Kemalpaşa Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Kemalpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,7 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 1,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Kemalpaşa’da Recep Tayyip Erdoğan %50,5 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%44,7
2024 katılım
%84,1
yerel seçim
Seçmen
89.208
2024
Sandık
283
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Kemalpaşa sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıKemalpaşa, İzmir · katılım %84,1KemalpaşaİzmirCHP%44,72%49,36AK Parti%40,74%32,66Yeniden Refah%6,55%1,05Saadet%2,51%0,41DEM Parti%1,58%3,99İYİ Parti%1,25%3,74Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurKemalpaşa, İzmir · katılım %91,9KemalpaşaİzmirErdoğan%48,34%31,52Kılıçdaroğlu%45,48%63,28Sinan Oğan%5,73%4,75Muharrem İnce%0,46%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurKemalpaşa, İzmir · katılım %88,6KemalpaşaİzmirErdoğan%50,50%32,89Kılıçdaroğlu%49,50%67,11Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiKemalpaşa, İzmir · katılım %91,9KemalpaşaİzmirAK Parti%34,55%24,40CHP%30,59%41,11MHP%10,00%5,13İYİ Parti%8,75%11,53Yeşil Sol Parti%3,51%7,45TİP%2,84%2,81Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Kemalpaşa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Kemalpaşa’da oyların %11,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 1,4 puan.

0 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti38 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%40,6
CHP%35,3
MHP%19,5
Katılım %92,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,3
Muharrem İnce%39,7
Meral Akşener%7,0
Katılım %90,2
2018 MVMilletvekili
AK Parti%39,0
CHP%31,8
MHP%10,9
Katılım %90,2
2019 YerelYerel
CHP%45,7
AK Parti%44,6
Saadet%9,0
Katılım %88,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,3
Kemal Kılıçdaroğlu%45,5
Sinan Oğan%5,7
Katılım %91,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%34,6
CHP%30,6
MHP%10,0
Katılım %91,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,5
Kemal Kılıçdaroğlu%49,5
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%44,7
AK Parti%40,7
Yeniden Refah%6,6
Katılım %84,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Kemalpaşa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akalan Mah.AK Parti %49,3%96,6
Ansızca Mah.AK Parti %44,8%90,0
Armutlu 85. Yil Cumhuriyet Mah.CHP %43,2%80,4
Armutlu Hürriyet Mah.CHP %51,8%83,8
Atatürk Mah.AK Parti %45,8%79,5
Aşağı Yenmiş Mah.AK Parti %52,4%89,0
Aşağıkızılca Mah.CHP %58,9%90,1
Bayramlı Mah.CHP %40,0%96,2
Bağyurdu 29 Ekim Mah.CHP %55,8%88,2
Bağyurdu Kazımpaşa Mah.CHP %62,8%86,6
Bağyurdu Kemal Atatürk Mah.CHP %56,3%91,9
Bağyurdu Yeni Mah.CHP %61,4%89,0
Beşpınar Mah.CHP %59,2%101,6
Cumalı Mah.CHP %55,8%93,8
Damlacık Mah.CHP %47,7%91,2
Dereköy Mah.CHP %66,6%92,3
Gökyaka Mah.CHP %73,7%99,0
Gökçeyurt Mah.AK Parti %53,0%93,7
Halilbeyli Mah.AK Parti %51,1%91,0
Hamzababa Mah.CHP %73,0%103,5

Altın sandık

Kemalpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Kemalpaşa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sarıçalı Mah.%86,2
Dereköy Mah.%66,6
Sarılar Mah.%64,6
En zayıf
Örnekköy Mah.%28,3
Kızılüzüm Mah.%33,6
Sütçüler Mah.%34,9
AK Parti
En güçlü
Örnekköy Mah.%52,5
Aşağı Yenmiş Mah.%52,4
Halilbeyli Mah.%51,1
En zayıf
Sarıçalı Mah.%8,5
Çınarköy Mah.%26,7
Dereköy Mah.%26,7
Yeniden Refah
En güçlü
Sütçüler Mah.%15,2
Örnekköy Mah.%12,4
Soğukpınar Mah.%9,6
En zayıf
Halilbeyli Mah.%1,0
Sarıçalı Mah.%1,1
Bağyurdu Kazımpaşa Mah.%1,2

Seçime katılım

2024 Yerel%84,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%88,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Sarıçalı Mah.%97,0
Akalan Mah.%96,6
Sarılar Mah.%95,1
Kuyucak Mah.%92,9
Sinancılar Mah.%92,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%79,5
Armutlu 85. Yil Cumhuriyet Mah.%80,4
Mehmet Akif Ersoy Mah.%81,0
Ulucak İstiklal Mah.%81,2
Sekiz Eylül Mah.%81,3

Kemalpaşa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Kemalpaşa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Kemalpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,7 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,7 ile ikinci oldu.

Kemalpaşa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Kemalpaşa’da 89.208 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 283 sandıkta kullanıldı.

Kemalpaşa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,3, Kemal Kılıçdaroğlu %45,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,5 ile önde çıktı.

Kemalpaşa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %34,5, CHP %30,6, MHP %10,0, İYİ Parti %8,8, Yeşil Sol Parti %3,5.

Kemalpaşa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Kemalpaşa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,6 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Kemalpaşa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Kemalpaşa’da oyların %11,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 1,4 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Kemalpaşa’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Kemalpaşa’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Kemalpaşa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Kemalpaşa’da etkin parti sayısı 2,69; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,0 puan.

Kemalpaşa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,6 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Kemalpaşa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Kemalpaşa’da geçersiz oy oranı %4,51 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Kemalpaşa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Kemalpaşa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Kemalpaşa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Kemalpaşa’da AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Kemalpaşa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Kemalpaşa’daki 49 mahallenin 35 tanesinde CHP, 14 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Kemalpaşa’nın altın sandığı hangisi?

Kemalpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Kemalpaşa, Armutlu Hürriyet Mah., 1019 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,05 puan saptı.

Kemalpaşa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sarıçalı (%86,2) mahallesinde, en düşük oyu Örnekköy (%28,3) mahallesinde aldı.

Kemalpaşa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Örnekköy (%52,5) mahallesinde, en düşük oyu Sarıçalı (%8,5) mahallesinde aldı.

Kemalpaşa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %84,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Sarıçalı Mah. (%97,0), en düşük katılım Atatürk Mah. (%79,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.