Narlıdere Seçim Sonuçları
2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Narlıdere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %69,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %15,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Narlıdere’de Kemal Kılıçdaroğlu %85,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Narlıdere sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Narlıdere’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Narlıdere’de oyların %13,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Cumhur İttifakı lehine 4,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Narlıdere’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 2. İnönü Mah. | CHP %62,0 | %75,2 |
| Altıevler Mah. | CHP %65,8 | %80,4 |
| Atatürk Mah. | CHP %49,1 | %74,6 |
| Huzur Mah. | CHP %76,3 | %79,9 |
| Ilıca Mah. | CHP %68,5 | %79,5 |
| Limanreis Mah. | CHP %66,2 | %76,8 |
| Narlı Mah. | CHP %76,2 | %81,5 |
| Sahilevleri Mah. | CHP %73,3 | %78,9 |
| Yenikale Mah. | CHP %75,3 | %79,8 |
| Çamtepe Mah. | CHP %72,3 | %79,4 |
| Çatalkaya Mah. | CHP %74,5 | %80,9 |
Altın sandık
Narlıdere’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Narlıdere’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Narlıdere seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Narlıdere’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Narlıdere’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %69,3 oyla CHP kazandı. AK Parti %15,6 ile ikinci oldu.
Narlıdere’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Narlıdere’de 49.813 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 148 sandıkta kullanıldı.
Narlıdere’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %82,9, Recep Tayyip Erdoğan %14,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %85,0 ile önde çıktı.
Narlıdere’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %60,5, İYİ Parti %12,3, AK Parti %11,1, Yeşil Sol Parti %8,9, MHP %2,2.
Narlıdere’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Narlıdere’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 23,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Narlıdere’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Narlıdere’de oyların %13,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Cumhur İttifakı lehine 4,9 puan.
Narlıdere’de salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Narlıdere’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Narlıdere’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Narlıdere’de etkin parti sayısı 1,96; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 53,7 puan.
Narlıdere’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 7,8 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 3,9 puan daha düşük; DEM Parti oyu ortalama 4,6 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.
Narlıdere’nin geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Narlıdere’de geçersiz oy oranı %3,11 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.
Narlıdere’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Narlıdere’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Narlıdere hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Narlıdere’de CHP 5 kez birinci oldu.
Narlıdere’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Narlıdere’deki 11 mahallenin 11 tanesinde CHP birinci çıktı.
Narlıdere’nin altın sandığı hangisi?
Narlıdere’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Narlıdere, Çamtepe Mah., 1053 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,86 puan saptı.
Narlıdere’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Huzur (%76,3) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%49,1) mahallesinde aldı.
Narlıdere’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Atatürk (%23,2) mahallesinde, en düşük oyu Narlı (%11,1) mahallesinde aldı.
Narlıdere’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Narlı Mah. (%81,5), en düşük katılım Atatürk Mah. (%74,6).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.