Vize Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kırklareli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Vize’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Vize’de Kemal Kılıçdaroğlu %66,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%40,0
2024 katılım
%84,0
yerel seçim
Seçmen
11.776
2024
Sandık
37
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Vize sonuçları Kırklareli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıVize, Kırklareli · katılım %84,0VizeKırklareliCHP%40,02%49,90AK Parti%31,58%25,46DP%26,04%1,44DSP%0,67%1,36MHP%0,59%14,58Zafer Partisi%0,34%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurVize, Kırklareli · katılım %90,1VizeKırklareliKılıçdaroğlu%62,18%65,01Erdoğan%32,77%30,48Sinan Oğan%4,54%4,04Muharrem İnce%0,50%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurVize, Kırklareli · katılım %87,5VizeKırklareliKılıçdaroğlu%66,28%68,42Erdoğan%33,72%31,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiVize, Kırklareli · katılım %90,1VizeKırklareliCHP%43,37%45,61AK Parti%25,44%24,44İYİ Parti%16,45%15,42MHP%5,55%4,62Zafer Partisi%1,79%1,56ittifak)%1,40%0,79Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Vize’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Vize’de oyların %20,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 8,2 puan.

2 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Namık Kemal Mah.MHP → AK Parti41,627,6
Mehmet Akif Mah.CHP (aynı)31,62,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%30,0
DP%28,6
CHP%21,5
Katılım %92,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%56,5
Recep Tayyip Erdoğan%29,9
Meral Akşener%12,5
Katılım %90,7
2018 MVMilletvekili
CHP%47,2
AK Parti%25,4
İYİ Parti%18,0
Katılım %90,7
2019 YerelYerel
CHP%40,3
DP%23,5
MHP%17,4
Katılım %87,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%62,2
Recep Tayyip Erdoğan%32,8
Sinan Oğan%4,5
Katılım %90,1
2023 MVMilletvekili
CHP%43,4
AK Parti%25,4
İYİ Parti%16,5
Katılım %90,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%66,3
Recep Tayyip Erdoğan%33,7
Katılım %87,5
2024 YerelYerel
CHP%40,0
AK Parti%31,6
DP%26,0
Katılım %84,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Vize’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Cumhuriyet Mah.MHP %53,6%96,2
Cumhuriyet Mah.CHP %64,1%94,0
Devlet Mah.CHP %40,6%84,7
Evren Mah.CHP %41,1%83,1
Gazi Mah.CHP %40,8%76,5
Guven Mah.CHP %64,8%90,9
Hurriyet Mah.MHP %51,6%94,7
Kale Mah.CHP %49,5%87,8
Kale Mah.CHP %58,9%90,4
Mehmet Akif Mah.CHP %37,8%83,9
Namık Kemal Mah.AK Parti %55,2%88,6
Zafer Mah.MHP %50,5%94,3

Altın sandık

Vize’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Vize’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Guven Mah.%64,8
Cumhuriyet Mah.%64,1
Kale Mah.%58,9
En zayıf
Namık Kemal Mah.%27,5
Mehmet Akif Mah.%37,8
Devlet Mah.%40,6
AK Parti
En güçlü
Namık Kemal Mah.%55,2
Gazi Mah.%34,3
Evren Mah.%31,1
En zayıf
Kale Mah.%6,3
Cumhuriyet Mah.%8,3
Guven Mah.%8,9
DP
En güçlü
Mehmet Akif Mah.%35,8
Kale Mah.%29,3
Devlet Mah.%26,9
En zayıf
Namık Kemal Mah.%15,9
Gazi Mah.%22,0
Evren Mah.%25,9

Seçime katılım

2024 Yerel%84,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,1 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,5 / TR %84,1
2019 Yerel%87,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Cumhuriyet Mah.%96,2
Hurriyet Mah.%94,7
Zafer Mah.%94,3
Cumhuriyet Mah.%94,0
Guven Mah.%90,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Gazi Mah.%76,5
Evren Mah.%83,1
Mehmet Akif Mah.%83,9
Devlet Mah.%84,7
Kale Mah.%87,8

Vize seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Vize’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Vize’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,6 ile ikinci oldu.

Vize’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Vize’de 11.776 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 37 sandıkta kullanıldı.

Vize’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,2, Recep Tayyip Erdoğan %32,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %66,3 ile önde çıktı.

Vize’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %43,4, AK Parti %25,4, İYİ Parti %16,4, MHP %5,5, Zafer Partisi %1,8.

Vize’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Vize’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Vize’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Vize’de oyların %20,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 8,2 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Vize’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Namık Kemal Mah., Mehmet Akif Mah..

Vize’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Vize’de etkin parti sayısı 3,05; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,4 puan.

Vize’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Vize’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Vize’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Vize’de geçersiz oy oranı %3,47 (Kırklareli: %3,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Vize’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Vize’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Vize hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Vize’de CHP 4 kez, MHP 1 kez birinci oldu.

Vize’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Vize’deki 12 mahallenin 8 tanesinde CHP, 3 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Vize’nin altın sandığı hangisi?

Vize’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Vize, Gazi Mah., 1028 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,47 puan saptı.

Vize’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Guven (%64,8) mahallesinde, en düşük oyu Namık Kemal (%27,5) mahallesinde aldı.

Vize’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Namık Kemal (%55,1) mahallesinde, en düşük oyu Kale (%6,2) mahallesinde aldı.

Vize’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Cumhuriyet Mah. (%96,2), en düşük katılım Gazi Mah. (%76,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırklareli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.