Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kilis · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,3 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %68,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Kilis geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %31,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 23,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yeni Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 38,1 | 13,7 |
| Mehmet Sanlı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 37,2 | 22,3 |
| Karaali Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,6 | 27,1 |
| Necmettin Erbakan Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,2 | 23,2 |
| Şehit Sakıp Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 36,1 | 17,8 |
| İslambey Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 35,5 | 17,3 |
| Mehmet Rıfat Kazancıoğlu Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 35,3 | 24,7 |
| Ekrem Çetin Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,9 | 20,8 |
| Deveciler Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,0 | 17,5 |
| Bölük Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,0 | 19,2 |
| Okçular Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 34,0 | 18,8 |
| Tosyalı Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,9 | 13,1 |
| Müslümanbey Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,8 | 9,6 |
| Yaşar Aktürk Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,3 | 21,2 |
| Şıh Abdullah Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 33,2 | 14,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Abdioymağı Mah. | AK Parti %37,6 | %79,2 |
| Akpınar Mah. | CHP %34,2 | %82,7 |
| Albay İbrahim Karaoğlanoğlu Mah. | CHP %43,6 | %78,9 |
| Altınüzüm Mah. | AK Parti %41,4 | %85,8 |
| Aslan Mah. | AK Parti %34,6 | %82,7 |
| Atatürk Mah. | CHP %43,6 | %73,0 |
| Aşıt Mah. | AK Parti %40,6 | %77,0 |
| Barış Mah. | CHP %40,0 | %85,7 |
| Bilali Habeş Mah. | CHP %40,9 | %86,0 |
| Bölük Mah. | CHP %43,4 | %88,5 |
| Büyükkütah Mah. | CHP %35,2 | %75,8 |
| Canpolat Paşa Mah. | CHP %47,1 | %74,4 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %38,4 | %101,9 |
| Demirciler Mah. | CHP %37,0 | %76,5 |
| Deveciler Mah. | CHP %41,9 | %85,2 |
| Doğan Güreş Paşa Mah. | CHP %44,4 | %78,7 |
| Ebulüle Mah. | CHP %43,9 | %71,0 |
| Ekrem Çetin Mah. | CHP %44,6 | %73,4 |
| Fatih Sultan Mehmet Mah. | CHP %40,4 | %91,0 |
| Gaziler Mah. | AK Parti %37,0 | %79,1 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %27,3 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 74.232 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 245 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,0, Kemal Kılıçdaroğlu %28,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %68,5 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %38,9, MHP %25,8, CHP %21,0, İYİ Parti %5,7, Yeniden Refah %2,4.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %31,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 23,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 50 salıncak mahalle var; en oynakları Yeni Mah., Mehmet Sanlı Mah., Karaali Mah..
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,24; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 14,7 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 2,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 2,9 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,49 (Kilis: %4,47). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 76 mahallenin 57 tanesinde CHP, 13 tanesinde AK Parti, 6 tanesinde MHP birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Kazım Karabekir Mah., 1125 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,76 puan saptı.
Merkez’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Mehmet Rıfat Kazancıoğlu (%47,0) mahallesinde, en düşük oyu Öncü Pınar (%24,2) mahallesinde aldı.
Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Öncü Pınar (%45,3) mahallesinde, en düşük oyu Mehmet Rıfat Kazancıoğlu (%22,6) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Oylum Mah. (%91,6), en düşük katılım Mehmet Sanlı Mah. (%68,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.