Babaeski Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kırklareli · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Babaeski’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %46,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,5 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Babaeski’de Kemal Kılıçdaroğlu %74,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Babaeski sonuçları Kırklareli geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Babaeski’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Babaeski’de oyların %19,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 11,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Hamidiye Mah. | CHP (aynı) | 22,7 | 0,6 |
| Atatürk Mah. | CHP → AK Parti | 21,1 | 2,6 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP → AK Parti | 20,9 | 2,3 |
| Dindoğru Mah. | CHP (aynı) | 19,3 | 1,4 |
| Gaziosmanpaşa Mah. | CHP → AK Parti | 19,3 | 14,1 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Babaeski’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Atatürk Mah. | AK Parti %50,1 | %83,0 |
| Birlik Mah. | AK Parti %62,8 | %96,2 |
| Cumhuriyet Mah. | AK Parti %49,3 | %84,9 |
| Demirkapi Mah. | AK Parti %51,6 | %95,7 |
| Dindoğru Mah. | CHP %49,1 | %82,5 |
| Fevzi Çakmak Mah. | CHP %51,5 | %85,3 |
| Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti %51,8 | %94,5 |
| Gazikemal Mah. | CHP %48,2 | %82,5 |
| Gaziosmanpaşa Mah. | AK Parti %55,8 | %80,9 |
| Gulbahce Mah. | AK Parti %58,0 | %88,6 |
| Hacıhasan Mah. | AK Parti %54,6 | %82,4 |
| Halilpasa Mah. | CHP %58,6 | %96,4 |
| Hamidiye Mah. | CHP %48,9 | %82,8 |
| Hatip Mah. | CHP %46,3 | %89,2 |
| Hurriyet Mah. | AK Parti %46,0 | %90,1 |
| Kemal Pasa Mah. | CHP %56,3 | %94,8 |
| Kurtuluş Mah. | AK Parti %56,5 | %83,4 |
| Pasa Mah. | CHP %43,5 | %90,3 |
| Samdani Mah. | AK Parti %49,0 | %90,9 |
| Seker Mah. | AK Parti %51,0 | %90,3 |
Altın sandık
Babaeski’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Babaeski’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Babaeski seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Babaeski’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Babaeski’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,7 oyla AK Parti kazandı. CHP %46,1 ile ikinci oldu.
Babaeski’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Babaeski’de 23.178 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 71 sandıkta kullanıldı.
Babaeski’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,7, Recep Tayyip Erdoğan %24,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,2 ile önde çıktı.
Babaeski’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %52,7, AK Parti %20,0, İYİ Parti %15,4, MHP %3,3, TİP %1,3.
Babaeski’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Babaeski’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Babaeski’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Babaeski’de oyların %19,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 11,6 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.
Babaeski’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 5 salıncak mahalle var; en oynakları Hamidiye Mah., Atatürk Mah., Cumhuriyet Mah..
Babaeski’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Babaeski’de etkin parti sayısı 2,13; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 4,6 puan.
Babaeski’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Babaeski’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Babaeski’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Babaeski’de geçersiz oy oranı %3,15 (Kırklareli: %3,51). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Babaeski’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Babaeski’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Babaeski hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Babaeski’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.
Babaeski’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Babaeski’deki 21 mahallenin 12 tanesinde AK Parti, 9 tanesinde CHP birinci çıktı.
Babaeski’nin altın sandığı hangisi?
Babaeski’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Babaeski, Gaziosmanpaşa Mah., 1044 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,49 puan saptı.
Babaeski’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Gulbahce (%58,0) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%33,3) mahallesinde aldı.
Babaeski’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yeni (%65,8) mahallesinde, en düşük oyu Kurtuluş (%40,8) mahallesinde aldı.
Babaeski’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %82,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Halilpasa Mah. (%96,4), en düşük katılım Gaziosmanpaşa Mah. (%80,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.