Karamürsel Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Karamürsel’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,4 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Karamürsel’de Recep Tayyip Erdoğan %58,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%47,0
2024 katılım
%75,7
yerel seçim
Seçmen
46.244
2024
Sandık
152
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Karamürsel sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKaramürsel, Kocaeli · katılım %75,7KaramürselKocaeliCHP%47,00%29,08AK Parti%39,37%40,05Saadet%5,14%2,81Yeniden Refah%3,91%8,12İYİ Parti%1,99%8,41Zafer Partisi%1,13%2,96Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKaramürsel, Kocaeli · katılım %88,4KaramürselKocaeliErdoğan%55,46%54,28Kılıçdaroğlu%37,53%38,73Sinan Oğan%6,54%6,62Muharrem İnce%0,47%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKaramürsel, Kocaeli · katılım %85,3KaramürselKocaeliErdoğan%58,07%57,03Kılıçdaroğlu%41,93%42,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKaramürsel, Kocaeli · katılım %88,4KaramürselKocaeliAK Parti%41,08%39,12CHP%23,30%23,72İYİ Parti%12,46%9,60MHP%8,49%8,25Yeniden Refah%4,70%5,83Zafer Partisi%2,93%3,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Karamürsel’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Karamürsel’de oyların %10,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,9 puan.

1 salıncak mahalle6 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Pazarköy Mah.AK Parti → CHP34,016,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,1
CHP%24,2
Saadet%20,3
Katılım %89,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,5
Muharrem İnce%29,7
Meral Akşener%8,0
Katılım %87,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%49,5
CHP%21,8
İYİ Parti%12,2
Katılım %87,8
2019 YerelYerel
AK Parti%48,7
CHP%44,5
Saadet%5,9
Katılım %82,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,5
Kemal Kılıçdaroğlu%37,5
Sinan Oğan%6,5
Katılım %88,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,1
CHP%23,3
İYİ Parti%12,5
Katılım %88,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,1
Kemal Kılıçdaroğlu%41,9
Katılım %85,3
2024 YerelYerel
CHP%47,0
AK Parti%39,4
Saadet%5,1
Katılım %75,7

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Karamürsel’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
4 Temmuz Mah.CHP %46,7%72,4
Akpınar Mah.AK Parti %54,6%99,3
Akçat Mah.AK Parti %65,5%93,0
Avcıköy Mah.CHP %47,0%93,9
Dereköy Mah.CHP %49,1%79,3
Ereğli Mah.CHP %47,7%77,0
Fulacık Mah.CHP %56,1%93,5
Hayriye Mah.AK Parti %43,1%91,1
Kadriye Mah.CHP %40,0%110,3
Karaahmetli Mah.AK Parti %48,5%95,9
Karapınar Mah.AK Parti %47,6%91,8
Kayacık Mah.CHP %53,4%73,7
Kızderbent Mah.CHP %47,4%83,5
Oluklu Mah.AK Parti %50,9%90,3
Osmaniye Mah.AK Parti %67,9%91,7
Pazarköy Mah.CHP %51,9%85,7
Safiye Mah.AK Parti %82,4%98,1
Semetler Mah.CHP %41,2%94,9
Senaiye Mah.AK Parti %67,6%99,4
Suludere Mah.AK Parti %51,2%92,1

Altın sandık

Karamürsel’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Karamürsel’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yalakdere Mah.%57,2
Kayacık Mah.%53,4
Tepeköy Mah.%52,7
En zayıf
Akçat Mah.%14,8
Çamçukur Mah.%18,2
Karapınar Mah.%35,4
AK Parti
En güçlü
Akçat Mah.%65,5
Çamçukur Mah.%61,5
Karapınar Mah.%47,6
En zayıf
Kayacık Mah.%34,0
Yalakdere Mah.%34,6
Tepeköy Mah.%35,1
Saadet
En güçlü
Akçat Mah.%16,2
Çamçukur Mah.%7,2
Karapınar Mah.%6,3
En zayıf
Yalakdere Mah.%1,4
Dereköy Mah.%1,8
Tepeköy Mah.%2,5

Seçime katılım

2024 Yerel%75,7 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,3 / TR %84,1
2019 Yerel%82,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Akçat Mah.%93,0
Çamçukur Mah.%92,0
Karapınar Mah.%91,8
Yalakdere Mah.%91,5
Kızderbent Mah.%83,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
4 Temmuz Mah.%72,4
Kayacık Mah.%73,7
Ereğli Mah.%77,0
Tepeköy Mah.%77,8
Dereköy Mah.%79,3

Karamürsel seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Karamürsel’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Karamürsel’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,4 ile ikinci oldu.

Karamürsel’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Karamürsel’de 46.244 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 152 sandıkta kullanıldı.

Karamürsel’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,5, Kemal Kılıçdaroğlu %37,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,1 ile önde çıktı.

Karamürsel’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,1, CHP %23,3, İYİ Parti %12,5, MHP %8,5, Yeniden Refah %4,7.

Karamürsel’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Karamürsel’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,1 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Karamürsel’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Karamürsel’de oyların %10,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,9 puan. 6 mahallede birinci parti değişti.

Karamürsel’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Pazarköy Mah..

Karamürsel’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Karamürsel’de etkin parti sayısı 2,63; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,6 puan.

Karamürsel’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 5,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 4,7 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Karamürsel’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Karamürsel’de geçersiz oy oranı %4,85 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Karamürsel’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Karamürsel’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Karamürsel hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Karamürsel’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Karamürsel’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Karamürsel’deki 27 mahallenin 14 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde CHP birinci çıktı.

Karamürsel’in altın sandığı hangisi?

Karamürsel’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Karamürsel, 4 Temmuz Mah., 1021 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.

Karamürsel’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yalakdere (%57,2) mahallesinde, en düşük oyu Akçat (%14,8) mahallesinde aldı.

Karamürsel’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akçat (%65,5) mahallesinde, en düşük oyu Kayacık (%34,0) mahallesinde aldı.

Karamürsel’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akçat Mah. (%93,0), en düşük katılım 4 Temmuz Mah. (%72,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kocaeli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.