Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Kars · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,8 oyla MHP kazandı. DEM Parti %29,5 ile ikinci oldu. MHP, 2019’a göre oyunu 10,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Kemal Kılıçdaroğlu %63,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Kars geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %23,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma MHP lehine 5,2 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Sukapı Mah. | DSP → CHP | 53,0 | 1,0 |
| Atatürk Mah. | DSP → DEM Parti | 39,1 | 9,1 |
| Fevziçakmak Mah. | DEM Parti → MHP | 37,9 | 27,9 |
| Kaleiçi Mah. | DSP → MHP | 36,5 | 16,7 |
| Hafızpaşa Mah. | CHP → MHP | 32,9 | 20,3 |
| İstasyon Mah. | CHP → MHP | 30,5 | 10,0 |
| Merkez Mah. | CHP → MHP | 27,9 | 17,5 |
| Yenişehir Mah. | DEM Parti → MHP | 21,8 | 4,4 |
| Örnek Mah. | DEM Parti (aynı) | 21,2 | 4,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 30 Ekim Mah. | MHP %42,8 | %83,8 |
| Alpaslan Mah. | DEM Parti %52,7 | %77,5 |
| Atatürk Mah. | DEM Parti %38,1 | %79,3 |
| Aydınlıkevler Mah. | DEM Parti %66,2 | %74,3 |
| Bahçelievler Mah. | DEM Parti %46,3 | %78,6 |
| Bayrampaşa Mah. | DEM Parti %37,5 | %81,7 |
| Bülbül Mah. | DEM Parti %57,7 | %71,7 |
| Cumhuriyet Mah. | MHP %63,7 | %72,1 |
| Fevziçakmak Mah. | MHP %48,2 | %82,9 |
| Hafızpaşa Mah. | MHP %43,8 | %73,8 |
| Halitpaşa Mah. | DEM Parti %45,4 | %74,0 |
| Kaleiçi Mah. | MHP %38,5 | %74,6 |
| Karadağ Mah. | DEM Parti %59,3 | %74,1 |
| Merkez Mah. | MHP %39,3 | %69,9 |
| Ortakapı Mah. | MHP %39,8 | %69,8 |
| Paşaçayırı Mah. | CHP %38,1 | %75,7 |
| Sukapı Mah. | CHP %37,3 | %88,2 |
| Yeni Mah. | MHP %48,5 | %76,1 |
| Yenişehir Mah. | MHP %34,3 | %74,3 |
| Yusufpaşa Mah. | MHP %35,5 | %68,7 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %36,8 oyla MHP kazandı. DEM Parti %29,5 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 64.725 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 195 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,1, Recep Tayyip Erdoğan %33,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %63,2 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
Yeşil Sol Parti %24,9, İYİ Parti %20,4, AK Parti %19,8, CHP %19,6, MHP %9,9.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 11,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %23,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma MHP lehine 5,2 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları Sukapı Mah., Atatürk Mah., Fevziçakmak Mah..
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 3,8; yani çok partili bir yapı var. Birinci MHP ile ikinci DEM Parti arasındaki fark 7,3 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Merkez’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %5,22 (Kars: %5,33). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de MHP 2 kez, AK Parti 1 kez, HDP 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 23 mahallenin 12 tanesinde MHP, 9 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Yenişehir Mah., 1171 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,02 puan saptı.
Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Cumhuriyet (%63,7) mahallesinde, en düşük oyu Karadağ (%10,2) mahallesinde aldı.
Merkez’de DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Aydınlıkevler (%66,2) mahallesinde, en düşük oyu Cumhuriyet (%8,8) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %73,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım 30 Ekim Mah. (%83,8), en düşük katılım Yusufpaşa Mah. (%68,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.