Kağızman Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kars · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kağızman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,9 oyla DEM Parti kazandı. MHP %25,4 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kağızman’da Recep Tayyip Erdoğan %51,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
DEM Parti
%32,9
2024 katılım
%73,0
yerel seçim
Seçmen
14.784
2024
Sandık
51
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kağızman sonuçları Kars geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKağızman, Kars · katılım %73,0KağızmanKarsDEM Parti%32,93%25,59MHP%25,35%30,80AK Parti%21,12%10,51Gelecek%7,10%1,30İYİ Parti%6,78%8,95CHP%5,18%16,55Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKağızman, Kars · katılım %75,3KağızmanKarsKılıçdaroğlu%50,14%54,57Erdoğan%45,19%39,39Sinan Oğan%4,13%5,56Muharrem İnce%0,54%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKağızman, Kars · katılım %69,6KağızmanKarsErdoğan%51,03%43,60Kılıçdaroğlu%48,97%56,40Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKağızman, Kars · katılım %75,4KağızmanKarsYeşil Sol Parti%37,54%28,49AK Parti%29,39%24,81İYİ Parti%14,76%15,10CHP%6,50%16,07MHP%5,60%9,56Yeniden Refah%2,80%1,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kağızman’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kağızman’da oyların %24,4’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma DEM Parti lehine 8,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti8 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Aşağı Kümbet Mah.MHP → DEM Parti32,914,0
Yukarı Kümbet Mah.AK Parti → DEM Parti30,78,8
Zuvar Mah.AK Parti → DEM Parti26,417,7
Şahindere Mah.MHP → DEM Parti23,95,0

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
MHP%39,1
BDP%37,4
AK Parti%21,7
Katılım %81,3
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,8
Selahattin Demirtaş%39,9
Muharrem İnce%7,5
Katılım %80,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,0
HDP%41,8
MHP%6,3
Katılım %80,5
2019 YerelYerel
MHP%37,6
AK Parti%32,8
HDP%28,9
Katılım %79,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,1
Recep Tayyip Erdoğan%45,2
Sinan Oğan%4,1
Katılım %75,3
2023 MVMilletvekili
Yeşil Sol Parti%37,5
AK Parti%29,4
İYİ Parti%14,8
Katılım %75,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,0
Kemal Kılıçdaroğlu%49,0
Katılım %69,6
2024 YerelYerel
DEM Parti%32,9
MHP%25,4
AK Parti%21,1
Katılım %73,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kağızman’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aşağı Kümbet Mah.DEM Parti %34,5%76,6
Aşağıdere Mah.DEM Parti %34,3%78,5
Bayam Mah.AK Parti %45,0%74,0
Haznedar Mah.MHP %55,3%101,9
Toprakkale Mah.MHP %32,3%81,0
Yukarı Dere Mah.DEM Parti %55,0%84,0
Yukarı Kümbet Mah.DEM Parti %31,4%81,0
Zuvar Mah.DEM Parti %38,6%75,7
Şahindere Mah.DEM Parti %32,1%70,2

Altın sandık

Kağızman’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kağızman’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

DEM Parti
En güçlü
Yukarı Dere Mah.%55,0
Zuvar Mah.%38,6
Aşağı Kümbet Mah.%34,5
En zayıf
Toprakkale Mah.%20,4
Yukarı Kümbet Mah.%31,4
Şahindere Mah.%32,1
MHP
En güçlü
Toprakkale Mah.%32,3
Şahindere Mah.%27,0
Aşağıdere Mah.%26,7
En zayıf
Yukarı Dere Mah.%11,3
Zuvar Mah.%20,2
Aşağı Kümbet Mah.%20,5
AK Parti
En güçlü
Toprakkale Mah.%23,8
Yukarı Kümbet Mah.%22,7
Şahindere Mah.%21,1
En zayıf
Yukarı Dere Mah.%15,2
Aşağı Kümbet Mah.%16,6
Aşağıdere Mah.%18,8

Seçime katılım

2024 Yerel%73,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%75,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%69,6 / TR %84,1
2019 Yerel%79,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yukarı Dere Mah.%84,0
Toprakkale Mah.%81,0
Yukarı Kümbet Mah.%81,0
Aşağıdere Mah.%78,5
Aşağı Kümbet Mah.%76,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şahindere Mah.%70,2
Zuvar Mah.%75,7
Aşağı Kümbet Mah.%76,6
Aşağıdere Mah.%78,5
Yukarı Kümbet Mah.%81,0

Kağızman seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kağızman’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kağızman’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %32,9 oyla DEM Parti kazandı. MHP %25,4 ile ikinci oldu.

Kağızman’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kağızman’da 14.784 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 51 sandıkta kullanıldı.

Kağızman’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,1, Recep Tayyip Erdoğan %45,2 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,0 ile önde çıktı.

Kağızman’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

Yeşil Sol Parti %37,5, AK Parti %29,4, İYİ Parti %14,8, CHP %6,5, MHP %5,6.

Kağızman’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kağızman’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Kağızman’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kağızman’da oyların %24,4’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma DEM Parti lehine 8,1 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Kağızman’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Aşağı Kümbet Mah., Yukarı Kümbet Mah., Zuvar Mah..

Kağızman’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kağızman’da etkin parti sayısı 4,35; yani çok partili bir yapı var. Birinci DEM Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 7,6 puan.

Kağızman’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Kağızman’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Kağızman’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kağızman’da geçersiz oy oranı %5,92 (Kars: %5,33). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Kağızman’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kağızman’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kağızman hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kağızman’da MHP 2 kez, AK Parti 1 kez, Yeşil Sol Parti 1 kez, DEM Parti 1 kez birinci oldu.

Kağızman’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kağızman’daki 9 mahallenin 6 tanesinde DEM Parti, 2 tanesinde MHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kağızman’ın altın sandığı hangisi?

Kağızman’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kağızman, Şahindere Mah., 1019 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,88 puan saptı.

Kağızman’da DEM Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde DEM Parti en yüksek oyu Yukarı Dere (%55,0) mahallesinde, en düşük oyu Toprakkale (%20,4) mahallesinde aldı.

Kağızman’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Toprakkale (%32,3) mahallesinde, en düşük oyu Yukarı Dere (%11,3) mahallesinde aldı.

Kağızman’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %73,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yukarı Dere Mah. (%84,0), en düşük katılım Şahindere Mah. (%70,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kars il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.