Merkez Seçim Sonuçları
2014–2024 · Karabük · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %26,3 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 5,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Merkez’de Recep Tayyip Erdoğan %64,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Merkez sonuçları Karabük geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Merkez’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %26,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 4,2 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Aydınlıkevler Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 36,8 | 1,5 |
| Belenköy Mah. | AK Parti (aynı) | 36,6 | 0,3 |
| Karabük Mah. | AK Parti → Yeniden Refah | 36,1 | 0,6 |
| Fevzi Çakmak Mah. | MHP → Yeniden Refah | 34,3 | 2,0 |
| Kurtuluş Mah. | AK Parti (aynı) | 33,3 | 1,9 |
| Çerçiler Mah. | AK Parti → MHP | 31,5 | 2,2 |
| Yeni Mah. | MHP → AK Parti | 29,4 | 6,1 |
| Adatepe Mah. | MHP → AK Parti | 26,3 | 3,9 |
| Atatürk Mah. | MHP → AK Parti | 26,2 | 5,7 |
| Üniversite Mah. | MHP → AK Parti | 26,0 | 10,7 |
| Namık Kemal Mah. | MHP → AK Parti | 25,6 | 5,2 |
| 5000 Evler Cumhuriyet Mah. | MHP → AK Parti | 25,3 | 2,2 |
| 5000 Evler Bahçelievler Mah. | MHP → AK Parti | 25,3 | 0,9 |
| 5000 Evler 75. Yil Mah. | MHP → AK Parti | 25,0 | 1,3 |
| Kartaltepe Mah. | MHP → AK Parti | 23,6 | 7,2 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Merkez’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 100. Yil Mah. | AK Parti %36,1 | %67,2 |
| 5000 Evler 75. Yil Mah. | AK Parti %31,0 | %76,3 |
| 5000 Evler Bahçelievler Mah. | AK Parti %30,9 | %76,1 |
| 5000 Evler Cumhuriyet Mah. | AK Parti %31,4 | %76,2 |
| Adatepe Mah. | AK Parti %32,3 | %82,2 |
| Atatürk Mah. | AK Parti %34,0 | %79,8 |
| Aydınlıkevler Mah. | Yeniden Refah %34,0 | %84,2 |
| Bayır Mah. | AK Parti %36,4 | %79,8 |
| Belenköy Mah. | AK Parti %34,2 | %82,9 |
| Ergenekon Mah. | AK Parti %29,9 | %81,3 |
| Fatih Mah. | AK Parti %51,8 | %86,6 |
| Fevzi Çakmak Mah. | Yeniden Refah %30,8 | %77,2 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti %36,7 | %87,3 |
| Kapullu Mah. | AK Parti %39,5 | %82,1 |
| Karabük Mah. | Yeniden Refah %33,9 | %81,2 |
| Kartaltepe Mah. | AK Parti %34,2 | %80,3 |
| Kayabaşı Mah. | AK Parti %37,2 | %78,3 |
| Kurtuluş Mah. | AK Parti %30,7 | %78,6 |
| Merkez-kilavuzlar Mah. | AK Parti %45,2 | %70,9 |
| Namık Kemal Mah. | AK Parti %34,2 | %85,2 |
Altın sandık
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Merkez’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Merkez seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Merkez’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Merkez’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %33,7 oyla AK Parti kazandı. MHP %26,3 ile ikinci oldu.
Merkez’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Merkez’de 82.395 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 252 sandıkta kullanıldı.
Merkez’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %60,0, Kemal Kılıçdaroğlu %30,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,5 ile önde çıktı.
Merkez’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %35,9, CHP %19,4, MHP %15,8, Yeniden Refah %11,5, İYİ Parti %10,1.
Merkez’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Merkez’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Merkez’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Merkez’de oyların %26,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,2 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Merkez’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 18 salıncak mahalle var; en oynakları Aydınlıkevler Mah., Belenköy Mah., Karabük Mah..
Merkez’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Merkez’de etkin parti sayısı 4,03; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 7,4 puan.
Merkez’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda Yeniden Refah oyu ortalama 3,3 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Merkez’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Merkez’de geçersiz oy oranı %4,75 (Karabük: %4,46). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Merkez’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Merkez’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Merkez hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Merkez’de AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.
Merkez’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Merkez’deki 28 mahallenin 23 tanesinde AK Parti, 3 tanesinde Yeniden Refah, 2 tanesinde MHP birinci çıktı.
Merkez’in altın sandığı hangisi?
Merkez’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Merkez, Kartaltepe Mah., 1147 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,95 puan saptı.
Merkez’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Fatih (%51,8) mahallesinde, en düşük oyu Şirinevler (%25,5) mahallesinde aldı.
Merkez’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Çerçiler (%31,2) mahallesinde, en düşük oyu Merkez-kilavuzlar (%17,8) mahallesinde aldı.
Merkez’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %77,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çerçiler Mah. (%92,8), en düşük katılım 100. Yil Mah. (%67,2).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.