Buca Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Buca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,7 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Buca’da Kemal Kılıçdaroğlu %65,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%42,0
2024 katılım
%74,8
yerel seçim
Seçmen
394.488
2024
Sandık
1.160
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Buca sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBuca, İzmir · katılım %74,8BucaİzmirCHP%41,99%49,36AK Parti%37,08%32,66İYİ Parti%8,69%3,74DEM Parti%5,09%3,99Zafer Partisi%3,08%2,52Yeniden Refah%1,19%1,05Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBuca, İzmir · katılım %89,4BucaİzmirKılıçdaroğlu%60,82%63,28Erdoğan%33,37%31,52Sinan Oğan%5,42%4,75Muharrem İnce%0,38%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBuca, İzmir · katılım %85,7BucaİzmirKılıçdaroğlu%65,16%67,11Erdoğan%34,84%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBuca, İzmir · katılım %89,4BucaİzmirCHP%38,46%41,11AK Parti%26,25%24,40İYİ Parti%12,39%11,53Yeşil Sol Parti%9,29%7,45MHP%5,12%5,13Zafer Partisi%2,88%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Buca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Buca’da oyların %12,1’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 4,1 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

2 salıncak mahalle8 mahallede birinci parti değişti47 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Zafer Mah.Millet İttifakı → AK Parti32,516,4
29 Ekim Mah.AK Parti → Millet İttifakı19,04,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%43,1
AK Parti%37,6
MHP%12,1
Katılım %88,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%50,0
Recep Tayyip Erdoğan%35,6
Selahattin Demirtaş%7,3
Katılım %87,7
2018 MVMilletvekili
CHP%37,7
AK Parti%29,7
HDP%12,5
Katılım %87,7
2019 YerelYerel
CHP%49,7
AK Parti%44,3
DSP%2,9
Katılım %81,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%60,8
Recep Tayyip Erdoğan%33,4
Sinan Oğan%5,4
Katılım %89,4
2023 MVMilletvekili
CHP%38,5
AK Parti%26,3
İYİ Parti%12,4
Katılım %89,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%65,2
Recep Tayyip Erdoğan%34,8
Katılım %85,7
2024 YerelYerel
CHP%42,0
AK Parti%37,1
İYİ Parti%8,7
Katılım %74,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Buca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
29 Ekim Mah.AK Parti %43,8%83,2
Adatepe Mah.CHP %39,9%69,2
Akıncılar Mah.CHP %47,0%79,2
Atatürk Mah.CHP %44,1%70,2
Aydoğdu Mah.CHP %45,0%79,5
Barış Mah.CHP %52,7%77,9
Belenbaşı Mah.AK Parti %42,1%93,1
Buca Koop Mah.CHP %48,8%77,3
Cumhuriyet Mah.CHP %50,3%80,8
Dicle Mah.CHP %41,3%78,9
Doğancılar Mah.AK Parti %49,4%96,3
Dumlupınar Mah.CHP %47,5%75,7
Efeler Mah.CHP %52,4%77,6
Fırat Mah.AK Parti %42,3%72,0
Gaziler Mah.CHP %45,1%81,2
Göksu Mah.AK Parti %51,1%70,1
Güven Mah.CHP %54,3%75,1
Hürriyet Mah.CHP %49,1%77,4
Izmir 1 Nolu F Tipi Yuksek Guvenlikli Ceza Infaz Kurumu Mah.AK Parti %35,7%34,2
Izmir 2 Nolu F Tipi Yuksek Guvenlikli Ceza Infaz Kurumu Mah.AK Parti %37,5%30,8

Altın sandık

Buca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Buca’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Menderes Mah.%58,0
Vali Rahmi Bey Mah.%55,3
Yiğitler Mah.%54,5
En zayıf
Zafer Mah.%19,9
İnönü Mah.%22,3
Mustafa Kemal Mah.%22,9
AK Parti
En güçlü
Yıldızlar Mah.%63,0
Kaynaklar Merkez Mah.%56,1
Karacaağaç Mah.%55,1
En zayıf
Vali Rahmi Bey Mah.%25,0
Menderes Mah.%25,6
Dumlupınar Mah.%26,7
İYİ Parti
En güçlü
Dumlupınar Mah.%17,9
Adatepe Mah.%15,2
29 Ekim Mah.%14,4
En zayıf
Yıldızlar Mah.%2,3
Zafer Mah.%3,4
İnönü Mah.%4,2

Seçime katılım

2024 Yerel%74,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%89,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,7 / TR %84,1
2019 Yerel%81,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Belenbaşı Mah.%93,1
Yıldızlar Mah.%93,0
Karacaağaç Mah.%90,1
Kaynaklar Merkez Mah.%89,0
Murathan Mah.%85,2
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Yeşilbağlar Mah.%67,4
Kuruçeşme Mah.%68,0
Adatepe Mah.%69,2
Göksu Mah.%70,1
Atatürk Mah.%70,2

Buca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Buca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Buca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,0 oyla CHP kazandı. AK Parti %37,1 ile ikinci oldu.

Buca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Buca’da 394.488 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.160 sandıkta kullanıldı.

Buca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %60,8, Recep Tayyip Erdoğan %33,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %65,2 ile önde çıktı.

Buca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %38,5, AK Parti %26,2, İYİ Parti %12,4, Yeşil Sol Parti %9,3, MHP %5,1.

Buca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Buca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,5 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Buca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Buca’da oyların %12,1’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 4,1 puan. 8 mahallede birinci parti değişti.

Buca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Zafer Mah., 29 Ekim Mah..

Buca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Buca’da etkin parti sayısı 3,08; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 4,9 puan.

Buca’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Buca’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Buca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Buca’da geçersiz oy oranı %3,58 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 15 sandık var.

Buca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Buca’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Buca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Buca’da CHP 5 kez birinci oldu.

Buca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Buca’daki 49 mahallenin 29 tanesinde CHP, 20 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Buca’nın altın sandığı hangisi?

Buca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Buca, Yenigün Mah., 2503 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,83 puan saptı.

Buca’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Menderes (%58,0) mahallesinde, en düşük oyu Zafer (%19,9) mahallesinde aldı.

Buca’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yıldızlar (%63,0) mahallesinde, en düşük oyu Vali Rahmi Bey (%24,9) mahallesinde aldı.

Buca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Belenbaşı Mah. (%93,1), en düşük katılım Yeşilbağlar Mah. (%67,4).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.