Tire Seçim Sonuçları
2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Tire’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,6 oyla CHP kazandı. MHP %26,7 ile ikinci oldu. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Tire’de Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Tire sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Tire’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Tire’de oyların %26,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 19,3 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Dallık Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 74,6 | 78,7 |
| Büyükkömürcü Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 56,8 | 37,4 |
| Sarılar Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 51,9 | 35,4 |
| Çobanköy Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 49,0 | 54,2 |
| Alacalı Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 44,0 | 69,3 |
| Osmancık Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 43,4 | 18,9 |
| Işıklar Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 40,9 | 12,6 |
| Kürdüllü Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 40,0 | 31,2 |
| Karaca Ali Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 38,1 | 36,2 |
| Yeğenli Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 37,2 | 50,2 |
| Saruhanlı Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 36,3 | 19,0 |
| Işıklı Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 36,2 | 37,0 |
| Kireli Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 35,6 | 29,6 |
| Dereli Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 35,1 | 16,0 |
| Derebaşı Mah. | Cumhur İttifakı → Millet İttifakı | 34,5 | 53,6 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Tire’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 4 Eylül Mah. | CHP %48,4 | %80,7 |
| Adnan Menderes Mah. | CHP %46,7 | %84,1 |
| Akkoyunlu Mah. | CHP %33,1 | %91,6 |
| Akmescit Mah. | MHP %62,9 | %97,7 |
| Akyurt Mah. | CHP %51,1 | %95,3 |
| Akçaşehir Mah. | CHP %63,1 | %97,0 |
| Alacalı Mah. | CHP %54,0 | %93,3 |
| Alaylı Mah. | CHP %49,7 | %96,0 |
| Armutlu Mah. | CHP %31,7 | %91,3 |
| Atatürk Mah. | CHP %50,5 | %81,9 |
| Ayaklıkırı Mah. | CHP %40,0 | %94,8 |
| Bahariye Mah. | CHP %34,6 | %84,0 |
| Başköy Mah. | CHP %53,4 | %95,3 |
| Boynuyoğun Mah. | CHP %42,7 | %90,4 |
| Büyükkale Mah. | CHP %59,7 | %85,6 |
| Büyükkemerdere Mah. | MHP %47,9 | %95,6 |
| Büyükkömürcü Mah. | İYİ Parti %45,1 | %94,6 |
| Cambazlı Mah. | MHP %43,4 | %98,7 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %50,5 | %78,8 |
| Dallık Mah. | İYİ Parti %61,9 | %87,6 |
Altın sandık
Tire’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Tire’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Tire seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Tire’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Tire’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,6 oyla CHP kazandı. MHP %26,7 ile ikinci oldu.
Tire’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Tire’de 69.584 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 242 sandıkta kullanıldı.
Tire’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,9, Recep Tayyip Erdoğan %39,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,3 ile önde çıktı.
Tire’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %33,4, AK Parti %28,9, İYİ Parti %15,0, MHP %9,0, TİP %3,0.
Tire’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Tire’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Tire’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Tire’de oyların %26,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 19,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Tire’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 40 salıncak mahalle var; en oynakları Dallık Mah., Büyükkömürcü Mah., Sarılar Mah..
Tire’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Tire’de etkin parti sayısı 2,99; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 20,0 puan.
Tire’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Tire’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Tire’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Tire’de geçersiz oy oranı %6,22 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Tire’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Tire’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Tire hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Tire’de CHP 3 kez, AK Parti 1 kez, İYİ Parti 1 kez birinci oldu.
Tire’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Tire’deki 88 mahallenin 68 tanesinde CHP, 11 tanesinde MHP, 9 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.
Tire’nin altın sandığı hangisi?
Tire’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Tire, Adnan Menderes Mah., 1011 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,43 puan saptı.
Tire’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kahrat (%71,5) mahallesinde, en düşük oyu Akmescit (%17,2) mahallesinde aldı.
Tire’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Akmescit (%62,9) mahallesinde, en düşük oyu Kızılcahavlu (%6,2) mahallesinde aldı.
Tire’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %84,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Akmescit Mah. (%97,7), en düşük katılım Toki Mah. (%78,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.