Urla Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Urla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %70,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %17,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Urla’da Kemal Kılıçdaroğlu %79,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%70,5
2024 katılım
%78,6
yerel seçim
Seçmen
60.373
2024
Sandık
190
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Urla sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıUrla, İzmir · katılım %78,6UrlaİzmirCHP%70,52%49,36AK Parti%17,95%32,66Zafer Partisi%2,45%2,52TİP%2,21%0,74DEM Parti%1,82%3,99İYİ Parti%1,75%3,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurUrla, İzmir · katılım %90,4UrlaİzmirKılıçdaroğlu%76,58%63,28Erdoğan%19,93%31,52Sinan Oğan%3,10%4,75Muharrem İnce%0,38%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurUrla, İzmir · katılım %88,1UrlaİzmirKılıçdaroğlu%79,23%67,11Erdoğan%20,77%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiUrla, İzmir · katılım %90,4UrlaİzmirCHP%56,85%41,11AK Parti%15,55%24,40İYİ Parti%13,27%11,53Yeşil Sol Parti%4,96%7,45MHP%3,11%5,13Zafer Partisi%1,59%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Urla’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Urla’da oyların %11,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,3 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti32 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kuşçular Mah.AK Parti → CHP18,219,3

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,4
MHP%21,4
AK Parti%16,8
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%69,3
Recep Tayyip Erdoğan%21,6
Meral Akşener%5,5
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
CHP%55,2
AK Parti%18,4
İYİ Parti%10,9
Katılım %89,8
2019 YerelYerel
CHP%67,5
AK Parti%25,4
İYİ Parti%4,8
Katılım %83,4
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%76,6
Recep Tayyip Erdoğan%19,9
Sinan Oğan%3,1
Katılım %90,4
2023 MVMilletvekili
CHP%56,9
AK Parti%15,6
İYİ Parti%13,3
Katılım %90,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%79,2
Recep Tayyip Erdoğan%20,8
Katılım %88,1
2024 YerelYerel
CHP%70,5
AK Parti%18,0
Zafer Partisi%2,5
Katılım %78,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Urla’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altıntaş Mah.CHP %69,2%77,7
Atatürk Mah.CHP %71,8%77,0
Bademler Mah.CHP %79,9%85,7
Balıklıova Mah.CHP %71,7%79,7
Barbaros Mah.CHP %75,4%88,4
Birgi Mah.CHP %66,9%82,4
Camiatik Mah.CHP %62,0%81,9
Demircili Mah.CHP %76,3%88,5
Denizli Mah.CHP %77,0%75,0
Gülbahçe Mah.CHP %72,4%77,4
Güvendik Mah.CHP %77,4%76,5
Hacı İsa Mah.CHP %73,2%80,1
Kadıovacık Mah.CHP %61,4%95,0
Kalabak Mah.CHP %70,7%74,8
Kuşçular Mah.CHP %55,0%82,1
M. Fevzi Cakmak Mah.CHP %64,8%78,7
Naipli Mah.CHP %55,9%93,8
Nohutalan Mah.CHP %65,6%93,5
Ovacık Mah.CHP %80,0%93,9
Rüstem Mah.CHP %67,9%74,8

Altın sandık

Urla’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Urla’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yağcılar Mah.%92,2
Yenikent Mah.%81,2
Bademler Mah.%79,9
En zayıf
Zeytineli Mah.%44,7
Kuşçular Mah.%55,0
Zeytinalanı Mah.%57,7
AK Parti
En güçlü
Zeytineli Mah.%48,0
Kuşçular Mah.%35,7
Camiatik Mah.%29,0
En zayıf
Yağcılar Mah.%3,5
Bademler Mah.%5,0
Yenikent Mah.%7,1

Seçime katılım

2024 Yerel%78,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,1 / TR %84,1
2019 Yerel%83,4 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Zeytineli Mah.%97,2
Barbaros Mah.%88,4
Uzunkuyu Mah.%87,9
Bademler Mah.%85,7
Zeytinler Mah.%85,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
İçmeler Mah.%73,4
Kalabak Mah.%74,8
Rüstem Mah.%74,8
Denizli Mah.%75,0
İskele Mah.%75,0

Urla seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Urla’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Urla’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %70,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %17,9 ile ikinci oldu.

Urla’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Urla’da 60.373 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 190 sandıkta kullanıldı.

Urla’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %76,6, Recep Tayyip Erdoğan %19,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %79,2 ile önde çıktı.

Urla’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %56,9, AK Parti %15,6, İYİ Parti %13,3, Yeşil Sol Parti %5,0, MHP %3,1.

Urla’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Urla’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 20,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Urla’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Urla’da oyların %11,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,3 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Urla’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Kuşçular Mah..

Urla’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Urla’da etkin parti sayısı 1,88; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 52,6 puan.

Urla’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Urla’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Urla’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Urla’da geçersiz oy oranı %3,57 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Urla’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Urla’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Urla hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Urla’da CHP 5 kez birinci oldu.

Urla’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Urla’daki 37 mahallenin 36 tanesinde CHP, 1 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Urla’nın altın sandığı hangisi?

Urla’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Urla, Kalabak Mah., 1096 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,91 puan saptı.

Urla’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yağcılar (%92,2) mahallesinde, en düşük oyu Zeytineli (%44,7) mahallesinde aldı.

Urla’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Zeytineli (%48,0) mahallesinde, en düşük oyu Yağcılar (%3,5) mahallesinde aldı.

Urla’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Zeytineli Mah. (%97,2), en düşük katılım İçmeler Mah. (%73,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.