Sancaktepe Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Sancaktepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 3,4 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Sancaktepe’de Recep Tayyip Erdoğan %50,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,6
2024 katılım
%80,1
yerel seçim
Seçmen
344.529
2024
Sandık
1.003
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Sancaktepe sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıSancaktepe, İstanbul · katılım %80,1SancaktepeİstanbulCHP%50,64%47,16AK Parti%41,50%39,68Yeniden Refah%3,01%3,41Zafer Partisi%1,60%2,68İYİ Parti%0,77%1,20Saadet%0,69%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurSancaktepe, İstanbul · katılım %91,5SancaktepeİstanbulErdoğan%48,64%46,69Kılıçdaroğlu%47,06%48,55Sinan Oğan%4,08%4,50Muharrem İnce%0,22%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurSancaktepe, İstanbul · katılım %88,3SancaktepeİstanbulErdoğan%50,19%48,22Kılıçdaroğlu%49,81%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiSancaktepe, İstanbul · katılım %91,5SancaktepeİstanbulAK Parti%36,09%35,48CHP%25,19%28,31Yeşil Sol Parti%13,86%8,11MHP%6,44%6,03İYİ Parti%4,71%8,15TİP%3,62%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Sancaktepe’nin seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Sancaktepe’de oyların %9,9’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 5,9 puan.

0 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti19 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%49,1
CHP%34,8
HDP%7,3
Katılım %91,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,6
Muharrem İnce%31,9
Selahattin Demirtaş%12,5
Katılım %89,6
2018 MVMilletvekili
AK Parti%42,5
CHP%23,0
HDP%18,8
Katılım %89,6
2019 YerelYerel
AK Parti%50,0
CHP%47,3
Saadet%1,7
Katılım %85,7
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,6
Kemal Kılıçdaroğlu%47,1
Sinan Oğan%4,1
Katılım %91,5
2023 MVMilletvekili
AK Parti%36,1
CHP%25,2
Yeşil Sol Parti%13,9
Katılım %91,5
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%50,2
Kemal Kılıçdaroğlu%49,8
Katılım %88,3
2024 YerelYerel
CHP%50,6
AK Parti%41,5
Yeniden Refah%3,0
Katılım %80,1

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Sancaktepe’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Abdurrahmangazi Mah.CHP %50,1%78,5
Akpınar Mah.AK Parti %47,3%79,0
Atatürk Mah.CHP %69,7%79,8
Emek Mah.CHP %59,7%81,3
Eyüp Sultan Mah.AK Parti %50,6%79,7
Fatih Mah.AK Parti %48,5%77,6
Hilal Mah.AK Parti %48,2%83,6
Kemal Türkler Mah.CHP %59,0%81,4
Meclis Mah.CHP %61,9%82,3
Merve Mah.AK Parti %49,9%80,4
Mevlana Mah.CHP %47,5%77,2
Osmangazi Mah.AK Parti %51,7%79,9
Paşaköy Mah.AK Parti %49,4%89,1
Safa Mah.AK Parti %52,5%79,0
Sarıgazi Mah.CHP %66,2%82,4
Veysel Karani Mah.CHP %50,9%80,2
Yenidoğan Mah.CHP %46,5%80,4
Yunus Emre Mah.AK Parti %53,7%78,0
İnönü Mah.CHP %73,5%84,5

Altın sandık

Sancaktepe’nin 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Sancaktepe’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
İnönü Mah.%73,5
Atatürk Mah.%69,7
Sarıgazi Mah.%66,2
En zayıf
Yunus Emre Mah.%37,2
Safa Mah.%38,6
Osmangazi Mah.%39,5
AK Parti
En güçlü
Yunus Emre Mah.%53,7
Safa Mah.%52,5
Osmangazi Mah.%51,7
En zayıf
İnönü Mah.%21,7
Atatürk Mah.%25,2
Sarıgazi Mah.%28,1

Seçime katılım

2024 Yerel%80,1 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,5 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,3 / TR %84,1
2019 Yerel%85,7 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Paşaköy Mah.%89,1
İnönü Mah.%84,5
Hilal Mah.%83,6
Sarıgazi Mah.%82,4
Meclis Mah.%82,3
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Mevlana Mah.%77,2
Fatih Mah.%77,6
Yunus Emre Mah.%78,0
Abdurrahmangazi Mah.%78,5
Safa Mah.%79,0

Sancaktepe seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Sancaktepe’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Sancaktepe’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,5 ile ikinci oldu.

Sancaktepe’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Sancaktepe’de 344.529 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.003 sandıkta kullanıldı.

Sancaktepe’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,6, Kemal Kılıçdaroğlu %47,1 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %50,2 ile önde çıktı.

Sancaktepe’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %36,1, CHP %25,2, Yeşil Sol Parti %13,9, MHP %6,4, İYİ Parti %4,7.

Sancaktepe’nin seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Sancaktepe’nin sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Sancaktepe’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Sancaktepe’de oyların %9,9’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,9 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Sancaktepe’de salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Sancaktepe’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Sancaktepe’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Sancaktepe’de etkin parti sayısı 2,33; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,1 puan.

Sancaktepe’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 12,4 puan daha yüksek; AK Parti oyu ortalama 10,9 puan daha düşük. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Sancaktepe’nin geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Sancaktepe’de geçersiz oy oranı %3,25 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 9 sandık var.

Sancaktepe’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Sancaktepe’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Sancaktepe hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Sancaktepe’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Sancaktepe’nin mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Sancaktepe’deki 19 mahallenin 10 tanesinde CHP, 9 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Sancaktepe’nin altın sandığı hangisi?

Sancaktepe’nin 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Sancaktepe, Veysel Karani Mah., 2441 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,39 puan saptı.

Sancaktepe’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu İnönü (%73,5) mahallesinde, en düşük oyu Yunus Emre (%37,1) mahallesinde aldı.

Sancaktepe’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Yunus Emre (%53,7) mahallesinde, en düşük oyu İnönü (%21,7) mahallesinde aldı.

Sancaktepe’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %80,1 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Paşaköy Mah. (%89,1), en düşük katılım Mevlana Mah. (%77,2).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.