Çiğli Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çiğli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 14,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çiğli’de Kemal Kılıçdaroğlu %73,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%48,1
2024 katılım
%78,9
yerel seçim
Seçmen
166.352
2024
Sandık
493
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çiğli sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇiğli, İzmir · katılım %78,9ÇiğliİzmirCHP%48,11%49,36AK Parti%37,83%32,66Zafer Partisi%2,93%2,52TİP%2,64%0,74İYİ Parti%2,52%3,74DEM Parti%2,24%3,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇiğli, İzmir · katılım %91,5ÇiğliİzmirKılıçdaroğlu%68,77%63,28Erdoğan%25,82%31,52Sinan Oğan%5,07%4,75Muharrem İnce%0,35%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇiğli, İzmir · katılım %88,6ÇiğliİzmirKılıçdaroğlu%73,05%67,11Erdoğan%26,95%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇiğli, İzmir · katılım %91,5ÇiğliİzmirCHP%43,94%41,11AK Parti%19,91%24,40İYİ Parti%10,86%11,53TİP%7,72%2,81Yeşil Sol Parti%5,63%7,45MHP%4,73%5,13Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çiğli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çiğli’de oyların %16,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma AK Parti lehine 8,8 puan.

2 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti26 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Kaklıç Mah.CHP → AK Parti22,25,6
Maltepe Mah.CHP → AK Parti18,710,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%52,5
AK Parti%31,0
MHP%11,4
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%60,7
Recep Tayyip Erdoğan%28,6
Meral Akşener%6,1
Katılım %89,8
2018 MVMilletvekili
CHP%43,9
AK Parti%23,2
HDP%13,5
Katılım %89,8
2019 YerelYerel
CHP%62,1
AK Parti%34,3
DSP%1,2
Katılım %83,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%68,8
Recep Tayyip Erdoğan%25,8
Sinan Oğan%5,1
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
CHP%43,9
AK Parti%19,9
İYİ Parti%10,9
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%73,1
Recep Tayyip Erdoğan%27,0
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%48,1
AK Parti%37,8
Zafer Partisi%2,9
Katılım %78,9

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çiğli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmet Efendi Mah.CHP %50,8%75,5
Ahmet Taner Kışlalı Mah.CHP %61,5%82,1
Atatürk Mah.AK Parti %44,4%77,9
Ataşehir Mah.CHP %55,7%79,5
Aydınlıkevler Mah.CHP %58,4%81,9
Balatçık Mah.CHP %42,4%72,2
Cumhuriyet Mah.AK Parti %44,5%79,9
Egekent Mah.CHP %52,3%79,5
Esentepe Mah.CHP %48,3%78,9
Evka-2 Mah.CHP %55,7%80,5
Evka-5 Mah.AK Parti %44,3%78,9
Evka-6 Mah.CHP %56,3%82,3
Güzeltepe Mah.CHP %49,7%80,2
Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mah.AK Parti %54,1%80,3
Kaklıç Mah.AK Parti %43,1%90,7
Köyiçi Mah.AK Parti %55,3%79,1
Küçük Çiğli Mah.AK Parti %43,1%75,5
Maltepe Mah.AK Parti %49,0%84,9
Sasalı Merkez Mah.CHP %47,2%83,6
Uğur Mumcu Mah.CHP %50,4%80,0

Altın sandık

Çiğli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çiğli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Ahmet Taner Kışlalı Mah.%61,5
Aydınlıkevler Mah.%58,4
Evka-6 Mah.%56,3
En zayıf
Köyiçi Mah.%32,3
Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mah.%34,7
Kaklıç Mah.%37,5
AK Parti
En güçlü
Köyiçi Mah.%55,3
Harmandalı Gazi Mustafa Kemal Atatürk Mah.%54,1
Maltepe Mah.%49,0
En zayıf
Ahmet Taner Kışlalı Mah.%23,2
Aydınlıkevler Mah.%26,9
İnönü Mah.%27,8

Seçime katılım

2024 Yerel%78,9 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%83,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kaklıç Mah.%90,7
Maltepe Mah.%84,9
Sasalı Merkez Mah.%83,6
Evka-6 Mah.%82,3
Ahmet Taner Kışlalı Mah.%82,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Balatçık Mah.%72,2
Ahmet Efendi Mah.%75,5
Küçük Çiğli Mah.%75,5
Şirintepe Mah.%77,0
Atatürk Mah.%77,9

Çiğli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çiğli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çiğli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %48,1 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,8 ile ikinci oldu.

Çiğli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çiğli’de 166.352 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 493 sandıkta kullanıldı.

Çiğli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %68,8, Recep Tayyip Erdoğan %25,8 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %73,0 ile önde çıktı.

Çiğli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %43,9, AK Parti %19,9, İYİ Parti %10,9, TİP %7,7, Yeşil Sol Parti %5,6.

Çiğli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çiğli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 15,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çiğli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çiğli’de oyların %16,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma AK Parti lehine 8,8 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Çiğli’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Kaklıç Mah., Maltepe Mah..

Çiğli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çiğli’de etkin parti sayısı 2,65; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,3 puan.

Çiğli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çiğli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çiğli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çiğli’de geçersiz oy oranı %3,15 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.

Çiğli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çiğli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çiğli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çiğli’de CHP 5 kez birinci oldu.

Çiğli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çiğli’deki 26 mahallenin 18 tanesinde CHP, 8 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çiğli’nin altın sandığı hangisi?

Çiğli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çiğli, Yakakent Mah., 1449 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,07 puan saptı.

Çiğli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ahmet Taner Kışlalı (%61,5) mahallesinde, en düşük oyu Köyiçi (%32,3) mahallesinde aldı.

Çiğli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Köyiçi (%55,3) mahallesinde, en düşük oyu Ahmet Taner Kışlalı (%23,2) mahallesinde aldı.

Çiğli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,9 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kaklıç Mah. (%90,7), en düşük katılım Balatçık Mah. (%72,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.