Kaman Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kırşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Kaman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kaman’da Recep Tayyip Erdoğan %58,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Kaman sonuçları Kırşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Kaman’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Kaman’da oyların %15,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 14,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Gaffar Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 22,4 | 1,0 |
| Yeni Mah. | Cumhur İttifakı → CHP | 19,1 | 0,4 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Kaman’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %51,4 | %80,4 |
| Bahçelievler Mah. | CHP %29,6 | %75,5 |
| Cuma Mah. | AK Parti %58,6 | %78,4 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %26,3 | %85,0 |
| Darıözü Mah. | AK Parti %56,7 | %84,9 |
| Gaffar Mah. | CHP %49,0 | %81,7 |
| Hacıpınar Mah. | CHP %50,3 | %79,9 |
| Müderris Mah. | AK Parti %55,9 | %86,3 |
| Orta Mah. | AK Parti %55,0 | %77,3 |
| Orta Mah. | MHP %33,7 | %92,5 |
| Sarıuşağı Mah. | AK Parti %57,4 | %80,0 |
| Yeni Mah. | CHP %48,5 | %79,6 |
| Yeni Mah. | Yeniden Refah %28,1 | %87,9 |
| Ziyarettepe Mah. | AK Parti %50,6 | %82,9 |
| Çiftlikli Mah. | AK Parti %51,1 | %79,3 |
Altın sandık
Kaman’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Kaman’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Kaman seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Kaman’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Kaman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,2 oyla AK Parti kazandı. CHP %44,5 ile ikinci oldu.
Kaman’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Kaman’da 15.964 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 52 sandıkta kullanıldı.
Kaman’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,5, Kemal Kılıçdaroğlu %37,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %58,7 ile önde çıktı.
Kaman’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %32,9, CHP %27,1, MHP %23,9, İYİ Parti %8,0, Zafer Partisi %1,5.
Kaman’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Kaman’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Kaman’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Kaman’da oyların %15,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 14,3 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.
Kaman’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Gaffar Mah., Yeni Mah..
Kaman’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Kaman’da etkin parti sayısı 2,12; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 7,6 puan.
Kaman’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda İYİ Parti oyu ortalama 0,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Kaman’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Kaman’da geçersiz oy oranı %5,2 (Kırşehir: %4,46). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Kaman’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kaman’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Kaman hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kaman’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.
Kaman’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Kaman’daki 15 mahallenin 8 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.
Kaman’ın altın sandığı hangisi?
Kaman’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kaman, Çiftlikli Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.
Kaman’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cuma (%58,6) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%10,9) mahallesinde aldı.
Kaman’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hacıpınar (%50,3) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%13,1) mahallesinde aldı.
Kaman’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Orta Mah. (%92,5), en düşük katılım Orta Mah. (%77,3).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.