Merkez Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kırıkkale · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %23,2 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %63,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,0
2024 katılım
%76,3
yerel seçim
Seçmen
136.251
2024
Sandık
406
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Merkez sonuçları Kırıkkale geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMerkez, Kırıkkale · katılım %76,3MerkezKırıkkaleCHP%49,97%39,29AK Parti%23,20%29,14MHP%19,18%21,88Yeniden Refah%3,74%4,96İYİ Parti%1,23%1,30Zafer Partisi%0,68%0,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMerkez, Kırıkkale · katılım %88,8MerkezKırıkkaleErdoğan%59,52%59,66Kılıçdaroğlu%32,97%33,09Sinan Oğan%7,09%6,82Muharrem İnce%0,42%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMerkez, Kırıkkale · katılım %84,4MerkezKırıkkaleErdoğan%63,61%63,71Kılıçdaroğlu%36,39%36,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMerkez, Kırıkkale · katılım %88,8MerkezKırıkkaleAK Parti%35,46%34,80CHP%26,99%26,52MHP%20,27%21,23İYİ Parti%10,15%10,25Yeniden Refah%1,92%1,82Zafer Partisi%1,48%1,54Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %24,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

20 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Karşıyaka Mah.AK Parti → Millet İttifakı35,032,7
Kimeski Mah.MHP → Millet İttifakı33,67,4
Çullu Mah.AK Parti → Millet İttifakı33,519,0
Gündoğdu Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,814,9
Gürler Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,630,4
Etiler Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,421,8
Selim Özer Mah.AK Parti → Millet İttifakı28,216,1
Yuva Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,619,9
Bahçelievler Mah.AK Parti → Millet İttifakı27,525,8
Sanayi Mah.AK Parti → Millet İttifakı26,516,4
Kaletepe Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,424,9
Kurtuluş Mah.AK Parti → Millet İttifakı24,026,7
Kırıkköyü Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,521,5
Hüseyin Kahya Mah.AK Parti → Millet İttifakı23,230,1
Tepebaşı Mah.AK Parti → Millet İttifakı22,924,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,5
MHP%30,1
Saadet%20,4
Katılım %88,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,0
Muharrem İnce%21,4
Meral Akşener%12,0
Katılım %87,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,2
MHP%24,9
CHP%14,9
Katılım %87,1
2019 YerelYerel
AK Parti%42,0
İYİ Parti%31,8
MHP%23,5
Katılım %82,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%59,5
Kemal Kılıçdaroğlu%33,0
Sinan Oğan%7,1
Katılım %88,8
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,5
CHP%27,0
MHP%20,3
Katılım %88,8
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%63,6
Kemal Kılıçdaroğlu%36,4
Katılım %84,4
2024 YerelYerel
CHP%50,0
AK Parti%23,2
MHP%19,2
Katılım %76,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akşemsettin Mah.CHP %43,5%92,8
Aşağımahmutlar Mah.AK Parti %43,0%92,2
Bahçelievler Mah.CHP %48,7%74,3
Bağlarbaşı Mah.CHP %48,7%75,8
Etiler Mah.CHP %46,1%75,5
Fabrikalar Mah.CHP %62,0%79,6
Fatih Mah.CHP %39,8%89,0
Gündoğdu Mah.CHP %44,0%76,4
Gürler Mah.CHP %52,3%76,8
Güzeltepe Mah.CHP %54,5%77,0
Hüseyin Kahya Mah.CHP %52,1%79,0
Kaletepe Mah.CHP %46,9%77,0
Karşıyaka Mah.CHP %55,4%78,0
Kimeski Mah.CHP %39,0%87,4
Kurtuluş Mah.CHP %49,9%78,1
Kırıkköyü Mah.CHP %45,5%84,5
Kızılırmak Mah.CHP %43,8%88,0
Osmangazi Mah.CHP %44,9%80,7
Ovacık Mah.CHP %55,7%76,4
Sanayi Mah.CHP %42,9%73,5

Altın sandık

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Fabrikalar Mah.%62,0
Yaylacık Mah.%56,8
Ovacık Mah.%55,7
En zayıf
Aşağımahmutlar Mah.%28,9
Kimeski Mah.%39,0
Selim Özer Mah.%42,5
AK Parti
En güçlü
Aşağımahmutlar Mah.%43,0
Kızılırmak Mah.%39,9
Kimeski Mah.%33,1
En zayıf
Fabrikalar Mah.%16,8
Yaylacık Mah.%19,0
Yenimahalle Mah.%19,6
MHP
En güçlü
Selim Özer Mah.%27,3
Yuva Mah.%24,0
Bağlarbaşı Mah.%23,9
En zayıf
Kızılırmak Mah.%11,2
Fabrikalar Mah.%14,6
Yenidoğan Mah.%15,3

Seçime katılım

2024 Yerel%76,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,8 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,4 / TR %84,1
2019 Yerel%82,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Çullu Mah.%94,4
Aşağımahmutlar Mah.%92,2
Kızılırmak Mah.%88,0
Kimeski Mah.%87,4
Kırıkköyü Mah.%84,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yenidoğan Mah.%73,0
Yenimahalle Mah.%73,0
Sanayi Mah.%73,5
Bahçelievler Mah.%74,3
Yaylacık Mah.%74,8

Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %23,2 ile ikinci oldu.

Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Merkez’de 136.251 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 406 sandıkta kullanıldı.

Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %59,5, Kemal Kılıçdaroğlu %33,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %63,6 ile önde çıktı.

Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,5, CHP %27,0, MHP %20,3, İYİ Parti %10,2, Yeniden Refah %1,9.

Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Merkez’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %24,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Merkez’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 20 salıncak mahalle var; en oynakları Karşıyaka Mah., Kimeski Mah., Çullu Mah..

Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 2,92; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 26,8 puan.

Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,18 (Kırıkkale: %4,1). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.

Merkez’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Merkez hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Merkez’deki 28 mahallenin 27 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Merkez’in altın sandığı hangisi?

Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Tepebaşı Mah., 1314 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,51 puan saptı.

Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Fabrikalar (%62,0) mahallesinde, en düşük oyu Aşağımahmutlar (%28,9) mahallesinde aldı.

Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Aşağımahmutlar (%43,0) mahallesinde, en düşük oyu Fabrikalar (%16,8) mahallesinde aldı.

Merkez’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çullu Mah. (%94,4), en düşük katılım Yenidoğan Mah. (%73,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırıkkale il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.