Mucur Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kırşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Mucur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %27,3 oyla BBP kazandı. MHP %26,9 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Mucur’da Recep Tayyip Erdoğan %62,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
BBP
%27,3
2024 katılım
%85,3
yerel seçim
Seçmen
9.836
2024
Sandık
34
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Mucur sonuçları Kırşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMucur, Kırşehir · katılım %85,3MucurKırşehirBBP%27,26%3,27MHP%26,86%6,79İYİ Parti%17,37%3,90CHP%16,17%43,97AK Parti%7,85%35,86Yeniden Refah%3,51%2,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMucur, Kırşehir · katılım %90,2MucurKırşehirErdoğan%59,87%54,11Kılıçdaroğlu%33,59%38,80Sinan Oğan%6,12%6,69Muharrem İnce%0,42%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMucur, Kırşehir · katılım %86,1MucurKırşehirErdoğan%62,61%57,32Kılıçdaroğlu%37,39%42,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMucur, Kırşehir · katılım %90,2MucurKırşehirAK Parti%40,06%38,23CHP%28,04%29,13MHP%17,87%14,80İYİ Parti%6,04%7,27Zafer Partisi%1,58%1,95Yeniden Refah%1,42%1,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Mucur’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Mucur’da oyların %35,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 33,0 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti5 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%39,0
Saadet%36,1
AK Parti%17,7
Katılım %92,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%61,0
Muharrem İnce%25,1
Meral Akşener%11,8
Katılım %88,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%44,6
CHP%27,3
MHP%16,1
Katılım %88,7
2019 YerelYerel
AK Parti%48,7
MHP%48,1
İYİ Parti%2,4
Katılım %90,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,9
Kemal Kılıçdaroğlu%33,6
Sinan Oğan%6,1
Katılım %90,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,1
CHP%28,0
MHP%17,9
Katılım %90,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%62,6
Kemal Kılıçdaroğlu%37,4
Katılım %86,1
2024 YerelYerel
BBP%27,3
MHP%26,9
İYİ Parti%17,4
Katılım %85,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Mucur’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Acıöz Mah.MHP %43,0%97,5
Hamidiye Mah.BBP %28,2%85,0
Karşıyaka Mah.MHP %30,8%84,3
Osmangazi Mah.CHP %33,2%85,6
Solaklı Mah.MHP %30,3%83,4
Yenice Mah.BBP %27,0%85,4
Şatıroğlu Mah.CHP %38,6%100,0

Altın sandık

Mucur’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Mucur’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

BBP
En güçlü
Karşıyaka Mah.%29,7
Solaklı Mah.%28,5
Hamidiye Mah.%28,2
En zayıf
Osmangazi Mah.%19,3
Yenice Mah.%27,0
Hamidiye Mah.%28,2
MHP
En güçlü
Karşıyaka Mah.%30,8
Solaklı Mah.%30,3
Hamidiye Mah.%27,4
En zayıf
Osmangazi Mah.%22,7
Yenice Mah.%24,9
Hamidiye Mah.%27,4
İYİ Parti
En güçlü
Yenice Mah.%20,8
Hamidiye Mah.%16,8
Karşıyaka Mah.%13,4
En zayıf
Osmangazi Mah.%8,7
Solaklı Mah.%12,9
Karşıyaka Mah.%13,4

Seçime katılım

2024 Yerel%85,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,1 / TR %84,1
2019 Yerel%90,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Osmangazi Mah.%85,6
Yenice Mah.%85,4
Hamidiye Mah.%85,0
Karşıyaka Mah.%84,3
Solaklı Mah.%83,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Solaklı Mah.%83,4
Karşıyaka Mah.%84,3
Hamidiye Mah.%85,0
Yenice Mah.%85,4
Osmangazi Mah.%85,6

Mucur seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Mucur’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Mucur’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %27,3 oyla BBP kazandı. MHP %26,9 ile ikinci oldu.

Mucur’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Mucur’da 9.836 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 34 sandıkta kullanıldı.

Mucur’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,9, Kemal Kılıçdaroğlu %33,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,6 ile önde çıktı.

Mucur’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,1, CHP %28,0, MHP %17,9, İYİ Parti %6,0, Zafer Partisi %1,6.

Mucur’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Mucur’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Mucur’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Mucur’da oyların %35,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 33,0 puan.

Mucur’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Mucur’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Mucur’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Mucur’da etkin parti sayısı 4,76; yani çok partili bir yapı var. Birinci BBP ile ikinci MHP arasındaki fark 0,4 puan.

Mucur’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Mucur’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Mucur’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Mucur’da geçersiz oy oranı %4,68 (Kırşehir: %4,46). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Mucur’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Mucur’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Mucur hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Mucur’da AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, BBP 1 kez birinci oldu.

Mucur’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Mucur’daki 7 mahallenin 3 tanesinde MHP, 2 tanesinde BBP, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.

Mucur’un altın sandığı hangisi?

Mucur’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Mucur, Yenice Mah., 1032 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,52 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,81 puan sapmayla verdi.

Mucur’da BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Karşıyaka (%29,7) mahallesinde, en düşük oyu Osmangazi (%19,2) mahallesinde aldı.

Mucur’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Karşıyaka (%30,8) mahallesinde, en düşük oyu Osmangazi (%22,7) mahallesinde aldı.

Mucur’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Osmangazi Mah. (%85,6), en düşük katılım Solaklı Mah. (%83,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.