Dilovası Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Dilovası’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,9 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %26,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Dilovası’da Recep Tayyip Erdoğan %56,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%32,9
2024 katılım
%77,6
yerel seçim
Seçmen
36.695
2024
Sandık
111
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Dilovası sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDilovası, Kocaeli · katılım %77,6DilovasıKocaeliAK Parti%32,89%40,05DEM Parti%26,84%2,44İYİ Parti%18,56%8,41Yeniden Refah%8,92%8,12CHP%6,96%29,08Saadet%2,74%2,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDilovası, Kocaeli · katılım %88,9DilovasıKocaeliErdoğan%53,94%54,28Kılıçdaroğlu%41,88%38,73Sinan Oğan%3,81%6,62Muharrem İnce%0,37%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDilovası, Kocaeli · katılım %83,8DilovasıKocaeliErdoğan%56,38%57,03Kılıçdaroğlu%43,62%42,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDilovası, Kocaeli · katılım %88,9DilovasıKocaeliAK Parti%34,95%39,12Yeşil Sol Parti%28,98%5,67CHP%9,97%23,72MHP%7,69%8,25Yeniden Refah%7,08%5,83İYİ Parti%5,59%9,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Dilovası’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Dilovası’da oyların %64,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 22,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

10 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Orhangazi Mah.Saadet → DEM Parti66,16,0
Mimar Sinan Mah.AK Parti (aynı)65,83,5
Tavşancıl Mah.AK Parti → Millet İttifakı65,615,6
Cumhuriyet Mah.AK Parti → Millet İttifakı65,211,3
Turgut Özal Mah.Saadet → DEM Parti64,714,1
Çerkeşli Mah.AK Parti → Millet İttifakı63,917,2
Demirciler Mah.AK Parti → Millet İttifakı63,59,1
Kayapınar Mah.Saadet → DEM Parti63,41,8
Diliskelesi Mah.Saadet → AK Parti62,60,9
Tepecik Mah.AK Parti → Millet İttifakı58,66,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%43,3
CHP%32,8
MHP%14,1
Katılım %93,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%57,5
Selahattin Demirtaş%26,4
Muharrem İnce%10,9
Katılım %88,0
2018 MVMilletvekili
AK Parti%45,3
HDP%31,5
MHP%9,0
Katılım %88,1
2019 YerelYerel
AK Parti%51,2
Saadet%47,5
BTP%0,5
Katılım %89,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,9
Kemal Kılıçdaroğlu%41,9
Sinan Oğan%3,8
Katılım %88,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,0
Yeşil Sol Parti%29,0
CHP%10,0
Katılım %88,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%56,4
Kemal Kılıçdaroğlu%43,6
Katılım %83,8
2024 YerelYerel
AK Parti%32,9
DEM Parti%26,8
İYİ Parti%18,6
Katılım %77,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Dilovası’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.İYİ Parti %37,7%82,6
Demirciler Mah.İYİ Parti %32,7%90,4
Diliskelesi Mah.AK Parti %33,4%77,4
Fatih Mah.İYİ Parti %33,3%86,7
Kayapınar Mah.DEM Parti %35,9%78,5
Köseler Mah.AK Parti %43,7%74,1
Mimar Sinan Mah.AK Parti %31,1%74,0
Orhangazi Mah.DEM Parti %35,4%76,7
Tavşancıl Mah.AK Parti %33,7%82,6
Tepecik Mah.AK Parti %40,7%93,1
Turgut Özal Mah.DEM Parti %47,3%80,6
Çerkeşli Mah.İYİ Parti %40,0%89,3

Altın sandık

Dilovası’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Dilovası’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Köseler Mah.%43,7
Tepecik Mah.%40,7
Kayapınar Mah.%34,1
En zayıf
Orhangazi Mah.%29,5
Mimar Sinan Mah.%31,1
Demirciler Mah.%32,4
DEM Parti
En güçlü
Turgut Özal Mah.%47,3
Kayapınar Mah.%35,9
Orhangazi Mah.%35,4
En zayıf
Çerkeşli Mah.%2,5
Köseler Mah.%5,9
Tepecik Mah.%6,3
İYİ Parti
En güçlü
Çerkeşli Mah.%40,0
Cumhuriyet Mah.%37,7
Demirciler Mah.%32,7
En zayıf
Turgut Özal Mah.%3,1
Diliskelesi Mah.%12,0
Kayapınar Mah.%12,8

Seçime katılım

2024 Yerel%77,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,8 / TR %84,1
2019 Yerel%89,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Tepecik Mah.%93,1
Demirciler Mah.%90,4
Çerkeşli Mah.%89,3
Cumhuriyet Mah.%82,6
Tavşancıl Mah.%82,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mimar Sinan Mah.%74,0
Köseler Mah.%74,1
Orhangazi Mah.%76,7
Diliskelesi Mah.%77,4
Kayapınar Mah.%78,5

Dilovası seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Dilovası’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Dilovası’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,9 oyla AK Parti kazandı. DEM Parti %26,8 ile ikinci oldu.

Dilovası’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Dilovası’da 36.695 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 111 sandıkta kullanıldı.

Dilovası’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,9, Kemal Kılıçdaroğlu %41,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %56,4 ile önde çıktı.

Dilovası’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,0, Yeşil Sol Parti %29,0, CHP %10,0, MHP %7,7, Yeniden Refah %7,1.

Dilovası’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Dilovası’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Dilovası’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Dilovası’da oyların %64,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 22,6 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Dilovası’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 10 salıncak mahalle var; en oynakları Orhangazi Mah., Mimar Sinan Mah., Tavşancıl Mah..

Dilovası’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Dilovası’da etkin parti sayısı 4,38; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 6,1 puan.

Dilovası’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 5,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Dilovası’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Dilovası’da geçersiz oy oranı %6,72 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Dilovası’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Dilovası’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Dilovası hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Dilovası’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Dilovası’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Dilovası’daki 12 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde İYİ Parti, 3 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Dilovası’nın altın sandığı hangisi?

Dilovası’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Dilovası, Mimar Sinan Mah., 1058 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,95 puan saptı.

Dilovası’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Köseler (%43,7) mahallesinde, en düşük oyu Orhangazi (%29,5) mahallesinde aldı.

Dilovası’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Turgut Özal (%47,2) mahallesinde, en düşük oyu Çerkeşli (%2,5) mahallesinde aldı.

Dilovası’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %77,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Tepecik Mah. (%93,0), en düşük katılım Mimar Sinan Mah. (%74,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kocaeli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.