Şile Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Şile’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 40,7 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Şile’de Recep Tayyip Erdoğan %51,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%51,9
2024 katılım
%87,1
yerel seçim
Seçmen
37.354
2024
Sandık
131
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Şile sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıŞile, İstanbul · katılım %87,1ŞileİstanbulCHP%51,88%47,16AK Parti%43,23%39,68Yeniden Refah%1,38%3,41İYİ Parti%0,99%1,20Zafer Partisi%0,79%2,68DEVA%0,58%0,27Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurŞile, İstanbul · katılım %92,3ŞileİstanbulErdoğan%48,75%46,69Kılıçdaroğlu%45,85%48,55Sinan Oğan%4,98%4,50Muharrem İnce%0,43%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurŞile, İstanbul · katılım %90,2ŞileİstanbulErdoğan%51,18%48,22Kılıçdaroğlu%48,82%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiŞile, İstanbul · katılım %92,1ŞileİstanbulAK Parti%35,74%35,48CHP%27,00%28,31İYİ Parti%11,69%8,15MHP%8,35%6,03Yeşil Sol Parti%4,15%8,11TİP%3,19%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Şile’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Şile’de oyların %44,0’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 25,9 puan.

27 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti41 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Ağva Merkez Mah.AK Parti → CHP54,120,3
Çavuş Mah.AK Parti → CHP52,528,1
Karamandere Mah.AK Parti → CHP52,420,8
Karabeyli Mah.AK Parti → CHP52,211,9
Hacı Kasım Mah.İYİ Parti → CHP52,133,0
Çayırbaşı Mah.AK Parti → CHP50,823,4
Yaka Mah.AK Parti → CHP49,811,2
Akçakese Mah.AK Parti → CHP48,117,3
Teke Mah.AK Parti → CHP47,917,0
Osmanköy Mah.AK Parti → CHP47,92,5
Balibey Mah.AK Parti → CHP47,431,2
İmrenli Mah.AK Parti → CHP47,322,1
Bıçkıdere Mah.İYİ Parti → AK Parti47,236,6
Karacaköy Mah.İYİ Parti → AK Parti46,810,2
İmrendere Mah.AK Parti → CHP46,729,5

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%45,2
MHP%36,1
CHP%15,5
Katılım %92,1
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,0
Muharrem İnce%33,5
Meral Akşener%8,9
Katılım %91,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%43,8
CHP%24,1
İYİ Parti%12,7
Katılım %91,1
2019 YerelYerel
AK Parti%54,4
İYİ Parti%33,5
CHP%11,2
Katılım %89,5
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,8
Kemal Kılıçdaroğlu%45,9
Sinan Oğan%5,0
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%35,7
CHP%27,0
İYİ Parti%11,7
Katılım %92,1
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,2
Kemal Kılıçdaroğlu%48,8
Katılım %90,2
2024 YerelYerel
CHP%51,9
AK Parti%43,2
Yeniden Refah%1,4
Katılım %87,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Şile’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmetli Mah.CHP %52,0%84,7
Akçakese Mah.CHP %56,4%90,6
Alacalı Mah.AK Parti %50,7%89,1
Avcıkoru Mah.AK Parti %65,4%100,0
Ağaçdere Mah.AK Parti %60,8%100,9
Ağva Merkez Mah.CHP %57,6%85,9
Balibey Mah.CHP %63,7%81,8
Bozgoca Mah.AK Parti %61,6%90,2
Bucaklı Mah.AK Parti %60,0%83,2
Bıçkıdere Mah.AK Parti %63,8%92,0
Darlık Mah.AK Parti %70,3%92,7
Değirmençayırı Mah.CHP %48,3%94,8
Doğancılı Mah.AK Parti %54,3%89,4
Erenler Mah.CHP %56,5%93,4
Esenceli Mah.AK Parti %83,5%101,9
Geredeli Mah.AK Parti %57,8%87,8
Gökmaşlı Mah.CHP %52,7%91,9
Göksu Mah.AK Parti %49,0%91,1
Göçe Mah.AK Parti %52,6%88,1
Hacı Kasım Mah.CHP %64,9%82,6

Altın sandık

Şile’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Şile’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Hacı Kasım Mah.%64,9
Balibey Mah.%63,7
İmrendere Mah.%62,8
En zayıf
Üvezli Mah.%17,6
Kadıköy Mah.%27,0
Bıçkıdere Mah.%27,2
AK Parti
En güçlü
Kadıköy Mah.%68,1
Bıçkıdere Mah.%63,8
Kervansaray Mah.%63,1
En zayıf
Hacı Kasım Mah.%32,0
Balibey Mah.%32,5
İmrendere Mah.%33,3

Seçime katılım

2024 Yerel%87,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%90,2 / TR %84,1
2019 Yerel%89,5 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kadıköy Mah.%97,4
Karamandere Mah.%96,3
Oruçoğlu Mah.%95,4
Kalem Mah.%95,2
Kervansaray Mah.%95,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kumbaba Mah.%81,5
Balibey Mah.%81,8
Çavuş Mah.%82,6
Hacı Kasım Mah.%82,6
Bucaklı Mah.%83,2

Şile seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Şile’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Şile’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %51,9 oyla CHP kazandı. AK Parti %43,2 ile ikinci oldu.

Şile’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Şile’de 37.354 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 131 sandıkta kullanıldı.

Şile’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,8, Kemal Kılıçdaroğlu %45,9 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,2 ile önde çıktı.

Şile’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %35,7, CHP %27,0, İYİ Parti %11,7, MHP %8,3, Yeşil Sol Parti %4,2.

Şile’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Şile’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,2 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Şile’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Şile’de oyların %44,0’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 25,9 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Şile’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 27 salıncak mahalle var; en oynakları Ağva Merkez Mah., Çavuş Mah., Karamandere Mah..

Şile’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Şile’de etkin parti sayısı 2,19; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,7 puan.

Şile’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 13,9 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 12,4 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Şile’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Şile’de geçersiz oy oranı %3,43 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 0 sandık var.

Şile’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Şile’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Şile hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Şile’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Şile’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Şile’deki 62 mahallenin 32 tanesinde AK Parti, 30 tanesinde CHP birinci çıktı.

Şile’nin altın sandığı hangisi?

Şile’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Şile, Ahmetli Mah., 1008 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,31 puan saptı.

Şile’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Hacı Kasım (%64,9) mahallesinde, en düşük oyu Üvezli (%17,6) mahallesinde aldı.

Şile’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kadıköy (%68,1) mahallesinde, en düşük oyu Hacı Kasım (%31,9) mahallesinde aldı.

Şile’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kadıköy Mah. (%97,4), en düşük katılım Kumbaba Mah. (%81,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.