Keskin Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kırıkkale · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Keskin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,7 oyla AK Parti kazandı. BBP %16,5 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Keskin’de Recep Tayyip Erdoğan %71,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%44,7
2024 katılım
%84,3
yerel seçim
Seçmen
5.712
2024
Sandık
19
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Keskin sonuçları Kırıkkale geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKeskin, Kırıkkale · katılım %84,3KeskinKırıkkaleAK Parti%44,70%29,14BBP%16,51%1,21Yeniden Refah%13,48%4,96CHP%11,98%39,29MHP%8,51%21,88İYİ Parti%2,00%1,30Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKeskin, Kırıkkale · katılım %87,7KeskinKırıkkaleErdoğan%67,99%59,66Kılıçdaroğlu%27,37%33,09Sinan Oğan%4,24%6,82Muharrem İnce%0,39%0,43Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKeskin, Kırıkkale · katılım %83,7KeskinKırıkkaleErdoğan%71,88%63,71Kılıçdaroğlu%28,12%36,29Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKeskin, Kırıkkale · katılım %87,9KeskinKırıkkaleAK Parti%36,21%34,80MHP%23,20%21,23İYİ Parti%17,30%10,25CHP%17,20%26,52Yeniden Refah%1,25%1,82ittifak)%0,90%1,02Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Keskin’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Keskin’de oyların %21,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 12,8 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
BBP%29,5
AK Parti%28,3
DP%27,0
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,9
Muharrem İnce%19,8
Meral Akşener%12,6
Katılım %85,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,5
İYİ Parti%23,9
MHP%18,1
Katılım %85,3
2019 YerelYerel
İYİ Parti%34,8
AK Parti%34,6
MHP%30,3
Katılım %84,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,0
Kemal Kılıçdaroğlu%27,4
Sinan Oğan%4,2
Katılım %87,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,2
MHP%23,2
İYİ Parti%17,3
Katılım %87,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%71,9
Kemal Kılıçdaroğlu%28,1
Katılım %83,7
2024 YerelYerel
AK Parti%44,7
BBP%16,5
Yeniden Refah%13,5
Katılım %84,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Keskin’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altuntaş Mah.AK Parti %44,5%82,9
Bozkurt Mah.AK Parti %46,6%81,2
Gündoğdu Mah.AK Parti %41,6%88,3
Maden Mah.AK Parti %48,4%88,6
Yeni Mah.AK Parti %45,9%86,0
Yenice Mah.AK Parti %41,3%83,9

Altın sandık

Keskin’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Keskin’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Maden Mah.%48,4
Bozkurt Mah.%46,6
Yeni Mah.%45,9
En zayıf
Yenice Mah.%41,3
Gündoğdu Mah.%41,6
Altuntaş Mah.%44,5
BBP
En güçlü
Gündoğdu Mah.%21,8
Maden Mah.%18,0
Altuntaş Mah.%16,5
En zayıf
Yeni Mah.%13,5
Bozkurt Mah.%14,9
Yenice Mah.%16,2
Yeniden Refah
En güçlü
Gündoğdu Mah.%17,9
Yenice Mah.%17,4
Bozkurt Mah.%14,2
En zayıf
Altuntaş Mah.%9,8
Yeni Mah.%12,0
Maden Mah.%12,1

Seçime katılım

2024 Yerel%84,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%83,7 / TR %84,1
2019 Yerel%84,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Maden Mah.%88,6
Gündoğdu Mah.%88,3
Yeni Mah.%86,0
Yenice Mah.%83,9
Altuntaş Mah.%82,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Bozkurt Mah.%81,2
Altuntaş Mah.%82,9
Yenice Mah.%83,9
Yeni Mah.%86,0
Gündoğdu Mah.%88,3

Keskin seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Keskin’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Keskin’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,7 oyla AK Parti kazandı. BBP %16,5 ile ikinci oldu.

Keskin’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Keskin’de 5.712 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 19 sandıkta kullanıldı.

Keskin’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,0, Kemal Kılıçdaroğlu %27,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %71,9 ile önde çıktı.

Keskin’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,2, MHP %23,2, İYİ Parti %17,3, CHP %17,2, Yeniden Refah %1,2.

Keskin’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Keskin’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,7 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Keskin’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Keskin’de oyların %21,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 12,8 puan.

Keskin’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Keskin’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Keskin’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Keskin’de etkin parti sayısı 3,74; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci BBP arasındaki fark 28,2 puan.

Keskin’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Keskin’de geçersiz oy oranı %5,56 (Kırıkkale: %4,1). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Keskin’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Keskin’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Keskin hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Keskin’de AK Parti 3 kez, BBP 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.

Keskin’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Keskin’deki 6 mahallenin 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Keskin’in altın sandığı hangisi?

Keskin’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Keskin, Altuntaş Mah., 1002 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,6 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 0,45 puan sapmayla verdi.

Keskin’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Maden (%48,4) mahallesinde, en düşük oyu Yenice (%41,2) mahallesinde aldı.

Keskin’de BBP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde BBP en yüksek oyu Gündoğdu (%21,8) mahallesinde, en düşük oyu Yeni (%13,5) mahallesinde aldı.

Keskin’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Maden Mah. (%88,6), en düşük katılım Bozkurt Mah. (%81,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kırıkkale il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.