Akyaka Seçim Sonuçları

2014–2024 · Kars · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Akyaka’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %67,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Akyaka’da Kemal Kılıçdaroğlu %52,5 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%67,3
2024 katılım
%79,4
yerel seçim
Seçmen
1.532
2024
Sandık
6
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Akyaka sonuçları Kars geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıAkyaka, Kars · katılım %79,4AkyakaKarsAK Parti%67,27%10,51CHP%25,00%16,55MHP%6,34%30,80Yeniden Refah%0,95%3,33BTP%0,26%0,38Saadet%0,17%0,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurAkyaka, Kars · katılım %77,3AkyakaKarsKılıçdaroğlu%47,74%54,57Erdoğan%42,23%39,39Sinan Oğan%9,77%5,56Muharrem İnce%0,26%0,48Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurAkyaka, Kars · katılım %72,5AkyakaKarsKılıçdaroğlu%52,51%56,40Erdoğan%47,49%43,60Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiAkyaka, Kars · katılım %77,3AkyakaKarsCHP%27,93%16,07AK Parti%23,64%24,81MHP%19,99%9,56İYİ Parti%17,63%15,10Yeşil Sol Parti%3,92%28,49Yeniden Refah%0,93%1,95Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Akyaka’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Akyaka’da oyların %36,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 7,5 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti3 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%59,5
AK Parti%35,6
MHP%4,6
Katılım %85,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,3
Muharrem İnce%35,1
Meral Akşener%11,0
Katılım %75,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,3
CHP%26,9
İYİ Parti%12,3
Katılım %75,7
2019 YerelYerel
AK Parti%57,3
MHP%42,2
Saadet%0,4
Katılım %88,1
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%47,7
Recep Tayyip Erdoğan%42,2
Sinan Oğan%9,8
Katılım %77,3
2023 MVMilletvekili
CHP%27,9
AK Parti%23,6
MHP%20,0
Katılım %77,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,5
Recep Tayyip Erdoğan%47,5
Katılım %72,5
2024 YerelYerel
AK Parti%67,3
CHP%25,0
MHP%6,3
Katılım %79,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Akyaka’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Tepe Mah.AK Parti %58,5%78,2
Topkaya Mah.AK Parti %80,8%82,3
İstasyon Mah.AK Parti %66,3%78,8

Altın sandık

Akyaka’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Seçime katılım

2024 Yerel%79,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%77,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%72,5 / TR %84,1
2019 Yerel%88,1 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Topkaya Mah.%82,3
İstasyon Mah.%78,8
Tepe Mah.%78,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Tepe Mah.%78,2
İstasyon Mah.%78,8
Topkaya Mah.%82,3

Akyaka seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Akyaka’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Akyaka’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %67,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %25,0 ile ikinci oldu.

Akyaka’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Akyaka’da 1.532 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 6 sandıkta kullanıldı.

Akyaka’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %47,7, Recep Tayyip Erdoğan %42,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,5 ile önde çıktı.

Akyaka’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %27,9, AK Parti %23,6, MHP %20,0, İYİ Parti %17,6, Yeşil Sol Parti %3,9.

Akyaka’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Akyaka’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Akyaka’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Akyaka’da oyların %36,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 7,5 puan.

Akyaka’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Akyaka’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Akyaka’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Akyaka’da etkin parti sayısı 1,93; yani iki partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 42,3 puan.

Akyaka’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Akyaka’da geçersiz oy oranı %5,34 (Kars: %5,33). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Akyaka’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Akyaka’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Akyaka hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Akyaka’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Akyaka’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Akyaka’daki 3 mahallenin 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Akyaka’nın altın sandığı hangisi?

Akyaka’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Akyaka, İstasyon Mah., 1001 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,75 puan saptı.

Akyaka’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Topkaya Mah. (%82,3), en düşük katılım Tepe Mah. (%78,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Kars il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.