Menemen Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Menemen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 4,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Menemen’de Kemal Kılıçdaroğlu %65,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%48,8
2024 katılım
%80,0
yerel seçim
Seçmen
151.661
2024
Sandık
471
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Menemen sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıMenemen, İzmir · katılım %80,0MenemenİzmirAK Parti%48,77%32,66CHP%38,14%49,36DEM Parti%6,89%3,99Zafer Partisi%2,09%2,52İYİ Parti%1,80%3,74Yeniden Refah%0,69%1,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurMenemen, İzmir · katılım %90,0MenemenİzmirKılıçdaroğlu%61,51%63,28Erdoğan%32,13%31,52Sinan Oğan%5,90%4,75Muharrem İnce%0,45%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurMenemen, İzmir · katılım %86,4MenemenİzmirKılıçdaroğlu%65,76%67,11Erdoğan%34,24%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiMenemen, İzmir · katılım %90,0MenemenİzmirCHP%32,58%41,11AK Parti%23,86%24,40Yeşil Sol Parti%13,89%7,45İYİ Parti%10,02%11,53MHP%6,05%5,13TİP%5,14%2,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Menemen’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Menemen’de oyların %16,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 9,9 puan.

9 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti55 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İncirli Pınar Mah.CHP → DEM Parti49,10,3
Gölcük Mah.CHP → AK Parti41,515,7
Zeytinlik Mah.CHP → AK Parti30,416,1
75. Yil Cumhuriyet Mah.CHP → AK Parti24,28,4
Menemen T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.CHP → AK Parti24,13,7
Yahşelli Mah.CHP → AK Parti23,820,1
Hasanlar Mah.CHP → AK Parti21,213,4
Cumhuriyet Mah.CHP → AK Parti20,35,4
Kemal Atatürk Mah.CHP → AK Parti20,120,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%43,7
AK Parti%32,3
MHP%14,9
Katılım %90,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%46,4
Recep Tayyip Erdoğan%33,7
Selahattin Demirtaş%12,7
Katılım %88,8
2018 MVMilletvekili
CHP%32,3
AK Parti%26,9
HDP%20,4
Katılım %88,8
2019 YerelYerel
CHP%53,7
AK Parti%44,5
Saadet%1,0
Katılım %85,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%61,5
Recep Tayyip Erdoğan%32,1
Sinan Oğan%5,9
Katılım %90,0
2023 MVMilletvekili
CHP%32,6
AK Parti%23,9
Yeşil Sol Parti%13,9
Katılım %90,0
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%65,8
Recep Tayyip Erdoğan%34,2
Katılım %86,4
2024 YerelYerel
AK Parti%48,8
CHP%38,1
DEM Parti%6,9
Katılım %80,0

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Menemen’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
29 Ekim Mah.AK Parti %44,3%79,7
30 Ağustos Mah.CHP %48,1%80,5
75. Yil Cumhuriyet Mah.AK Parti %52,2%96,3
85. Yil Cumhuriyet Mah.CHP %51,7%66,7
9 Eylül Mah.CHP %52,7%80,2
Ahıhıdır Mah.AK Parti %70,8%87,3
Alaniçi Mah.AK Parti %59,6%97,4
Atatürk Mah.AK Parti %53,8%78,0
Ayvacık Mah.AK Parti %53,9%96,4
Bağcılar Mah.AK Parti %50,4%98,7
Belen Mah.CHP %48,8%93,4
Bozalan Mah.AK Parti %86,9%92,2
Buruncuk Mah.AK Parti %68,1%95,6
Camiikebir Mah.AK Parti %58,9%86,8
Cumhuriyet Mah.AK Parti %45,7%81,0
Değirmendere Mah.AK Parti %50,0%87,7
Doğa Mah.AK Parti %63,6%78,0
Emiralem Merkez Mah.AK Parti %48,6%89,4
Esatpaşa Mah.AK Parti %50,4%81,0
Fatih Mah.AK Parti %64,7%91,0

Altın sandık

Menemen’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Menemen’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Çukurköy Mah.%89,7
Yanıkköy Mah.%75,9
Ahıhıdır Mah.%70,8
En zayıf
Villakent Mah.%21,8
9 Eylül Mah.%36,4
İncirli Pınar Mah.%36,8
CHP
En güçlü
Villakent Mah.%69,9
9 Eylül Mah.%52,7
85. Yil Cumhuriyet Mah.%51,7
En zayıf
Çukurköy Mah.%6,2
Gölcük Mah.%13,3
Yeşil Pınar Mah.%16,8
DEM Parti
En güçlü
İncirli Pınar Mah.%37,1
Gölcük Mah.%34,2
Irmak Mah.%21,6
En zayıf
Buruncuk Mah.%0,3
Değirmendere Mah.%0,6
Mermerli Mah.%0,9

Seçime katılım

2024 Yerel%80,0 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,0 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%86,4 / TR %84,1
2019 Yerel%85,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Alaniçi Mah.%97,4
Mustafa Kemal Atatürk Mah.%97,3
Ayvacık Mah.%96,4
75. Yil Cumhuriyet Mah.%96,3
Görece Mah.%96,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Menemen T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.%6,2
İnönü Mah.%61,6
Gazi Mustafa Kemal Mah.%62,0
85. Yil Cumhuriyet Mah.%66,7
Yahşelli Mah.%74,6

Menemen seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Menemen’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Menemen’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %38,1 ile ikinci oldu.

Menemen’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Menemen’de 151.661 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 471 sandıkta kullanıldı.

Menemen’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %61,5, Recep Tayyip Erdoğan %32,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,8 ile önde çıktı.

Menemen’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %32,6, AK Parti %23,9, Yeşil Sol Parti %13,9, İYİ Parti %10,0, MHP %6,0.

Menemen’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Menemen’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,8 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Menemen’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Menemen’de oyların %16,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 9,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Menemen’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 9 salıncak mahalle var; en oynakları İncirli Pınar Mah., Gölcük Mah., Zeytinlik Mah..

Menemen’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Menemen’de etkin parti sayısı 2,57; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 10,6 puan.

Menemen’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda AK Parti oyu ortalama 4,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Menemen’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Menemen’de geçersiz oy oranı %4,05 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Menemen’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Menemen’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Menemen hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Menemen’de CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Menemen’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Menemen’deki 66 mahallenin 52 tanesinde AK Parti, 13 tanesinde CHP, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Menemen’in altın sandığı hangisi?

Menemen’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Menemen, Yahşelli Mah., 1440 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,87 puan saptı.

Menemen’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çukurköy (%89,7) mahallesinde, en düşük oyu Villakent (%21,8) mahallesinde aldı.

Menemen’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Villakent (%69,9) mahallesinde, en düşük oyu Çukurköy (%6,2) mahallesinde aldı.

Menemen’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Alaniçi Mah. (%97,4), en düşük katılım Menemen T Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah. (%6,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.