Torbalı Seçim Sonuçları
2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Torbalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 6,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Torbalı’da Kemal Kılıçdaroğlu %59,9 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Torbalı sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Torbalı’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Torbalı’da oyların %13,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 0,9 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Taşkesik Mah. | CHP → DEM Parti | 48,3 | 4,9 |
| Karşıyaka Mah. | CHP → DEM Parti | 42,0 | 0,7 |
| Pamukyazı Mah. | CHP (aynı) | 29,2 | 2,9 |
| Göllüce Mah. | AK Parti → CHP | 26,1 | 34,3 |
| Eğerci Mah. | CHP → AK Parti | 24,5 | 1,5 |
| Yemişlik Mah. | CHP (aynı) | 21,1 | 1,8 |
| Çamlıca Mah. | AK Parti → CHP | 18,6 | 21,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Torbalı’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 19 Mayıs Mah. | CHP %39,1 | %89,0 |
| Ahmetli Mah. | CHP %58,6 | %96,8 |
| Alpkent Mah. | CHP %47,4 | %80,6 |
| Arslanlar Mah. | CHP %54,7 | %87,6 |
| Atalan Mah. | CHP %53,3 | %96,5 |
| Atatürk Mah. | AK Parti %54,0 | %74,8 |
| Ayrancılar Mah. | AK Parti %45,1 | %77,2 |
| Bahçelievler Mah. | AK Parti %45,0 | %80,6 |
| Bozköy Mah. | CHP %56,9 | %92,7 |
| Bülbüldere Mah. | CHP %59,6 | %80,9 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %55,3 | %79,5 |
| Dağkızılca Mah. | CHP %55,7 | %94,0 |
| Dağteke Mah. | AK Parti %48,3 | %97,7 |
| Demirci Mah. | CHP %55,8 | %89,2 |
| Dirmil Mah. | CHP %50,4 | %82,5 |
| Düverlik Mah. | AK Parti %59,1 | %96,1 |
| Ertuğrul Mah. | CHP %55,3 | %80,4 |
| Eğerci Mah. | AK Parti %38,4 | %84,8 |
| Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti %48,8 | %75,0 |
| Gazi Mustafa Kemal Mah. | CHP %45,4 | %90,0 |
Altın sandık
Torbalı’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Torbalı’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Torbalı seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Torbalı’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Torbalı’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %45,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,2 ile ikinci oldu.
Torbalı’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Torbalı’da 156.538 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 486 sandıkta kullanıldı.
Torbalı’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,9, Recep Tayyip Erdoğan %38,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %59,9 ile önde çıktı.
Torbalı’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %33,0, AK Parti %30,4, Yeşil Sol Parti %12,2, İYİ Parti %10,5, MHP %5,9.
Torbalı’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Torbalı’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 7,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Torbalı’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Torbalı’da oyların %13,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,9 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.
Torbalı’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 7 salıncak mahalle var; en oynakları Taşkesik Mah., Karşıyaka Mah., Pamukyazı Mah..
Torbalı’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Torbalı’da etkin parti sayısı 2,65; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,5 puan.
Torbalı’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,0 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 4,3 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Torbalı’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Torbalı’da geçersiz oy oranı %4,19 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.
Torbalı’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Torbalı’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Torbalı hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Torbalı’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Torbalı’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Torbalı’daki 60 mahallenin 40 tanesinde CHP, 18 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Torbalı’nın altın sandığı hangisi?
Torbalı’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Torbalı, Torbalı Mah., 1427 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,58 puan saptı.
Torbalı’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Karaot (%66,8) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%21,0) mahallesinde aldı.
Torbalı’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Atatürk (%54,0) mahallesinde, en düşük oyu Taşkesik (%19,4) mahallesinde aldı.
Torbalı’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %80,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Göllüce Mah. (%97,8), en düşük katılım Atatürk Mah. (%74,8).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.