Çeşme Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çeşme’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,8 oyla CHP kazandı. MHP %35,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 0,2 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çeşme’de Kemal Kılıçdaroğlu %74,8 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%54,8
2024 katılım
%75,6
yerel seçim
Seçmen
40.062
2024
Sandık
131
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çeşme sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇeşme, İzmir · katılım %75,6ÇeşmeİzmirCHP%54,80%49,36MHP%34,96%2,51DEM Parti%4,18%3,99Zafer Partisi%2,51%2,52İYİ Parti%1,64%3,74TKP%0,65%0,39Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇeşme, İzmir · katılım %87,6ÇeşmeİzmirKılıçdaroğlu%71,79%63,28Erdoğan%24,15%31,52Sinan Oğan%3,70%4,75Muharrem İnce%0,37%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇeşme, İzmir · katılım %84,6ÇeşmeİzmirKılıçdaroğlu%74,75%67,11Erdoğan%25,25%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇeşme, İzmir · katılım %87,6ÇeşmeİzmirCHP%51,83%41,11AK Parti%17,30%24,40İYİ Parti%11,49%11,53Yeşil Sol Parti%7,06%7,45MHP%5,62%5,13Zafer Partisi%2,10%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çeşme’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çeşme’de oyların %9,1’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 3,9 puan.

1 salıncak mahalle1 mahallede birinci parti değişti22 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ovacık Mah.MHP (aynı)18,73,9

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%56,9
AK Parti%36,5
MHP%3,4
Katılım %88,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%64,3
Recep Tayyip Erdoğan%25,2
Meral Akşener%5,2
Katılım %88,0
2018 MVMilletvekili
CHP%52,6
AK Parti%20,3
İYİ Parti%10,0
Katılım %88,0
2019 YerelYerel
CHP%55,1
MHP%43,0
TKP%0,5
Katılım %81,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%71,8
Recep Tayyip Erdoğan%24,2
Sinan Oğan%3,7
Katılım %87,6
2023 MVMilletvekili
CHP%51,8
AK Parti%17,3
İYİ Parti%11,5
Katılım %87,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%74,8
Recep Tayyip Erdoğan%25,3
Katılım %84,6
2024 YerelYerel
CHP%54,8
MHP%35,0
DEM Parti%4,2
Katılım %75,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çeşme’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
16 Eylül Mah.CHP %50,5%77,1
Alaçatı Mah.CHP %60,1%76,8
Altınkum Mah.CHP %55,2%69,7
Altınyunus Mah.CHP %63,2%69,3
Ardıç Mah.CHP %62,4%72,2
Boyalık Mah.CHP %59,7%62,3
Celal Bayar Mah.CHP %73,6%69,6
Cumhuriyet Mah.CHP %67,2%66,0
Dalyan Mah.CHP %55,0%76,1
Fahrettinpaşa Mah.CHP %61,8%80,8
Germiyan Mah.CHP %56,0%74,5
Ildır Mah.CHP %72,0%78,4
Ilıca Mah.CHP %66,2%70,3
Karaköy Mah.MHP %67,7%120,7
Musalla Mah.CHP %53,2%73,4
Ovacık Mah.MHP %42,0%76,7
Reisdere Mah.MHP %50,4%78,6
Sakarya Mah.CHP %58,5%76,3
Yalı Mah.CHP %60,4%74,5
Çakabey Mah.CHP %62,7%82,1

Altın sandık

Çeşme’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çeşme’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Celal Bayar Mah.%73,6
Ildır Mah.%72,0
Üniversite Mah.%67,5
En zayıf
Reisdere Mah.%35,8
Ovacık Mah.%38,1
16 Eylül Mah.%50,5
MHP
En güçlü
Reisdere Mah.%50,4
Ovacık Mah.%42,0
16 Eylül Mah.%39,1
En zayıf
Celal Bayar Mah.%19,8
Ildır Mah.%20,8
Üniversite Mah.%25,5

Seçime katılım

2024 Yerel%75,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%87,6 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%84,6 / TR %84,1
2019 Yerel%81,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Şehit Mehmet Mah.%107,3
Fahrettinpaşa Mah.%80,8
Reisdere Mah.%78,6
Ildır Mah.%78,4
Üniversite Mah.%78,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Boyalık Mah.%62,3
Cumhuriyet Mah.%66,0
Şifne Mah.%68,5
Altınyunus Mah.%69,3
Celal Bayar Mah.%69,6

Çeşme seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çeşme’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çeşme’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %54,8 oyla CHP kazandı. MHP %35,0 ile ikinci oldu.

Çeşme’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çeşme’de 40.062 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 131 sandıkta kullanıldı.

Çeşme’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %71,8, Recep Tayyip Erdoğan %24,1 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %74,8 ile önde çıktı.

Çeşme’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %51,8, AK Parti %17,3, İYİ Parti %11,5, Yeşil Sol Parti %7,1, MHP %5,6.

Çeşme’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çeşme’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 17,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çeşme’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çeşme’de oyların %9,1’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 3,9 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.

Çeşme’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Ovacık Mah..

Çeşme’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çeşme’de etkin parti sayısı 2,35; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci MHP arasındaki fark 19,8 puan.

Çeşme’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 9,9 puan daha düşük; MHP oyu ortalama 7,8 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Çeşme’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çeşme’de geçersiz oy oranı %3,54 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 1 sandık var.

Çeşme’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çeşme’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çeşme hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çeşme’de CHP 5 kez birinci oldu.

Çeşme’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çeşme’deki 25 mahallenin 22 tanesinde CHP, 3 tanesinde MHP birinci çıktı.

Çeşme’nin altın sandığı hangisi?

Çeşme’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çeşme, Musalla Mah., 1091 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,75 puan saptı.

Çeşme’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Celal Bayar (%73,6) mahallesinde, en düşük oyu Reisdere (%35,8) mahallesinde aldı.

Çeşme’de MHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde MHP en yüksek oyu Reisdere (%50,4) mahallesinde, en düşük oyu Celal Bayar (%19,8) mahallesinde aldı.

Çeşme’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %75,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şehit Mehmet Mah. (%107,3), en düşük katılım Boyalık Mah. (%62,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.