Konak Seçim Sonuçları
2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Konak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 10,4 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Konak’ta Kemal Kılıçdaroğlu %71,4 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Konak sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Konak’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Konak’ta oyların %14,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 4,4 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| 1. Kadriye Mah. | CHP → DEM Parti | 50,5 | 20,2 |
| Hasan Özdemir Mah. | CHP → DEM Parti | 48,3 | 15,6 |
| Kosova Mah. | CHP → DEM Parti | 47,0 | 12,9 |
| Altay Mah. | CHP → DEM Parti | 45,2 | 3,4 |
| Aziziye Mah. | CHP → DEM Parti | 43,9 | 8,0 |
| Kadifekale Mah. | CHP → AK Parti | 38,9 | 2,2 |
| Yeni Mah. | CHP → AK Parti | 35,2 | 14,2 |
| Çimentepe Mah. | CHP (aynı) | 34,3 | 2,2 |
| Ülkü Mah. | CHP → AK Parti | 34,1 | 14,9 |
| 19 Mayıs Mah. | CHP → AK Parti | 33,8 | 6,9 |
| Ballıkuyu Mah. | CHP → AK Parti | 32,9 | 20,2 |
| Selçuk Mah. | CHP → AK Parti | 32,4 | 5,5 |
| Türkyılmaz Mah. | CHP → AK Parti | 32,1 | 4,7 |
| Duatepe Mah. | CHP → AK Parti | 30,8 | 5,5 |
| Dolaplıkuyu Mah. | CHP → AK Parti | 30,0 | 14,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Konak’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 1. Kadriye Mah. | DEM Parti %45,2 | %71,9 |
| 19 Mayıs Mah. | AK Parti %36,2 | %76,6 |
| 2. Kadriye Mah. | AK Parti %40,2 | %72,8 |
| 26 Ağustos Mah. | CHP %47,9 | %80,5 |
| Akarcalı Mah. | AK Parti %58,5 | %71,4 |
| Akdeniz Mah. | CHP %66,9 | %78,7 |
| Akın Simav Mah. | CHP %66,4 | %74,5 |
| Akıncı Mah. | AK Parti %44,8 | %43,9 |
| Ali Reis Mah. | AK Parti %45,1 | %71,9 |
| Alsancak Mah. | CHP %72,1 | %70,4 |
| Altay Mah. | DEM Parti %38,7 | %78,7 |
| Altınordu Mah. | AK Parti %58,8 | %78,2 |
| Altıntaş Mah. | CHP %60,4 | %73,4 |
| Anadolu Mah. | CHP %54,0 | %82,7 |
| Atamer Mah. | CHP %64,4 | %78,5 |
| Atilla Mah. | CHP %52,6 | %72,3 |
| Aziziye Mah. | DEM Parti %38,6 | %73,4 |
| Ballıkuyu Mah. | AK Parti %44,2 | %71,3 |
| Barbaros Mah. | CHP %62,8 | %70,8 |
| Bozkurt Mah. | AK Parti %44,7 | %81,8 |
Altın sandık
Konak’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Konak’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Konak seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Konak’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Konak’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %52,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %31,9 ile ikinci oldu.
Konak’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Konak’ta 263.609 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 817 sandıkta kullanıldı.
Konak’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,2, Recep Tayyip Erdoğan %28,2 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,4 ile önde çıktı.
Konak’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %45,5, AK Parti %22,9, İYİ Parti %11,5, Yeşil Sol Parti %10,2, MHP %3,2.
Konak’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Konak’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 14,6 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Konak’ta oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Konak’ta oyların %14,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 4,4 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Konak’ta salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 21 salıncak mahalle var; en oynakları 1. Kadriye Mah., Hasan Özdemir Mah., Kosova Mah..
Konak’ta kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Konak’ta etkin parti sayısı 2,59; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 21,0 puan.
Konak’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Konak’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Konak’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Konak’ta geçersiz oy oranı %4,7 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.
Konak’ta olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Konak’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Konak hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Konak’ta CHP 5 kez birinci oldu.
Konak’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Konak’taki 111 mahallenin 54 tanesinde CHP, 52 tanesinde AK Parti, 5 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.
Konak’ın altın sandığı hangisi?
Konak’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Konak, Atilla Mah., 1067 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,7 puan saptı.
Konak’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kültür (%81,5) mahallesinde, en düşük oyu Pazaryeri (%14,6) mahallesinde aldı.
Konak’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Pazaryeri (%65,8) mahallesinde, en düşük oyu Kültür (%12,2) mahallesinde aldı.
Konak’ta seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %74,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Ege Mah. (%83,1), en düşük katılım Akıncı Mah. (%43,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.