Eskipazar Seçim Sonuçları

2014–2024 · Karabük · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Eskipazar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %33,6 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 16,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Eskipazar’da Recep Tayyip Erdoğan %77,6 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%49,8
2024 katılım
%85,5
yerel seçim
Seçmen
4.638
2024
Sandık
16
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Eskipazar sonuçları Karabük geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEskipazar, Karabük · katılım %85,6EskipazarKarabükAK Parti%49,75%36,16MHP%33,65%21,19İYİ Parti%10,59%2,38Yeniden Refah%4,68%15,16Saadet%0,93%1,69Hkp%0,21%0,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEskipazar, Karabük · katılım %88,6EskipazarKarabükErdoğan%73,23%59,40Kılıçdaroğlu%19,83%32,05Sinan Oğan%6,09%7,91Muharrem İnce%0,85%0,65Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEskipazar, Karabük · katılım %85,1EskipazarKarabükErdoğan%77,61%63,72Kılıçdaroğlu%22,39%36,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEskipazar, Karabük · katılım %88,6EskipazarKarabükMHP%39,51%15,91AK Parti%36,40%37,00CHP%9,99%21,69İYİ Parti%4,60%9,76Yeniden Refah%3,60%8,35ittifak)%1,92%0,75Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Eskipazar’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Eskipazar’da oyların %28,2’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 19,9 puan.

6 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti6 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İstasyon Mah.MHP → AK Parti34,814,7
Yeni Mah.MHP → AK Parti32,318,5
Merkez Mah.MHP → AK Parti27,519,3
Bahçepınar Mah.MHP (aynı)27,44,3
Yamanlar Mah.MHP → AK Parti26,218,7
Mermer Mah.MHP → AK Parti19,56,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%42,8
MHP%28,1
BBP%22,8
Katılım %89,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%75,2
Muharrem İnce%13,0
Meral Akşener%9,4
Katılım %87,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%58,6
MHP%16,7
İYİ Parti%11,3
Katılım %87,9
2019 YerelYerel
MHP%56,8
AK Parti%33,1
İYİ Parti%4,0
Katılım %88,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%73,2
Kemal Kılıçdaroğlu%19,8
Sinan Oğan%6,1
Katılım %88,6
2023 MVMilletvekili
MHP%39,5
AK Parti%36,4
CHP%10,0
Katılım %88,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%77,6
Kemal Kılıçdaroğlu%22,4
Katılım %85,1
2024 YerelYerel
AK Parti%49,8
MHP%33,7
İYİ Parti%10,6
Katılım %85,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Eskipazar’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Bahçepınar Mah.MHP %39,6%85,5
Kıranköy Mah.AK Parti %53,3%90,0
Merkez Mah.AK Parti %52,6%85,1
Mermer Mah.AK Parti %44,4%88,9
Yamanlar Mah.AK Parti %51,3%83,6
Yeni Mah.AK Parti %51,9%85,6
İstasyon Mah.AK Parti %45,5%83,8

Altın sandık

Eskipazar’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Eskipazar’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Merkez Mah.%52,6
Yeni Mah.%51,9
Yamanlar Mah.%51,3
En zayıf
Mermer Mah.%44,4
Yamanlar Mah.%51,3
Yeni Mah.%51,9
MHP
En güçlü
Mermer Mah.%38,3
Merkez Mah.%33,3
Yeni Mah.%33,3
En zayıf
Yamanlar Mah.%32,6
Yeni Mah.%33,3
Merkez Mah.%33,3
İYİ Parti
En güçlü
Mermer Mah.%11,8
Yamanlar Mah.%9,9
Yeni Mah.%9,5
En zayıf
Merkez Mah.%8,7
Yeni Mah.%9,5
Yamanlar Mah.%9,9

Seçime katılım

2024 Yerel%85,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,1 / TR %84,1
2019 Yerel%88,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Mermer Mah.%88,9
Yeni Mah.%85,6
Merkez Mah.%85,1
Yamanlar Mah.%83,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yamanlar Mah.%83,6
Merkez Mah.%85,1
Yeni Mah.%85,6
Mermer Mah.%88,9

Eskipazar seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Eskipazar’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Eskipazar’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,8 oyla AK Parti kazandı. MHP %33,6 ile ikinci oldu.

Eskipazar’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Eskipazar’da 4.638 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 16 sandıkta kullanıldı.

Eskipazar’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %73,2, Kemal Kılıçdaroğlu %19,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %77,6 ile önde çıktı.

Eskipazar’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

MHP %39,5, AK Parti %36,4, CHP %10,0, İYİ Parti %4,6, Yeniden Refah %3,6.

Eskipazar’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Eskipazar’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 16,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Eskipazar’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Eskipazar’da oyların %28,2’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 19,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Eskipazar’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 6 salıncak mahalle var; en oynakları İstasyon Mah., Yeni Mah., Merkez Mah..

Eskipazar’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Eskipazar’da etkin parti sayısı 2,67; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci MHP arasındaki fark 16,1 puan.

Eskipazar’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Eskipazar’da geçersiz oy oranı %5,14 (Karabük: %4,46). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Eskipazar’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Eskipazar’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Eskipazar hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Eskipazar’da AK Parti 3 kez, MHP 2 kez birinci oldu.

Eskipazar’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Eskipazar’daki 7 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde MHP birinci çıktı.

Eskipazar’ın altın sandığı hangisi?

Eskipazar’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Eskipazar, Yamanlar Mah., 1010 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,92 puan saptı.

Eskipazar’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Merkez (%52,6) mahallesinde, en düşük oyu Mermer (%44,4) mahallesinde aldı.

Eskipazar’da MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Mermer (%38,3) mahallesinde, en düşük oyu Yamanlar (%32,6) mahallesinde aldı.

Eskipazar’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %85,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mermer Mah. (%88,8), en düşük katılım Yamanlar Mah. (%83,6).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

Karabük il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.