Başiskele Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kocaeli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Başiskele’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,3 oyla AK Parti kazandı. Saadet %18,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Başiskele’de Recep Tayyip Erdoğan %64,4 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%51,3
2024 katılım
%80,0
yerel seçim
Seçmen
85.213
2024
Sandık
263
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Başiskele sonuçları Kocaeli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBaşiskele, Kocaeli · katılım %80,0BaşiskeleKocaeliAK Parti%51,28%40,05Saadet%18,73%2,81CHP%17,64%29,08Yeniden Refah%5,38%8,12Zafer Partisi%3,37%2,96BTP%1,49%0,42Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBaşiskele, Kocaeli · katılım %93,2BaşiskeleKocaeliErdoğan%61,74%54,28Kılıçdaroğlu%31,90%38,73Sinan Oğan%6,11%6,62Muharrem İnce%0,24%0,37Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBaşiskele, Kocaeli · katılım %90,9BaşiskeleKocaeliErdoğan%64,41%57,03Kılıçdaroğlu%35,59%42,97Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBaşiskele, Kocaeli · katılım %93,2BaşiskeleKocaeliAK Parti%45,30%39,12CHP%19,83%23,72İYİ Parti%9,70%9,60Yeniden Refah%8,01%5,83MHP%7,24%8,25Zafer Partisi%2,96%3,17Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Başiskele’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Başiskele’de oyların %21,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 7,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

3 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti33 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Merkez-bahcecik Sehitekrem Mah.Saadet → AK Parti26,011,0
Atakent Mah.Saadet → AK Parti25,211,5
Kullar Merkez Mah.Saadet → AK Parti24,326,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%54,7
Saadet%23,2
CHP%10,7
Katılım %92,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,9
Muharrem İnce%21,3
Meral Akşener%7,0
Katılım %92,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,3
CHP%14,5
MHP%10,9
Katılım %92,1
2019 YerelYerel
AK Parti%53,9
Saadet%36,8
İYİ Parti%8,1
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,7
Kemal Kılıçdaroğlu%31,9
Sinan Oğan%6,1
Katılım %93,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%45,3
CHP%19,8
İYİ Parti%9,7
Katılım %93,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%64,4
Kemal Kılıçdaroğlu%35,6
Katılım %90,9
2024 YerelYerel
AK Parti%51,3
Saadet%18,7
CHP%17,6
Katılım %80,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Başiskele’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aksığın Mah.AK Parti %80,0%96,9
Altınkent Mah.AK Parti %47,9%81,1
Atakent Mah.AK Parti %39,5%81,0
Aydınkent Mah.AK Parti %44,1%76,6
Bahcecik Kilicaslan Mah.AK Parti %42,9%81,0
Barbaros Mah.AK Parti %53,3%76,9
Camidüzü Mah.AK Parti %79,5%96,4
Damlar Mah.AK Parti %41,8%77,5
Doğantepe Mah.AK Parti %72,4%83,7
Döngel Mah.AK Parti %52,0%79,4
Fatih Mah.AK Parti %59,9%78,6
Havuzlubahçe Mah.AK Parti %49,5%80,6
Karadenizliler Mah.AK Parti %72,4%88,1
Karşıyaka Mah.AK Parti %46,9%90,3
Kazandere Mah.AK Parti %63,8%96,0
Kullar Merkez Mah.AK Parti %53,1%85,5
Kullar Tepecik Mah.AK Parti %54,6%89,3
Kullar Yakacık Mah.AK Parti %49,3%86,8
Körfez Mah.AK Parti %48,4%78,7
Mahmutpaşa Mah.AK Parti %38,9%80,1

Altın sandık

Başiskele’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Başiskele’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yuvacık Yakacık Mah.%76,9
Servetiye Karşı Mah.%74,8
Doğantepe Mah.%72,4
En zayıf
Merkez-bahcecik Sehitekrem Mah.%38,8
Mahmutpaşa Mah.%38,9
Atakent Mah.%39,5
Saadet
En güçlü
Kullar Yakacık Mah.%28,4
Kullar Tepecik Mah.%26,8
Kullar Merkez Mah.%26,4
En zayıf
Karadenizliler Mah.%8,1
Yuvacık Yakacık Mah.%8,6
Vezirçiftliği Mah.%10,1
CHP
En güçlü
Mahmutpaşa Mah.%33,5
Bahcecik Kilicaslan Mah.%28,8
Atakent Mah.%28,0
En zayıf
Yuvacık Yakacık Mah.%2,5
Doğantepe Mah.%4,3
Karadenizliler Mah.%5,8

Seçime katılım

2024 Yerel%80,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%93,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,9 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kullar Tepecik Mah.%89,3
Karadenizliler Mah.%88,1
Yuvacık Yakacık Mah.%88,1
Kullar Yakacık Mah.%86,8
Kullar Merkez Mah.%85,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Paşadağ Mah.%75,6
Aydınkent Mah.%76,6
Seymen Mah.%76,6
Yeşilyurt Mah.%76,7
Barbaros Mah.%76,9

Başiskele seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Başiskele’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Başiskele’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,3 oyla AK Parti kazandı. Saadet %18,7 ile ikinci oldu.

Başiskele’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Başiskele’de 85.213 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 263 sandıkta kullanıldı.

Başiskele’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %61,7, Kemal Kılıçdaroğlu %31,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,4 ile önde çıktı.

Başiskele’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %45,3, CHP %19,8, İYİ Parti %9,7, Yeniden Refah %8,0, MHP %7,2.

Başiskele’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Başiskele’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Başiskele’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Başiskele’de oyların %21,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 7,7 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Başiskele’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Merkez-bahcecik Sehitekrem Mah., Atakent Mah., Kullar Merkez Mah..

Başiskele’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Başiskele’de etkin parti sayısı 3,0; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci Saadet arasındaki fark 32,5 puan.

Başiskele’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Başiskele’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Başiskele’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Başiskele’de geçersiz oy oranı %3,75 (Kocaeli: %4,9). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Başiskele’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Başiskele’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Başiskele hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Başiskele’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Başiskele’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Başiskele’deki 37 mahallenin 37 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Başiskele’nin altın sandığı hangisi?

Başiskele’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Başiskele, Barbaros Mah., 1029 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,55 puan saptı.

Başiskele’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yuvacık Yakacık (%76,9) mahallesinde, en düşük oyu Merkez-bahcecik Sehitekrem (%38,8) mahallesinde aldı.

Başiskele’de Saadet en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde Saadet en yüksek oyu Kullar Yakacık (%28,4) mahallesinde, en düşük oyu Karadenizliler (%8,1) mahallesinde aldı.

Başiskele’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kullar Tepecik Mah. (%89,3), en düşük katılım Paşadağ Mah. (%75,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kocaeli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.