Güzelbahçe Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Güzelbahçe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %20,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 20,1 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güzelbahçe’de Kemal Kılıçdaroğlu %81,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,0
2024 katılım
%78,9
yerel seçim
Seçmen
29.256
2024
Sandık
89
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Güzelbahçe sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGüzelbahçe, İzmir · katılım %78,9GüzelbahçeİzmirCHP%50,01%49,36İYİ Parti%20,79%3,74AK Parti%12,37%32,66TİP%8,58%0,74Memleket%2,66%0,67Zafer Partisi%2,20%2,52Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGüzelbahçe, İzmir · katılım %91,4GüzelbahçeİzmirKılıçdaroğlu%78,97%63,28Erdoğan%17,27%31,52Sinan Oğan%3,39%4,75Muharrem İnce%0,37%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGüzelbahçe, İzmir · katılım %89,3GüzelbahçeİzmirKılıçdaroğlu%81,82%67,11Erdoğan%18,18%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGüzelbahçe, İzmir · katılım %91,4GüzelbahçeİzmirCHP%59,56%41,11İYİ Parti%14,47%11,53AK Parti%12,83%24,40Yeşil Sol Parti%4,41%7,45MHP%3,08%5,13Zafer Partisi%1,85%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Güzelbahçe’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Güzelbahçe’de oyların %16,7’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 5,7 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%52,0
DSP%28,8
AK Parti%11,8
Katılım %89,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%72,6
Recep Tayyip Erdoğan%19,1
Meral Akşener%5,4
Katılım %90,9
2018 MVMilletvekili
CHP%56,8
AK Parti%15,8
İYİ Parti%11,6
Katılım %90,8
2019 YerelYerel
CHP%70,1
AK Parti%23,1
DSP%3,9
Katılım %82,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%79,0
Recep Tayyip Erdoğan%17,3
Sinan Oğan%3,4
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
CHP%59,6
İYİ Parti%14,5
AK Parti%12,8
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%81,8
Recep Tayyip Erdoğan%18,2
Katılım %89,3
2024 YerelYerel
CHP%50,0
İYİ Parti%20,8
AK Parti%12,4
Katılım %78,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Güzelbahçe’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Atatürk Mah.CHP %39,4%80,5
Kahramandere Mah.CHP %55,4%79,0
Küçükkaya Mah.İYİ Parti %41,9%91,1
Maltepe Mah.CHP %54,1%74,5
Mustafa Kemal Paşa Mah.CHP %48,2%80,4
Payamlı Mah.CHP %62,6%94,7
Siteler Mah.CHP %55,3%76,2
Yaka Mah.CHP %55,4%85,1
Yalı Mah.CHP %46,2%77,4
Yelki Mah.CHP %51,1%80,0
Çamlı Mah.CHP %53,9%80,9
Çelebi Mah.CHP %43,6%78,8

Altın sandık

Güzelbahçe’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Güzelbahçe’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Kahramandere Mah.%55,4
Yaka Mah.%55,4
Siteler Mah.%55,3
En zayıf
Atatürk Mah.%39,4
Çelebi Mah.%43,6
Yalı Mah.%46,2
İYİ Parti
En güçlü
Atatürk Mah.%37,3
Çelebi Mah.%26,1
Yelki Mah.%21,3
En zayıf
Maltepe Mah.%15,4
Siteler Mah.%15,5
Yaka Mah.%15,5
AK Parti
En güçlü
Atatürk Mah.%16,2
Maltepe Mah.%14,6
Mustafa Kemal Paşa Mah.%14,5
En zayıf
Kahramandere Mah.%8,9
Yaka Mah.%10,7
Çelebi Mah.%11,2

Seçime katılım

2024 Yerel%78,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,3 / TR %84,1
2019 Yerel%82,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yaka Mah.%85,1
Çamlı Mah.%80,9
Atatürk Mah.%80,5
Mustafa Kemal Paşa Mah.%80,4
Yelki Mah.%80,0
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Maltepe Mah.%74,5
Siteler Mah.%76,2
Yalı Mah.%77,4
Çelebi Mah.%78,8
Kahramandere Mah.%79,0

Güzelbahçe seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Güzelbahçe’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Güzelbahçe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,0 oyla CHP kazandı. İYİ Parti %20,8 ile ikinci oldu.

Güzelbahçe’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Güzelbahçe’de 29.256 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 89 sandıkta kullanıldı.

Güzelbahçe’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %79,0, Recep Tayyip Erdoğan %17,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %81,8 ile önde çıktı.

Güzelbahçe’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %59,6, İYİ Parti %14,5, AK Parti %12,8, Yeşil Sol Parti %4,4, MHP %3,1.

Güzelbahçe’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Güzelbahçe’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 21,9 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Güzelbahçe’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Güzelbahçe’de oyların %16,7’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 5,7 puan.

Güzelbahçe’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Güzelbahçe’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Güzelbahçe’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Güzelbahçe’de etkin parti sayısı 3,15; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci İYİ Parti arasındaki fark 29,2 puan.

Güzelbahçe’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Güzelbahçe’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Güzelbahçe’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Güzelbahçe’de geçersiz oy oranı %2,62 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.

Güzelbahçe’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güzelbahçe’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Güzelbahçe hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güzelbahçe’de CHP 5 kez birinci oldu.

Güzelbahçe’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Güzelbahçe’deki 12 mahallenin 11 tanesinde CHP, 1 tanesinde İYİ Parti birinci çıktı.

Güzelbahçe’nin altın sandığı hangisi?

Güzelbahçe’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güzelbahçe, Yelki Mah., 1080 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,63 puan saptı.

Güzelbahçe’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Kahramandere (%55,4) mahallesinde, en düşük oyu Atatürk (%39,4) mahallesinde aldı.

Güzelbahçe’de İYİ Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde İYİ Parti en yüksek oyu Atatürk (%37,3) mahallesinde, en düşük oyu Maltepe (%15,4) mahallesinde aldı.

Güzelbahçe’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yaka Mah. (%85,1), en düşük katılım Maltepe Mah. (%74,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.