Sultanbeyli Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sultanbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,1 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 17,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sultanbeyli’de Recep Tayyip Erdoğan %67,1 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%42,3
2024 katılım
%78,3
yerel seçim
Seçmen
246.463
2024
Sandık
718
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sultanbeyli sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSultanbeyli, İstanbul · katılım %78,3SultanbeyliİstanbulAK Parti%42,33%39,68CHP%21,08%47,16BBP%15,82%0,51DEM Parti%9,90%1,47Yeniden Refah%4,00%3,41Saadet%1,70%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSultanbeyli, İstanbul · katılım %90,7SultanbeyliİstanbulErdoğan%65,17%46,69Kılıçdaroğlu%30,55%48,55Sinan Oğan%4,04%4,50Muharrem İnce%0,24%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSultanbeyli, İstanbul · katılım %87,4SultanbeyliİstanbulErdoğan%67,13%48,22Kılıçdaroğlu%32,87%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSultanbeyli, İstanbul · katılım %90,7SultanbeyliİstanbulAK Parti%47,10%35,48Yeşil Sol Parti%16,08%8,11CHP%10,76%28,31MHP%9,19%6,03Yeniden Refah%5,19%3,28İYİ Parti%3,14%8,15Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sultanbeyli’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sultanbeyli’de oyların %22,3’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 11,1 puan.

0 salıncak mahalle0 mahallede birinci parti değişti15 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%61,2
Saadet%14,4
HDP%11,6
Katılım %90,4
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%68,7
Selahattin Demirtaş%15,4
Muharrem İnce%11,6
Katılım %89,1
2018 MVMilletvekili
AK Parti%56,3
HDP%18,2
MHP%11,0
Katılım %89,1
2019 YerelYerel
AK Parti%59,3
CHP%15,9
HDP%10,6
Katılım %84,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%65,2
Kemal Kılıçdaroğlu%30,6
Sinan Oğan%4,0
Katılım %90,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%47,1
Yeşil Sol Parti%16,1
CHP%10,8
Katılım %90,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%67,1
Kemal Kılıçdaroğlu%32,9
Katılım %87,4
2024 YerelYerel
AK Parti%42,3
CHP%21,1
BBP%15,8
Katılım %78,3

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sultanbeyli’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdurrahmangazi Mah.AK Parti %48,8%81,2
Adil Mah.AK Parti %42,8%77,8
Ahmet Yesevi Mah.AK Parti %38,8%78,3
Akşemsettin Mah.AK Parti %40,7%77,9
Battalgazi Mah.AK Parti %45,2%75,7
Fatih Mah.AK Parti %44,8%78,0
Hamidiye Mah.AK Parti %38,0%78,0
Hasanpaşa Mah.AK Parti %45,1%79,6
Mecidiye Mah.AK Parti %40,8%79,4
Mehmet Akif Mah.AK Parti %47,3%78,0
Mimar Sinan Mah.AK Parti %42,8%78,6
Necip Fazıl Mah.AK Parti %40,7%77,4
Orhangazi Mah.AK Parti %33,8%76,2
Turgut Reis Mah.AK Parti %44,1%78,6
Yavuz Selim Mah.AK Parti %34,3%80,6

Altın sandık

Sultanbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sultanbeyli’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Abdurrahmangazi Mah.%48,8
Mehmet Akif Mah.%47,3
Battalgazi Mah.%45,2
En zayıf
Orhangazi Mah.%33,8
Yavuz Selim Mah.%34,3
Hamidiye Mah.%38,0
CHP
En güçlü
Yavuz Selim Mah.%32,4
Orhangazi Mah.%25,5
Mimar Sinan Mah.%24,1
En zayıf
Abdurrahmangazi Mah.%14,4
Mehmet Akif Mah.%16,8
Turgut Reis Mah.%18,6
BBP
En güçlü
Abdurrahmangazi Mah.%23,3
Ahmet Yesevi Mah.%20,4
Turgut Reis Mah.%19,0
En zayıf
Yavuz Selim Mah.%9,1
Orhangazi Mah.%9,4
Necip Fazıl Mah.%10,9

Seçime katılım

2024 Yerel%78,3 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%90,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%87,4 / TR %84,1
2019 Yerel%84,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Abdurrahmangazi Mah.%81,2
Yavuz Selim Mah.%80,6
Hasanpaşa Mah.%79,6
Mecidiye Mah.%79,4
Mimar Sinan Mah.%78,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Battalgazi Mah.%75,7
Orhangazi Mah.%76,2
Necip Fazıl Mah.%77,4
Adil Mah.%77,8
Akşemsettin Mah.%77,9

Sultanbeyli seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sultanbeyli’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sultanbeyli’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %42,3 oyla AK Parti kazandı. CHP %21,1 ile ikinci oldu.

Sultanbeyli’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sultanbeyli’de 246.463 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 718 sandıkta kullanıldı.

Sultanbeyli’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %65,2, Kemal Kılıçdaroğlu %30,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %67,1 ile önde çıktı.

Sultanbeyli’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %47,1, Yeşil Sol Parti %16,1, CHP %10,8, MHP %9,2, Yeniden Refah %5,2.

Sultanbeyli’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sultanbeyli’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 10,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Sultanbeyli’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sultanbeyli’de oyların %22,3’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 11,1 puan.

Sultanbeyli’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Sultanbeyli’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Sultanbeyli’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sultanbeyli’de etkin parti sayısı 3,84; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 21,2 puan.

Sultanbeyli’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Sultanbeyli’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Sultanbeyli’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sultanbeyli’de geçersiz oy oranı %4,58 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Sultanbeyli’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sultanbeyli’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sultanbeyli hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sultanbeyli’de AK Parti 5 kez birinci oldu.

Sultanbeyli’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sultanbeyli’deki 15 mahallenin 15 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Sultanbeyli’nin altın sandığı hangisi?

Sultanbeyli’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sultanbeyli, Battalgazi Mah., 2131 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,37 puan saptı.

Sultanbeyli’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Abdurrahmangazi (%48,8) mahallesinde, en düşük oyu Orhangazi (%33,8) mahallesinde aldı.

Sultanbeyli’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yavuz Selim (%32,4) mahallesinde, en düşük oyu Abdurrahmangazi (%14,4) mahallesinde aldı.

Sultanbeyli’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %78,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Abdurrahmangazi Mah. (%81,2), en düşük katılım Battalgazi Mah. (%75,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.