Beydağ Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Beydağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Beydağ’da Kemal Kılıçdaroğlu %62,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%55,6
2024 katılım
%90,8
yerel seçim
Seçmen
9.961
2024
Sandık
42
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Beydağ sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBeydağ, İzmir · katılım %90,8BeydağİzmirCHP%55,58%49,36AK Parti%33,75%32,66İYİ Parti%8,22%3,74Yeniden Refah%0,48%1,05Zafer Partisi%0,34%2,52BTP%0,31%0,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBeydağ, İzmir · katılım %91,4BeydağİzmirKılıçdaroğlu%58,27%63,28Erdoğan%35,40%31,52Sinan Oğan%4,96%4,75Muharrem İnce%1,37%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBeydağ, İzmir · katılım %89,5BeydağİzmirKılıçdaroğlu%62,25%67,11Erdoğan%37,75%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBeydağ, İzmir · katılım %91,4BeydağİzmirCHP%44,20%41,11AK Parti%26,49%24,40İYİ Parti%11,76%11,53MHP%7,24%5,13TİP%1,50%2,81Zafer Partisi%1,48%2,36Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Beydağ’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Beydağ’da oyların %14,9’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma Millet İttifakı lehine 13,9 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.

4 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti18 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Erikli Mah.AK Parti → Millet İttifakı37,644,2
Kurudere Mah.AK Parti → Millet İttifakı31,641,9
Eğridere Mah.AK Parti → Millet İttifakı25,729,5
Karaoba Mah.AK Parti → Millet İttifakı21,611,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%53,9
AK Parti%26,5
MHP%17,1
Katılım %95,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%48,8
Recep Tayyip Erdoğan%36,7
Meral Akşener%12,7
Katılım %91,3
2018 MVMilletvekili
CHP%43,8
AK Parti%31,2
İYİ Parti%14,5
Katılım %91,3
2019 YerelYerel
CHP%50,5
AK Parti%48,3
Vatan%0,5
Katılım %93,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%58,3
Recep Tayyip Erdoğan%35,4
Sinan Oğan%5,0
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
CHP%44,2
AK Parti%26,5
İYİ Parti%11,8
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%62,3
Recep Tayyip Erdoğan%37,8
Katılım %89,5
2024 YerelYerel
CHP%55,6
AK Parti%33,8
İYİ Parti%8,2
Katılım %90,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Beydağ’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Adaküre Mah.CHP %53,9%98,1
Aktepe Mah.CHP %56,7%92,0
Alakeçili Mah.CHP %62,0%93,6
Atatürk Mah.CHP %59,2%85,3
Bakırköy Mah.CHP %58,3%91,3
Beyköy Mah.CHP %53,4%87,1
Cumhuriyet Mah.CHP %56,5%87,0
Erikli Mah.CHP %66,5%94,9
Eğridere Mah.CHP %44,6%92,8
Halıköy Mah.CHP %71,7%90,8
Karaoba Mah.CHP %46,3%94,7
Kurudere Mah.CHP %56,3%94,1
Menderes Mah.AK Parti %38,6%95,0
Mutaflar Mah.CHP %62,9%98,1
Palamutçuk Mah.CHP %50,8%96,6
Sarıkaya Mah.AK Parti %49,2%100,7
Tabaklar Mah.CHP %51,1%91,2
Yağcılar Mah.CHP %67,7%89,8
Yeniyurt Mah.CHP %62,5%105,0
Yeşiltepe Mah.AK Parti %50,6%89,3

Altın sandık

Beydağ’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Beydağ’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Halıköy Mah.%71,7
Yağcılar Mah.%67,7
Erikli Mah.%66,5
En zayıf
Eğridere Mah.%44,6
Çamlık Mah.%47,1
Adaküre Mah.%53,9
AK Parti
En güçlü
Çamlık Mah.%44,8
Aktepe Mah.%36,7
Cumhuriyet Mah.%33,7
En zayıf
Halıköy Mah.%20,6
Yağcılar Mah.%22,1
Erikli Mah.%26,9
İYİ Parti
En güçlü
Eğridere Mah.%17,3
Kurudere Mah.%12,9
Adaküre Mah.%11,9
En zayıf
Erikli Mah.%4,6
Aktepe Mah.%5,7
Halıköy Mah.%5,9

Seçime katılım

2024 Yerel%90,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,5 / TR %84,1
2019 Yerel%93,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Adaküre Mah.%98,1
Çamlık Mah.%97,0
Erikli Mah.%94,9
Kurudere Mah.%94,1
Eğridere Mah.%92,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Atatürk Mah.%85,3
Cumhuriyet Mah.%87,0
Yağcılar Mah.%89,8
Halıköy Mah.%90,8
Aktepe Mah.%92,0

Beydağ seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Beydağ’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Beydağ’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %33,8 ile ikinci oldu.

Beydağ’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Beydağ’da 9.961 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 42 sandıkta kullanıldı.

Beydağ’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %58,3, Recep Tayyip Erdoğan %35,4 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %62,2 ile önde çıktı.

Beydağ’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %44,2, AK Parti %26,5, İYİ Parti %11,8, MHP %7,2, TİP %1,5.

Beydağ’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Beydağ’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 9,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Beydağ’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Beydağ’da oyların %14,9’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 13,9 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Beydağ’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Erikli Mah., Kurudere Mah., Eğridere Mah..

Beydağ’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Beydağ’da etkin parti sayısı 2,33; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 21,8 puan.

Beydağ’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 6,3 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 5,4 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Beydağ’ın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Beydağ’da geçersiz oy oranı %8,58 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Beydağ’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Beydağ’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Beydağ hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Beydağ’da CHP 5 kez birinci oldu.

Beydağ’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Beydağ’daki 25 mahallenin 19 tanesinde CHP, 6 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Beydağ’ın altın sandığı hangisi?

Beydağ’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Beydağ, Atatürk Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,56 puan saptı.

Beydağ’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Halıköy (%71,7) mahallesinde, en düşük oyu Eğridere (%44,5) mahallesinde aldı.

Beydağ’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çamlık (%44,8) mahallesinde, en düşük oyu Halıköy (%20,6) mahallesinde aldı.

Beydağ’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %90,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Adaküre Mah. (%98,1), en düşük katılım Atatürk Mah. (%85,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.