Lüleburgaz Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kırklareli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Lüleburgaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Lüleburgaz’da Kemal Kılıçdaroğlu %71,1 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Lüleburgaz sonuçları Kırklareli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Lüleburgaz’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Lüleburgaz’da oyların %16,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 8,8 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Güneş Mah. | CHP (aynı) | 20,0 | 0,3 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Lüleburgaz’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 8 Kasım Mah. | CHP %58,2 | %79,2 |
| Atatürk Mah. | CHP %62,5 | %80,2 |
| Barış Mah. | AK Parti %45,0 | %74,4 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %57,7 | %76,6 |
| Dere Mah. | CHP %53,6 | %79,5 |
| Dere Mah. | CHP %56,0 | %90,9 |
| Durak Mah. | CHP %53,1 | %81,9 |
| Fatih Mah. | CHP %49,2 | %90,2 |
| Fatih Mah. | CHP %54,2 | %94,8 |
| Gençlik Mah. | CHP %60,2 | %81,6 |
| Gündoğu Mah. | CHP %45,6 | %77,0 |
| Gündoğu Mah. | CHP %68,9 | %89,5 |
| Gündoğu Mah. | CHP %53,1 | %92,5 |
| Güneş Mah. | CHP %44,4 | %76,6 |
| Hürriyet Mah. | CHP %63,8 | %81,2 |
| Karsiyaka Mah. | AK Parti %55,8 | %93,2 |
| Kircaali Mah. | CHP %54,9 | %94,0 |
| Kocasinan Mah. | CHP %65,2 | %77,7 |
| Kucukkaristiran Mah. | DSP %55,8 | %95,8 |
| Kurtuluş Mah. | CHP %65,4 | %78,9 |
Altın sandık
Lüleburgaz’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Lüleburgaz’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Lüleburgaz seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Lüleburgaz’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Lüleburgaz’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %59,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %28,5 ile ikinci oldu.
Lüleburgaz’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Lüleburgaz’da 98.459 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 300 sandıkta kullanıldı.
Lüleburgaz’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,7, Recep Tayyip Erdoğan %28,0 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,1 ile önde çıktı.
Lüleburgaz’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %48,0, AK Parti %23,1, İYİ Parti %15,5, MHP %3,5, TİP %2,3.
Lüleburgaz’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Lüleburgaz’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Lüleburgaz’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Lüleburgaz’da oyların %16,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 8,8 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Lüleburgaz’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Güneş Mah..
Lüleburgaz’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Lüleburgaz’da etkin parti sayısı 2,28; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 31,0 puan.
Lüleburgaz’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 8,3 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Lüleburgaz’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Lüleburgaz’da geçersiz oy oranı %3,48 (Kırklareli: %3,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Lüleburgaz’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Lüleburgaz’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Lüleburgaz hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Lüleburgaz’da CHP 5 kez birinci oldu.
Lüleburgaz’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Lüleburgaz’daki 33 mahallenin 26 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde DSP birinci çıktı.
Lüleburgaz’ın altın sandığı hangisi?
Lüleburgaz’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Lüleburgaz, 8 Kasım Mah., 1012 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,33 puan saptı.
Lüleburgaz’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Gündoğu (%68,9) mahallesinde, en düşük oyu Özerler (%31,0) mahallesinde aldı.
Lüleburgaz’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Özerler (%60,1) mahallesinde, en düşük oyu Kucukkaristiran (%3,9) mahallesinde aldı.
Lüleburgaz’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %79,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kucukkaristiran Mah. (%95,8), en düşük katılım Özerler Mah. (%73,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.