Bergama Seçim Sonuçları

2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bergama’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,3 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bergama’da Kemal Kılıçdaroğlu %56,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,5
2024 katılım
%86,1
yerel seçim
Seçmen
84.307
2024
Sandık
324
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bergama sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBergama, İzmir · katılım %86,1BergamaİzmirCHP%51,53%49,36AK Parti%42,58%32,66İYİ Parti%1,47%3,74Zafer Partisi%1,22%2,52DP%0,73%0,74DEM Parti%0,64%3,99Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBergama, İzmir · katılım %91,7BergamaİzmirKılıçdaroğlu%52,28%63,28Erdoğan%41,50%31,52Sinan Oğan%5,17%4,75Muharrem İnce%1,04%0,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBergama, İzmir · katılım %88,4BergamaİzmirKılıçdaroğlu%56,02%67,11Erdoğan%43,98%32,89Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBergama, İzmir · katılım %91,6BergamaİzmirCHP%34,64%41,11AK Parti%32,18%24,40İYİ Parti%12,35%11,53MHP%7,36%5,13TİP%2,69%2,81Yeşil Sol Parti%2,45%7,45Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bergama’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bergama’da oyların %7,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 4,9 puan.

2 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti63 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Durmuşlar Mah.AK Parti → CHP22,523,0
Ayaskent Mah.AK Parti → CHP18,412,6

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%34,6
AK Parti%31,3
MHP%30,9
Katılım %92,8
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%45,0
Recep Tayyip Erdoğan%43,0
Meral Akşener%9,0
Katılım %91,1
2018 MVMilletvekili
CHP%37,5
AK Parti%36,0
İYİ Parti%11,6
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%49,0
CHP%48,2
BBP%1,0
Katılım %88,3
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%52,3
Recep Tayyip Erdoğan%41,5
Sinan Oğan%5,2
Katılım %91,7
2023 MVMilletvekili
CHP%34,6
AK Parti%32,2
İYİ Parti%12,4
Katılım %91,6
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%56,0
Recep Tayyip Erdoğan%44,0
Katılım %88,4
2024 YerelYerel
CHP%51,5
AK Parti%42,6
İYİ Parti%1,5
Katılım %86,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bergama’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetbeyler Mah.AK Parti %69,2%91,1
Akçenger Mah.AK Parti %50,0%96,0
Alacalar Mah.AK Parti %63,9%100,9
Alhatlı Mah.AK Parti %49,8%100,0
Alibeyli Mah.CHP %71,4%92,9
Armağanlar Mah.CHP %62,2%103,0
Atatürk Mah.AK Parti %47,4%83,7
Atmaca Mah.AK Parti %56,8%86,0
Atçılar Mah.AK Parti %56,9%101,9
Avunduk Mah.AK Parti %57,7%111,5
Avunduruk Mah.AK Parti %61,8%107,3
Ayaskent Mah.CHP %54,1%89,0
Ayvatlar Mah.AK Parti %61,3%88,8
Aziziye Mah.CHP %63,7%92,1
Aşağıbey Mah.AK Parti %68,7%96,1
Aşağıcuma Mah.AK Parti %59,9%98,0
Aşağıkırıklar Mah.CHP %59,5%94,4
Aşağıılgındere Mah.AK Parti %45,6%100,0
Bahçelievler Mah.CHP %61,2%82,2
Balaban Mah.CHP %54,2%100,0

Altın sandık

Bergama’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bergama’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Tepeköy Mah.%95,7
Pınarköy Mah.%95,6
Narlıca Mah.%95,4
En zayıf
Dağıstan Mah.%19,8
Aşağıbey Mah.%25,6
Tırmanlar Mah.%28,1
AK Parti
En güçlü
Dağıstan Mah.%75,1
Aşağıbey Mah.%68,7
Örenli Mah.%64,5
En zayıf
Tepeköy Mah.%3,4
Narlıca Mah.%3,5
Pınarköy Mah.%3,9

Seçime katılım

2024 Yerel%86,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,4 / TR %84,1
2019 Yerel%88,3 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Aşağıcuma Mah.%98,0
Durmuşlar Mah.%97,5
Oruşlar Mah.%97,2
Sarıdere Mah.%97,0
Yukarıbey Mah.%96,9
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Zafer Mah.%78,7
Selçuk Mah.%79,7
Ertuğrul Mah.%80,3
Maltepe Mah.%80,7
Fatih Mah.%81,9

Bergama seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bergama’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bergama’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %42,6 ile ikinci oldu.

Bergama’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bergama’da 84.307 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 324 sandıkta kullanıldı.

Bergama’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,3, Recep Tayyip Erdoğan %41,5 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %56,0 ile önde çıktı.

Bergama’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,6, AK Parti %32,2, İYİ Parti %12,3, MHP %7,4, TİP %2,7.

Bergama’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bergama’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 5,3 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Bergama’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bergama’da oyların %7,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,9 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Bergama’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları Durmuşlar Mah., Ayaskent Mah..

Bergama’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bergama’da etkin parti sayısı 2,24; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,9 puan.

Bergama’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bergama’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bergama’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bergama’da geçersiz oy oranı %4,36 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 5 sandık var.

Bergama’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bergama’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bergama hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bergama’da CHP 4 kez, AK Parti 1 kez birinci oldu.

Bergama’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bergama’daki 138 mahallenin 74 tanesinde AK Parti, 64 tanesinde CHP birinci çıktı.

Bergama’nın altın sandığı hangisi?

Bergama’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bergama, Fatih Mah., 1090 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.

Bergama’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Tepeköy (%95,7) mahallesinde, en düşük oyu Dağıstan (%19,8) mahallesinde aldı.

Bergama’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Dağıstan (%75,1) mahallesinde, en düşük oyu Tepeköy (%3,4) mahallesinde aldı.

Bergama’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %86,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Aşağıcuma Mah. (%98,0), en düşük katılım Zafer Mah. (%78,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İzmir il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.