Arpaçay Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kars · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Arpaçay’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,8 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %20,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 1,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Arpaçay’da Kemal Kılıçdaroğlu %50,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%38,8
2024 katılım
%84,4
yerel seçim
Seçmen
1.725
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Arpaçay sonuçları Kars geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıArpaçay, Kars · katılım %84,4ArpaçayKarsAK Parti%38,81%10,51İYİ Parti%20,00%8,95Yeniden Refah%19,29%3,33CHP%12,22%16,55MHP%8,73%30,80BTP%0,48%0,38Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurArpaçay, Kars · katılım %78,5ArpaçayKarsKılıçdaroğlu%46,74%54,57Erdoğan%45,77%39,39Sinan Oğan%7,14%5,56Muharrem İnce%0,35%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurArpaçay, Kars · katılım %74,6ArpaçayKarsKılıçdaroğlu%50,01%56,40Erdoğan%49,99%43,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiArpaçay, Kars · katılım %78,5ArpaçayKarsAK Parti%23,51%24,81MHP%22,52%9,56İYİ Parti%18,81%15,10CHP%18,47%16,07Yeşil Sol Parti%10,52%28,49BBP%1,28%0,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Arpaçay’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Arpaçay’da oyların %38,7’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma İYİ Parti lehine 10,3 puan.

2 salıncak mahalle2 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Bahçeler Mah.CHP → AK Parti48,123,9
Orta Mah.CHP → AK Parti40,121,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%44,1
CHP%34,5
DSP%18,4
Katılım %89,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,7
Muharrem İnce%28,0
Meral Akşener%10,4
Katılım %78,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%41,1
CHP%19,7
İYİ Parti%14,6
Katılım %78,6
2019 YerelYerel
AK Parti%40,7
CHP%37,3
MHP%20,5
Katılım %88,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%46,7
Recep Tayyip Erdoğan%45,8
Sinan Oğan%7,1
Katılım %78,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%23,5
MHP%22,5
İYİ Parti%18,8
Katılım %78,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,0
Recep Tayyip Erdoğan%50,0
Katılım %74,6
2024 YerelYerel
AK Parti%38,8
İYİ Parti%20,0
Yeniden Refah%19,3
Katılım %84,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Arpaçay’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçeler Mah.AK Parti %50,7%84,5
Orta Mah.AK Parti %41,9%82,0
Yalınçayır Mah.Yeniden Refah %42,9%93,0
Yeni Mah.AK Parti %31,8%83,9

Altın sandık

Arpaçay’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%84,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%78,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%74,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Bahçeler Mah.%84,5
Yeni Mah.%83,9
Orta Mah.%82,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Orta Mah.%82,0
Yeni Mah.%83,9
Bahçeler Mah.%84,5

Arpaçay seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Arpaçay’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Arpaçay’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %38,8 oyla AK Parti kazandı. İYİ Parti %20,0 ile ikinci oldu.

Arpaçay’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Arpaçay’da 1.725 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Arpaçay’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %46,7, Recep Tayyip Erdoğan %45,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,0 ile önde çıktı.

Arpaçay’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %23,5, MHP %22,5, İYİ Parti %18,8, CHP %18,5, Yeşil Sol Parti %10,5.

Arpaçay’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Arpaçay’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Arpaçay’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Arpaçay’da oyların %38,7’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma İYİ Parti lehine 10,3 puan. 2 mahallede birinci parti değişti.

Arpaçay’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Bahçeler Mah., Orta Mah..

Arpaçay’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Arpaçay’da etkin parti sayısı 3,99; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 18,8 puan.

Arpaçay’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Arpaçay’da geçersiz oy oranı %5,7 (Kars: %5,33). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Arpaçay’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Arpaçay’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Arpaçay hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Arpaçay’da AK Parti 5 kez birinci oldu.

Arpaçay’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Arpaçay’daki 4 mahallenin 3 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde Yeniden Refah birinci çıktı.

Arpaçay’ın altın sandığı hangisi?

Arpaçay’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Arpaçay, Orta Mah., 1003 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 2,43 puan saptı. Üç sandıklık küme ise sonucu 1,31 puan sapmayla verdi.

Arpaçay’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Bahçeler Mah. (%84,5), en düşük katılım Orta Mah. (%82,0).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kars il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.