Bayındır Seçim Sonuçları
2014–2024 · İzmir · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Bayındır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 14,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bayındır’da Kemal Kılıçdaroğlu %55,3 oy aldı (Türkiye: %47,8).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Bayındır sonuçları İzmir geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Bayındır’ın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Bayındır’da oyların %21,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 18,1 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Havuzbaşı Mah. | CHP (aynı) | 41,7 | 0,4 |
| Balcılar Mah. | AK Parti → CHP | 40,5 | 54,7 |
| Buruncuk Mah. | AK Parti → CHP | 36,1 | 55,6 |
| Camii Mah. | AK Parti → CHP | 35,8 | 14,9 |
| Elifli Mah. | AK Parti → CHP | 33,9 | 42,5 |
| Alankıyı Mah. | AK Parti → CHP | 33,4 | 10,5 |
| Karaveliler Mah. | AK Parti → CHP | 31,2 | 40,7 |
| Atatürk Mah. | AK Parti → CHP | 29,8 | 42,9 |
| Yeni Mah. | AK Parti → CHP | 28,9 | 27,6 |
| Bıyıklar Mah. | AK Parti → CHP | 28,7 | 15,8 |
| Hacı İbrahim Mah. | AK Parti → CHP | 27,9 | 15,4 |
| Yusuflu Mah. | AK Parti → CHP | 27,9 | 28,9 |
| Karahalilli Mah. | AK Parti → CHP | 25,2 | 11,8 |
| Mithatpaşa Mah. | AK Parti → CHP | 25,0 | 25,5 |
| Turan Mah. | AK Parti → CHP | 24,6 | 41,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Bayındır’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Alanköy Mah. | AK Parti %51,0 | %84,6 |
| Alankıyı Mah. | CHP %52,4 | %94,7 |
| Arıkbaşı Mah. | CHP %65,7 | %86,6 |
| Atatürk Mah. | CHP %69,8 | %92,5 |
| Balcılar Mah. | CHP %75,6 | %97,6 |
| Buruncuk Mah. | CHP %75,9 | %94,6 |
| Bıyıklar Mah. | CHP %55,2 | %84,6 |
| Camii Mah. | CHP %53,4 | %86,3 |
| Cumhuriyet Mah. | CHP %66,3 | %93,6 |
| Demircilik Mah. | CHP %52,2 | %86,7 |
| Dereköy Mah. | AK Parti %54,1 | %99,0 |
| Dernekli Mah. | CHP %89,8 | %96,8 |
| Elifli Mah. | CHP %68,6 | %95,7 |
| Ergenli Mah. | CHP %50,9 | %92,5 |
| Fatih Mah. | CHP %52,1 | %82,3 |
| Fırınlı Mah. | CHP %54,0 | %89,1 |
| Gaziler Mah. | AK Parti %58,5 | %101,9 |
| Hacı Beşir Mah. | CHP %53,7 | %83,6 |
| Hacı İbrahim Mah. | CHP %54,2 | %82,0 |
| Hasköy Mah. | CHP %53,6 | %91,3 |
Altın sandık
Bayındır’ın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Bayındır’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Bayındır seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Bayındır’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Bayındır’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %55,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %36,8 ile ikinci oldu.
Bayındır’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Bayındır’da 31.832 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 121 sandıkta kullanıldı.
Bayındır’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %52,2, Recep Tayyip Erdoğan %42,7 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %55,3 ile önde çıktı.
Bayındır’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
CHP %33,6, AK Parti %31,4, İYİ Parti %9,2, MHP %8,4, Yeşil Sol Parti %7,5.
Bayındır’ın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Bayındır’ın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Bayındır’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Bayındır’da oyların %21,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 18,1 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.
Bayındır’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Havuzbaşı Mah., Balcılar Mah., Buruncuk Mah..
Bayındır’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Bayındır’da etkin parti sayısı 2,25; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 18,6 puan.
Bayındır’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Bayındır’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Bayındır’ın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Bayındır’da geçersiz oy oranı %5,82 (İzmir: %3,97). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 2 sandık var.
Bayındır’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bayındır’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Bayındır hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bayındır’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.
Bayındır’ın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Bayındır’daki 59 mahallenin 46 tanesinde CHP, 13 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Bayındır’ın altın sandığı hangisi?
Bayındır’ın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bayındır, Sadıkpaşa Mah., 1098 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,01 puan saptı.
Bayındır’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yakapınar (%85,2) mahallesinde, en düşük oyu Lütuflar (%29,7) mahallesinde aldı.
Bayındır’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Lütuflar (%67,3) mahallesinde, en düşük oyu Yakapınar (%9,3) mahallesinde aldı.
Bayındır’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %89,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Necati Uza Mah. (%97,8), en düşük katılım Hacı İbrahim Mah. (%82,0).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.