Ödemiş Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Ödemiş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 11,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Ödemiş’te Kemal Kılıçdaroğlu %54,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%41,5
2024 katılım
%83,3
yerel seçim
Seçmen
104.811
2024
Sandık
357
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Ödemiş sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÖdemiş, İzmir · katılım %83,3ÖdemişİzmirCHP%41,49%49,36AK Parti%33,86%32,66DP%19,52%0,74İYİ Parti%1,39%3,74Zafer Partisi%0,70%2,52DSP%0,67%0,12Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÖdemiş, İzmir · katılım %89,5ÖdemişİzmirKılıçdaroğlu%50,54%63,28Erdoğan%43,51%31,52Sinan Oğan%5,09%4,75Muharrem İnce%0,85%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÖdemiş, İzmir · katılım %86,5ÖdemişİzmirKılıçdaroğlu%54,38%67,11Erdoğan%45,62%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÖdemiş, İzmir · katılım %89,5ÖdemişİzmirCHP%36,59%41,11AK Parti%34,35%24,40İYİ Parti%10,30%11,53MHP%6,49%5,13TİP%2,50%2,81Zafer Partisi%2,07%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Ödemiş’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Ödemiş’te oyların %22,8’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan.

16 salıncak mahalle9 mahallede birinci parti değişti72 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Orhangazi Mah.AK Parti → DP57,028,7
Balabanlı Mah.CHP → DP45,210,3
Köseler Mah.AK Parti → DP38,61,1
Sekiköy Mah.AK Parti (aynı)38,54,7
Kurucuova Mah.CHP (aynı)35,73,6
Alaşarlı Mah.CHP (aynı)33,53,6
Seyrekli Mah.CHP → AK Parti28,83,7
Karadoğan Mah.CHP (aynı)28,03,8
Bengisu Mah.CHP → AK Parti25,41,4
Kazanlı Mah.CHP → AK Parti25,46,7
Üzümlü Mah.CHP (aynı)21,91,1
Çaylı Mah.CHP (aynı)21,74,8
Kemenler Mah.CHP → AK Parti21,65,4
Küçükören Mah.AK Parti (aynı)21,14,8
Köfündere Mah.AK Parti → CHP20,95,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%39,1
CHP%37,6
MHP%20,3
Katılım %92,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%45,8
Recep Tayyip Erdoğan%43,7
Meral Akşener%8,4
Katılım %88,8
2018 MVMilletvekili
CHP%38,5
AK Parti%37,9
İYİ Parti%11,8
Katılım %88,9
2019 YerelYerel
CHP%52,9
AK Parti%44,6
DP%1,1
Katılım %86,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,5
Recep Tayyip Erdoğan%43,5
Sinan Oğan%5,1
Katılım %89,5
2023 MVMilletvekili
CHP%36,6
AK Parti%34,4
İYİ Parti%10,3
Katılım %89,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,4
Recep Tayyip Erdoğan%45,6
Katılım %86,5
2024 YerelYerel
CHP%41,5
AK Parti%33,9
DP%19,5
Katılım %83,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Ödemiş’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akıncılar Mah.CHP %52,5%77,5
Alaşarlı Mah.CHP %34,4%70,7
Anafartalar Mah.CHP %49,6%78,3
Artıcak Mah.AK Parti %53,3%100,0
Atatürk Mah.CHP %54,5%78,4
Bademli Mah.CHP %47,0%86,4
Balabanlı Mah.DP %41,7%88,8
Bayırlı Mah.AK Parti %60,5%95,9
Bebekler Mah.AK Parti %51,7%100,8
Bengisu Mah.AK Parti %37,0%82,2
Beyazıtlar Mah.AK Parti %43,5%92,1
Birgi Mah.CHP %45,7%83,6
Bozcayaka Mah.CHP %44,7%89,9
Bozdağ Mah.CHP %57,7%87,8
Bucak Mah.AK Parti %50,0%84,7
Bülbüller Mah.AK Parti %42,2%99,1
Büyükavulcuk Mah.CHP %43,7%95,9
Bıçakçı Mah.CHP %39,3%91,0
Cevizalan Mah.AK Parti %46,2%97,4
Cumhuriyet Mah.CHP %45,8%77,4

Altın sandık

Ödemiş’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Ödemiş’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Konaklı Mah.%72,4
Ovakent Mah.%68,1
Çamlıca Mah.%66,5
En zayıf
Çayır Mah.%10,3
Demirdere Mah.%10,6
Güney Mah.%11,3
AK Parti
En güçlü
Tekke Mah.%72,9
Çayır Mah.%67,8
Güney Mah.%64,0
En zayıf
Konaklı Mah.%8,6
Çamlıca Mah.%14,8
Ovakent Mah.%17,5
DP
En güçlü
Balabanlı Mah.%41,7
Köseler Mah.%36,9
Kurucuova Mah.%34,6
En zayıf
Birgi Mah.%11,4
Tekke Mah.%11,6
Akıncılar Mah.%12,2

Seçime katılım

2024 Yerel%83,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,5 / TR %84,1
2019 Yerel%86,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Pirinççi Mah.%98,2
Demirdere Mah.%97,1
Horzum Mah.%97,0
Gerçekli Mah.%96,6
Köseler Mah.%95,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Alaşarlı Mah.%70,7
Cumhuriyet Mah.%77,4
Akıncılar Mah.%77,5
Üç Eylül Mah.%77,9
Umurbey Mah.%78,0

Ödemiş seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Ödemiş’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Ödemiş’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %41,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,9 ile ikinci oldu.

Ödemiş’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Ödemiş’te 104.811 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 357 sandıkta kullanıldı.

Ödemiş’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,5, Recep Tayyip Erdoğan %43,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,4 ile önde çıktı.

Ödemiş’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %36,6, AK Parti %34,4, İYİ Parti %10,3, MHP %6,5, TİP %2,5.

Ödemiş’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Ödemiş’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Ödemiş’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Ödemiş’te oyların %22,8’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 0,4 puan. 9 mahallede birinci parti değişti.

Ödemiş’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 16 salıncak mahalle var; en oynakları Orhangazi Mah., Balabanlı Mah., Köseler Mah..

Ödemiş’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Ödemiş’te etkin parti sayısı 3,07; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 7,6 puan.

Ödemiş’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,6 puan daha düşük; DP oyu ortalama 4,5 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Ödemiş’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Ödemiş’te geçersiz oy oranı %5,97 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Ödemiş’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Ödemiş’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Ödemiş hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Ödemiş’te CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Ödemiş’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Ödemiş’teki 101 mahallenin 51 tanesinde AK Parti, 44 tanesinde CHP, 6 tanesinde DP birinci çıktı.

Ödemiş’in altın sandığı hangisi?

Ödemiş’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Ödemiş, Meşrutiyet Mah., 1230 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,41 puan saptı.

Ödemiş’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Konaklı (%72,4) mahallesinde, en düşük oyu Çayır (%10,3) mahallesinde aldı.

Ödemiş’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Tekke (%72,9) mahallesinde, en düşük oyu Konaklı (%8,6) mahallesinde aldı.

Ödemiş’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %83,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Pirinççi Mah. (%98,2), en düşük katılım Alaşarlı Mah. (%70,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.