Safranbolu Seçim Sonuçları
2014–2024 · Karabük · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Safranbolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Safranbolu’da Recep Tayyip Erdoğan %57,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Safranbolu sonuçları Karabük geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Safranbolu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Safranbolu’da oyların %14,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Musalla Mah. | AK Parti → CHP | 23,8 | 2,9 |
| 15 Temmuz Mah. | AK Parti → CHP | 22,8 | 9,2 |
| Camikebir Mah. | AK Parti (aynı) | 21,8 | 1,0 |
| Akçasu Mah. | AK Parti (aynı) | 18,9 | 2,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Safranbolu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 15 Temmuz Mah. | CHP %45,4 | %51,6 |
| Akçasu Mah. | AK Parti %39,9 | %88,4 |
| Atatürk Mah. | CHP %50,3 | %78,6 |
| Aşağı Tokatlı Mah. | CHP %47,1 | %81,9 |
| Babasultan Mah. | AK Parti %43,3 | %83,9 |
| Barış Mah. | CHP %42,0 | %78,8 |
| Bağlarbaşı Mah. | CHP %48,2 | %77,3 |
| Camikebir Mah. | AK Parti %34,7 | %97,4 |
| Cemalcaymaz Mah. | CHP %50,3 | %75,9 |
| Emek Mah. | CHP %50,4 | %80,1 |
| Esentepe Mah. | CHP %46,3 | %77,8 |
| Hacıhalil Mah. | CHP %45,4 | %82,1 |
| Hüseyinçelebi Mah. | CHP %51,4 | %93,8 |
| Karaali Mah. | AK Parti %47,7 | %87,2 |
| Kirkille Mah. | AK Parti %44,2 | %76,1 |
| Musalla Mah. | CHP %38,9 | %86,8 |
| Yenimahalle Mah. | CHP %55,9 | %77,3 |
| Çavuş Mah. | CHP %41,3 | %92,9 |
| Çeşme Mah. | CHP %55,7 | %85,5 |
| İsmetpaşa Mah. | AK Parti %50,8 | %88,5 |
Altın sandık
Safranbolu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Safranbolu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Safranbolu seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Safranbolu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Safranbolu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %47,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %34,7 ile ikinci oldu.
Safranbolu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Safranbolu’da 39.379 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 127 sandıkta kullanıldı.
Safranbolu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,9, Kemal Kılıçdaroğlu %38,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,0 ile önde çıktı.
Safranbolu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %35,9, CHP %26,3, MHP %12,2, İYİ Parti %11,7, Yeniden Refah %5,7.
Safranbolu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Safranbolu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Safranbolu’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Safranbolu’da oyların %14,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,6 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.
Safranbolu’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Musalla Mah., 15 Temmuz Mah., Camikebir Mah..
Safranbolu’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Safranbolu’da etkin parti sayısı 2,82; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 12,9 puan.
Safranbolu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Safranbolu’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Safranbolu’nun geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Safranbolu’da geçersiz oy oranı %3,43 (Karabük: %4,46). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.
Safranbolu’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Safranbolu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Safranbolu hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Safranbolu’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.
Safranbolu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Safranbolu’daki 21 mahallenin 14 tanesinde CHP, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Safranbolu’nun altın sandığı hangisi?
Safranbolu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Safranbolu, Bağlarbaşı Mah., 1028 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,88 puan saptı.
Safranbolu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yenimahalle (%55,9) mahallesinde, en düşük oyu Kirkille (%28,7) mahallesinde aldı.
Safranbolu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu İsmetpaşa (%50,8) mahallesinde, en düşük oyu Yenimahalle (%28,6) mahallesinde aldı.
Safranbolu’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İsmetpaşa Mah. (%88,5), en düşük katılım 15 Temmuz Mah. (%51,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.