Gaziemir Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Gaziemir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,9 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 12,6 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gaziemir’de Kemal Kılıçdaroğlu %67,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%44,5
2024 katılım
%79,6
yerel seçim
Seçmen
103.919
2024
Sandık
309
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Gaziemir sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıGaziemir, İzmir · katılım %79,6GaziemirİzmirCHP%44,49%49,36AK Parti%39,91%32,66DEM Parti%4,25%3,99Zafer Partisi%4,18%2,52İYİ Parti%3,09%3,74Yeniden Refah%1,08%1,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurGaziemir, İzmir · katılım %90,9GaziemirİzmirKılıçdaroğlu%62,65%63,28Erdoğan%30,89%31,52Sinan Oğan%6,04%4,75Muharrem İnce%0,42%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurGaziemir, İzmir · katılım %87,8GaziemirİzmirKılıçdaroğlu%67,31%67,11Erdoğan%32,69%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiGaziemir, İzmir · katılım %90,9GaziemirİzmirCHP%40,09%41,11AK Parti%23,88%24,40İYİ Parti%14,60%11,53Yeşil Sol Parti%7,49%7,45MHP%5,31%5,13Zafer Partisi%3,06%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Gaziemir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Gaziemir’de oyların %14,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 6,2 puan.

2 salıncak mahalle3 mahallede birinci parti değişti16 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Binbaşı Reşatbey Mah.CHP → DEM Parti41,35,5
Beyazevler Mah.CHP (aynı)22,94,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%47,6
AK Parti%34,2
MHP%11,5
Katılım %91,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%52,1
Recep Tayyip Erdoğan%33,4
Meral Akşener%7,4
Katılım %90,5
2018 MVMilletvekili
CHP%39,6
AK Parti%27,1
İYİ Parti%13,6
Katılım %90,5
2019 YerelYerel
CHP%57,1
AK Parti%40,2
Saadet%1,3
Katılım %85,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%62,7
Recep Tayyip Erdoğan%30,9
Sinan Oğan%6,0
Katılım %90,9
2023 MVMilletvekili
CHP%40,1
AK Parti%23,9
İYİ Parti%14,6
Katılım %90,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%67,3
Recep Tayyip Erdoğan%32,7
Katılım %87,8
2024 YerelYerel
CHP%44,5
AK Parti%39,9
DEM Parti%4,3
Katılım %79,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Gaziemir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Aktepe Mah.AK Parti %47,4%79,1
Atatürk Mah.AK Parti %56,1%82,9
Atıfbey Mah.CHP %49,9%80,6
Beyazevler Mah.CHP %40,3%78,8
Binbaşı Reşatbey Mah.DEM Parti %34,8%82,8
Dokuz Eylül Mah.AK Parti %41,9%76,7
Emrez Mah.AK Parti %48,3%80,4
Fatih Mah.CHP %49,7%79,2
Gazi Mah.CHP %44,5%82,3
Gazikent Mah.CHP %55,5%79,9
Hürriyet Mah.CHP %49,9%70,1
Irmak Mah.AK Parti %43,0%79,9
Menderes Mah.AK Parti %47,2%78,2
Sevgi Mah.CHP %60,4%80,9
Yeşil Mah.CHP %48,9%83,5
Zafer Mah.CHP %44,1%79,0

Altın sandık

Gaziemir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Gaziemir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Sevgi Mah.%60,4
Gazikent Mah.%55,5
Hürriyet Mah.%49,9
En zayıf
Binbaşı Reşatbey Mah.%28,2
Emrez Mah.%29,3
Atatürk Mah.%31,4
AK Parti
En güçlü
Atatürk Mah.%56,1
Emrez Mah.%48,3
Aktepe Mah.%47,4
En zayıf
Sevgi Mah.%25,8
Gazikent Mah.%27,8
Binbaşı Reşatbey Mah.%29,3

Seçime katılım

2024 Yerel%79,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,8 / TR %84,1
2019 Yerel%85,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Yeşil Mah.%83,5
Atatürk Mah.%82,9
Binbaşı Reşatbey Mah.%82,8
Gazi Mah.%82,3
Sevgi Mah.%80,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Hürriyet Mah.%70,1
Dokuz Eylül Mah.%76,7
Menderes Mah.%78,2
Beyazevler Mah.%78,8
Zafer Mah.%79,0

Gaziemir seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Gaziemir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Gaziemir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,9 ile ikinci oldu.

Gaziemir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Gaziemir’de 103.919 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 309 sandıkta kullanıldı.

Gaziemir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,6, Recep Tayyip Erdoğan %30,9 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %67,3 ile önde çıktı.

Gaziemir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %40,1, AK Parti %23,9, İYİ Parti %14,6, Yeşil Sol Parti %7,5, MHP %5,3.

Gaziemir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Gaziemir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 12,1 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Gaziemir’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Gaziemir’de oyların %14,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 6,2 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.

Gaziemir’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Binbaşı Reşatbey Mah., Beyazevler Mah..

Gaziemir’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Gaziemir’de etkin parti sayısı 2,76; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,6 puan.

Gaziemir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Gaziemir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Gaziemir’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Gaziemir’de geçersiz oy oranı %2,92 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 4 sandık var.

Gaziemir’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gaziemir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Gaziemir hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gaziemir’de CHP 5 kez birinci oldu.

Gaziemir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Gaziemir’deki 16 mahallenin 9 tanesinde CHP, 6 tanesinde AK Parti, 1 tanesinde DEM Parti birinci çıktı.

Gaziemir’in altın sandığı hangisi?

Gaziemir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gaziemir, Irmak Mah., 1218 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,76 puan saptı.

Gaziemir’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Sevgi (%60,4) mahallesinde, en düşük oyu Binbaşı Reşatbey (%28,2) mahallesinde aldı.

Gaziemir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Atatürk (%56,1) mahallesinde, en düşük oyu Sevgi (%25,8) mahallesinde aldı.

Gaziemir’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Yeşil Mah. (%83,5), en düşük katılım Hürriyet Mah. (%70,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.