Çayırova Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çayırova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %33,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 18,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çayırova’da Recep Tayyip Erdoğan %58,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%36,4
2024 katılım
%73,2
yerel seçim
Seçmen
108.852
2024
Sandık
319
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çayırova sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇayırova, Kocaeli · katılım %73,2ÇayırovaKocaeliAK Parti%36,44%40,05İYİ Parti%33,31%8,41CHP%21,59%29,08Yeniden Refah%4,69%8,12Zafer Partisi%1,95%2,96TİP%0,64%3,84Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇayırova, Kocaeli · katılım %91,6ÇayırovaKocaeliErdoğan%55,94%54,28Kılıçdaroğlu%37,43%38,73Sinan Oğan%6,31%6,62Muharrem İnce%0,32%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇayırova, Kocaeli · katılım %88,1ÇayırovaKocaeliErdoğan%58,75%57,03Kılıçdaroğlu%41,25%42,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇayırova, Kocaeli · katılım %91,6ÇayırovaKocaeliAK Parti%39,59%39,12CHP%23,26%23,72MHP%9,73%8,25Yeşil Sol Parti%7,26%5,67İYİ Parti%6,73%9,60Yeniden Refah%5,99%5,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çayırova’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çayırova’da oyların %27,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 18,4 puan.

5 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti9 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Atatürk Mah.AK Parti (aynı)33,62,9
Özgürlük Mah.AK Parti → İYİ Parti33,61,7
Çayırova Mah.AK Parti (aynı)29,44,5
Akse Mah.AK Parti (aynı)24,80,7
Emek Mah.AK Parti (aynı)23,32,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,0
CHP%23,7
Saadet%18,7
Katılım %91,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,5
Muharrem İnce%26,8
Selahattin Demirtaş%5,4
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%48,8
CHP%19,0
MHP%12,3
Katılım %89,2
2019 YerelYerel
AK Parti%54,6
CHP%23,3
İYİ Parti%14,6
Katılım %82,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,9
Kemal Kılıçdaroğlu%37,4
Sinan Oğan%6,3
Katılım %91,6
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,6
CHP%23,3
MHP%9,7
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,8
Kemal Kılıçdaroğlu%41,3
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
AK Parti%36,4
İYİ Parti%33,3
CHP%21,6
Katılım %73,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çayırova’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akse Mah.AK Parti %31,5%72,7
Atatürk Mah.AK Parti %38,5%73,6
Cumhuriyet Mah.İYİ Parti %38,0%71,5
Emek Mah.AK Parti %33,9%71,8
Yeni Mah.AK Parti %46,2%75,0
Çayırova Mah.AK Parti %41,4%72,5
Özgürlük Mah.İYİ Parti %37,4%72,5
İnönü Mah.CHP %46,9%74,7
Şekerpınar Mah.AK Parti %47,6%81,5

Altın sandık

Çayırova’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çayırova’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Şekerpınar Mah.%47,6
Yeni Mah.%46,2
Çayırova Mah.%41,4
En zayıf
İnönü Mah.%24,2
Akse Mah.%31,5
Cumhuriyet Mah.%33,8
İYİ Parti
En güçlü
Cumhuriyet Mah.%38,0
Özgürlük Mah.%37,4
Çayırova Mah.%36,9
En zayıf
İnönü Mah.%21,4
Emek Mah.%23,7
Şekerpınar Mah.%28,3
CHP
En güçlü
İnönü Mah.%46,9
Emek Mah.%31,8
Akse Mah.%28,6
En zayıf
Yeni Mah.%9,8
Çayırova Mah.%12,8
Şekerpınar Mah.%14,7

Seçime katılım

2024 Yerel%73,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%82,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Şekerpınar Mah.%81,5
Yeni Mah.%75,0
İnönü Mah.%74,7
Atatürk Mah.%73,6
Akse Mah.%72,7
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%71,5
Emek Mah.%71,8
Çayırova Mah.%72,5
Özgürlük Mah.%72,5
Akse Mah.%72,7

Çayırova seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çayırova’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çayırova’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,4 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %33,3 ile ikinci oldu.

Çayırova’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çayırova’da 108.852 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 319 sandıkta kullanıldı.

Çayırova’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,9, Kemal Kılıçdaroğlu %37,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,8 ile önde çıktı.

Çayırova’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,6, CHP %23,3, MHP %9,7, Yeşil Sol Parti %7,3, İYİ Parti %6,7.

Çayırova’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çayırova’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Çayırova’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çayırova’da oyların %27,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 18,4 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Çayırova’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Atatürk Mah., Özgürlük Mah., Çayırova Mah..

Çayırova’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çayırova’da etkin parti sayısı 3,41; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 3,1 puan.

Çayırova’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çayırova’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çayırova’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çayırova’da geçersiz oy oranı %4,28 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Çayırova’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çayırova’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çayırova hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çayırova’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Çayırova’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çayırova’daki 9 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde İYİ Parti, 1 tanesinde CHP birinci çıktı.

Çayırova’nın altın sandığı hangisi?

Çayırova’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çayırova, Özgürlük Mah., 1206 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,76 puan saptı.

Çayırova’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Şekerpınar (%47,6) mahallesinde, en düşük oyu İnönü (%24,2) mahallesinde aldı.

Çayırova’da İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Cumhuriyet (%38,0) mahallesinde, en düşük oyu İnönü (%21,4) mahallesinde aldı.

Çayırova’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şekerpınar Mah. (%81,5), en düşük katılım Cumhuriyet Mah. (%71,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kocaeli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.