Demirköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kırklareli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Demirköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %34,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 13,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Demirköy’de Kemal Kılıçdaroğlu %51,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%51,8
2024 katılım
%88,0
yerel seçim
Seçmen
2.840
2024
Sandık
10
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Demirköy sonuçları Kırklareli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıDemirköy, Kırklareli · katılım %88,0DemirköyKırklareliAK Parti%51,84%25,46MHP%34,28%14,58CHP%12,20%49,90Yeniden Refah%0,42%0,49Saadet%0,30%0,28Zafer Partisi%0,25%1,01Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurDemirköy, Kırklareli · katılım %89,4DemirköyKırklareliKılıçdaroğlu%49,21%65,01Erdoğan%45,61%30,48Sinan Oğan%4,60%4,04Muharrem İnce%0,58%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurDemirköy, Kırklareli · katılım %86,0DemirköyKırklareliKılıçdaroğlu%51,44%68,42Erdoğan%48,56%31,58Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiDemirköy, Kırklareli · katılım %89,4DemirköyKırklareliCHP%33,05%45,61AK Parti%32,18%24,44MHP%14,64%4,62İYİ Parti%9,68%15,42Yeşil Sol Parti%2,45%1,71Zafer Partisi%1,47%1,56Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Demirköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Demirköy’de oyların %15,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 8,0 puan.

0 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%54,9
AK Parti%37,3
CHP%6,4
Katılım %93,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,0
Muharrem İnce%39,5
Meral Akşener%10,5
Katılım %89,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,6
CHP%33,2
İYİ Parti%13,6
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
AK Parti%38,4
MHP%36,7
CHP%24,8
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%49,2
Recep Tayyip Erdoğan%45,6
Sinan Oğan%4,6
Katılım %89,4
2023 MVMilletvekili
CHP%33,1
AK Parti%32,2
MHP%14,6
Katılım %89,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,4
Recep Tayyip Erdoğan%48,6
Katılım %86,0
2024 YerelYerel
AK Parti%51,8
MHP%34,3
CHP%12,2
Katılım %88,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Demirköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Deniz Mah.AK Parti %50,8%84,9
Hamdibey Mah.AK Parti %52,2%87,7
Orhaniye Mah.AK Parti %50,1%86,4
Yeni Mah.AK Parti %54,5%92,2
Yeni Mah.AK Parti %58,1%87,1

Altın sandık

Demirköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Demirköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Yeni Mah.%58,1
Yeni Mah.%54,5
Hamdibey Mah.%52,2
En zayıf
Orhaniye Mah.%50,1
Deniz Mah.%50,8
Hamdibey Mah.%52,2
MHP
En güçlü
Yeni Mah.%40,6
Orhaniye Mah.%36,7
Hamdibey Mah.%30,1
En zayıf
Deniz Mah.%0,8
Yeni Mah.%0,9
Hamdibey Mah.%30,1
CHP
En güçlü
Deniz Mah.%47,5
Yeni Mah.%40,0
Hamdibey Mah.%15,9
En zayıf
Yeni Mah.%2,7
Orhaniye Mah.%12,0
Hamdibey Mah.%15,9

Seçime katılım

2024 Yerel%88,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,0 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeni Mah.%92,2
Hamdibey Mah.%87,7
Yeni Mah.%87,1
Orhaniye Mah.%86,4
Deniz Mah.%84,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Deniz Mah.%84,9
Orhaniye Mah.%86,4
Yeni Mah.%87,1
Hamdibey Mah.%87,7
Yeni Mah.%92,2

Demirköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Demirköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Demirköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %34,3 ile ikinci oldu.

Demirköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Demirköy’de 2.840 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 10 sandıkta kullanıldı.

Demirköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %49,2, Recep Tayyip Erdoğan %45,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,4 ile önde çıktı.

Demirköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %33,0, AK Parti %32,2, MHP %14,6, İYİ Parti %9,7, Yeşil Sol Parti %2,5.

Demirköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Demirköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Demirköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Demirköy’de oyların %15,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 8,0 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Demirköy’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Demirköy’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Demirköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Demirköy’de etkin parti sayısı 2,49; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 17,6 puan.

Demirköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Demirköy’de geçersiz oy oranı %5,2 (Kırklareli: %3,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Demirköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Demirköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Demirköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Demirköy’de AK Parti 3 kez, MHP 1 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Demirköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Demirköy’deki 5 mahallenin 5 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Demirköy’ün altın sandığı hangisi?

Demirköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Demirköy, Hamdibey Mah., 1005 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,62 puan saptı.

Demirköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yeni (%58,1) mahallesinde, en düşük oyu Orhaniye (%50,1) mahallesinde aldı.

Demirköy’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Yeni (%40,6) mahallesinde, en düşük oyu Deniz (%0,8) mahallesinde aldı.

Demirköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %88,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeni Mah. (%92,2), en düşük katılım Deniz Mah. (%84,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırklareli il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.