Çiçekdağı Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kırşehir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çiçekdağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %43,4 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 11,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çiçekdağı’da Recep Tayyip Erdoğan %72,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,8
2024 katılım
%88,8
yerel seçim
Seçmen
5.324
2024
Sandık
21
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çiçekdağı sonuçları Kırşehir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇiçekdağı, Kırşehir · katılım %88,8ÇiçekdağıKırşehirAK Parti%49,75%35,86MHP%43,42%6,79CHP%4,12%43,97Yeniden Refah%1,33%2,39İYİ Parti%0,75%3,90Milli Yol%0,38%0,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇiçekdağı, Kırşehir · katılım %89,2ÇiçekdağıKırşehirErdoğan%69,01%54,11Kılıçdaroğlu%25,77%38,80Sinan Oğan%4,60%6,69Muharrem İnce%0,62%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇiçekdağı, Kırşehir · katılım %86,6ÇiçekdağıKırşehirErdoğan%72,20%57,32Kılıçdaroğlu%27,80%42,68Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇiçekdağı, Kırşehir · katılım %89,2ÇiçekdağıKırşehirAK Parti%41,37%38,23MHP%26,69%14,80CHP%15,98%29,13İYİ Parti%6,15%7,27Yeniden Refah%2,58%1,60Yeşil Sol Parti%1,63%2,47Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çiçekdağı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çiçekdağı’da oyların %14,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma MHP lehine 9,9 puan.

3 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti7 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Osman Şevki Mah.AK Parti → MHP31,48,1
Yenişehir Mah.AK Parti → MHP21,23,2
Yeni Mah.AK Parti (aynı)18,54,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%46,3
AK Parti%46,0
CHP%6,9
Katılım %90,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%70,1
Muharrem İnce%15,6
Meral Akşener%10,8
Katılım %85,8
2018 MVMilletvekili
AK Parti%51,4
MHP%20,7
CHP%11,1
Katılım %85,7
2019 YerelYerel
AK Parti%61,0
MHP%34,9
İYİ Parti%3,5
Katılım %92,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%69,0
Kemal Kılıçdaroğlu%25,8
Sinan Oğan%4,6
Katılım %89,2
2023 MVMilletvekili
AK Parti%41,4
MHP%26,7
CHP%16,0
Katılım %89,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%72,2
Kemal Kılıçdaroğlu%27,8
Katılım %86,6
2024 YerelYerel
AK Parti%49,8
MHP%43,4
CHP%4,1
Katılım %88,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çiçekdağı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahcelievler Mah.MHP %41,9%87,8
Bağlarbaşı Mah.AK Parti %50,5%88,8
Boyalık Mah.AK Parti %56,4%93,8
Cicek Mah.MHP %37,5%94,1
Ciftlik Mah.DP %40,5%94,9
Cumhuriyet Mah.DP %38,4%91,9
Devreceli Mah.DP %46,6%97,4
Fatih Mah.AK Parti %56,5%94,7
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %50,9%89,4
Osman Şevki Mah.MHP %50,3%94,8
Yeni Mah.AK Parti %48,8%87,2
Yenişehir Mah.MHP %47,5%81,6

Altın sandık

Çiçekdağı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çiçekdağı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Fatih Mah.%56,5
Boyalık Mah.%56,4
Fevzi Çakmak Mah.%50,9
En zayıf
Osman Şevki Mah.%42,2
Yenişehir Mah.%44,3
Yeni Mah.%48,8
MHP
En güçlü
Osman Şevki Mah.%50,3
Yenişehir Mah.%47,5
Yeni Mah.%44,3
En zayıf
Ciftlik Mah.%27,7
Cicek Mah.%37,5
Fatih Mah.%40,0

Seçime katılım

2024 Yerel%88,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,2 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,6 / TR %84,1
2019 Yerel%92,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Ciftlik Mah.%94,9
Osman Şevki Mah.%94,8
Fatih Mah.%94,7
Cicek Mah.%94,1
Boyalık Mah.%93,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenişehir Mah.%81,6
Yeni Mah.%87,2
Fevzi Çakmak Mah.%89,4
Boyalık Mah.%93,8
Cicek Mah.%94,1

Çiçekdağı seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çiçekdağı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çiçekdağı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %43,4 ile ikinci oldu.

Çiçekdağı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çiçekdağı’da 5.324 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 21 sandıkta kullanıldı.

Çiçekdağı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %69,0, Kemal Kılıçdaroğlu %25,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %72,2 ile önde çıktı.

Çiçekdağı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %41,4, MHP %26,7, CHP %16,0, İYİ Parti %6,2, Yeniden Refah %2,6.

Çiçekdağı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çiçekdağı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çiçekdağı’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çiçekdağı’da oyların %14,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 9,9 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Çiçekdağı’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Osman Şevki Mah., Yenişehir Mah., Yeni Mah..

Çiçekdağı’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çiçekdağı’da etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 6,3 puan.

Çiçekdağı’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çiçekdağı’da geçersiz oy oranı %4,44 (Kırşehir: %4,46). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Çiçekdağı’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çiçekdağı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çiçekdağı hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çiçekdağı’da AK Parti 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Çiçekdağı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çiçekdağı’daki 12 mahallenin 5 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde MHP, 3 tanesinde DP birinci çıktı.

Çiçekdağı’nın altın sandığı hangisi?

Çiçekdağı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çiçekdağı, Fevzi Çakmak Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,85 puan saptı.

Çiçekdağı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fatih (%56,5) mahallesinde, en düşük oyu Osman Şevki (%42,2) mahallesinde aldı.

Çiçekdağı’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Osman Şevki (%50,3) mahallesinde, en düşük oyu Ciftlik (%27,7) mahallesinde aldı.

Çiçekdağı’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ciftlik Mah. (%94,9), en düşük katılım Yenişehir Mah. (%81,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırşehir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.