Pendik Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Pendik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %43,0 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 10,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Pendik’te Recep Tayyip Erdoğan %55,7 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
AK Parti
%44,9
2024 katılım
%79,4
yerel seçim
Seçmen
545.566
2024
Sandık
1.592
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Pendik sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıPendik, İstanbul · katılım %79,4PendikİstanbulAK Parti%44,87%39,68CHP%42,96%47,16Yeniden Refah%4,00%3,41Zafer Partisi%3,04%2,68Saadet%1,16%0,87BBP%1,10%0,51Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurPendik, İstanbul · katılım %91,3PendikİstanbulErdoğan%53,44%46,69Kılıçdaroğlu%40,74%48,55Sinan Oğan%5,54%4,50Muharrem İnce%0,27%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurPendik, İstanbul · katılım %88,3PendikİstanbulErdoğan%55,68%48,22Kılıçdaroğlu%44,32%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiPendik, İstanbul · katılım %91,3PendikİstanbulAK Parti%39,97%35,48CHP%24,58%28,31MHP%7,93%6,03İYİ Parti%7,59%8,15Yeşil Sol Parti%5,41%8,11Yeniden Refah%3,94%3,28Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Pendik’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Pendik’te oyların %12,3’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 5,8 puan.

3 salıncak mahalle4 mahallede birinci parti değişti35 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Göçbeyli Mah.AK Parti → CHP32,911,2
Sanayi Mah.AK Parti → CHP19,823,0
Ertuğrul Gazi Mah.AK Parti → CHP19,222,4

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%52,9
CHP%29,7
MHP%8,2
Katılım %89,6
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%58,5
Muharrem İnce%30,3
Meral Akşener%5,2
Katılım %88,5
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,6
CHP%22,1
MHP%10,9
Katılım %88,5
2019 YerelYerel
AK Parti%54,9
CHP%41,3
Saadet%2,8
Katılım %84,0
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,4
Kemal Kılıçdaroğlu%40,7
Sinan Oğan%5,5
Katılım %91,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%40,0
CHP%24,6
MHP%7,9
Katılım %91,3
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,7
Kemal Kılıçdaroğlu%44,3
Katılım %88,3
2024 YerelYerel
AK Parti%44,9
CHP%43,0
Yeniden Refah%4,0
Katılım %79,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Pendik’teki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Ahmet Yesevi Mah.CHP %49,5%76,5
Bahçelievler Mah.CHP %53,7%81,7
Ballıca Mah.AK Parti %54,8%92,4
Batı Mah.CHP %68,6%80,9
Doğu Mah.CHP %56,4%80,1
Dumlupınar Mah.AK Parti %53,2%79,2
Emirli Mah.CHP %52,7%88,5
Ertuğrul Gazi Mah.CHP %54,4%81,6
Esenler Mah.AK Parti %55,4%80,0
Esenyalı Mah.AK Parti %53,5%77,4
Fatih Mah.AK Parti %48,0%77,5
Fevzi Çakmak Mah.AK Parti %56,6%79,2
Göçbeyli Mah.CHP %49,4%92,5
Güllü Bağlar Mah.AK Parti %51,7%80,5
Güzelyalı Mah.AK Parti %46,3%79,8
Harmandere Mah.CHP %57,0%78,2
Kartal H Tipi Kapali Ceza Infaz Kurumu Mah.AK Parti %57,1%123,5
Kavakpınar Mah.AK Parti %48,6%78,6
Kaynarca Mah.AK Parti %45,7%79,2
Kurna Mah.AK Parti %46,7%88,1

Altın sandık

Pendik’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Pendik’te en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

AK Parti
En güçlü
Çamçeşme Mah.%57,9
Fevzi Çakmak Mah.%56,6
Esenler Mah.%55,4
En zayıf
Batı Mah.%24,0
Yeni Mah.%29,1
Yenişehir Mah.%31,3
CHP
En güçlü
Batı Mah.%68,6
Yeni Mah.%63,0
Sapan Bağları Mah.%60,2
En zayıf
Çamçeşme Mah.%28,0
Fevzi Çakmak Mah.%29,3
Esenler Mah.%30,9

Seçime katılım

2024 Yerel%79,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,3 / TR %84,1
2019 Yerel%84,0 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Kurtdoğmuş Mah.%94,3
Göçbeyli Mah.%92,5
Ballıca Mah.%92,4
Sanayi Mah.%88,5
Kurna Mah.%88,1
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Ahmet Yesevi Mah.%76,5
Yenişehir Mah.%77,1
Esenyalı Mah.%77,4
Fatih Mah.%77,5
Kurtköy Mah.%77,6

Pendik seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Pendik’te 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Pendik’te 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %44,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %43,0 ile ikinci oldu.

Pendik’te kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Pendik’te 545.566 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.592 sandıkta kullanıldı.

Pendik’te 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,4, Kemal Kılıçdaroğlu %40,7 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,7 ile önde çıktı.

Pendik’te 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %40,0, CHP %24,6, MHP %7,9, İYİ Parti %7,6, Yeşil Sol Parti %5,4.

Pendik’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Pendik’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Pendik’te oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Pendik’te oyların %12,3’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,8 puan. 4 mahallede birinci parti değişti.

Pendik’te salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 3 salıncak mahalle var; en oynakları Göçbeyli Mah., Sanayi Mah., Ertuğrul Gazi Mah..

Pendik’te kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Pendik’te etkin parti sayısı 2,57; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 1,9 puan.

Pendik’te yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Pendik’te katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Pendik’in geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Pendik’te geçersiz oy oranı %3,1 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 23 sandık var.

Pendik’te olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Pendik’te olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Pendik hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Pendik’te AK Parti 5 kez birinci oldu.

Pendik’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Pendik’teki 37 mahallenin 21 tanesinde AK Parti, 16 tanesinde CHP birinci çıktı.

Pendik’in altın sandığı hangisi?

Pendik’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Pendik, Kaynarca Mah., 1315 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,68 puan saptı.

Pendik’te AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Çamçeşme (%57,9) mahallesinde, en düşük oyu Batı (%24,0) mahallesinde aldı.

Pendik’te CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Batı (%68,6) mahallesinde, en düşük oyu Çamçeşme (%27,9) mahallesinde aldı.

Pendik’te seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %79,4 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Kurtdoğmuş Mah. (%94,3), en düşük katılım Ahmet Yesevi Mah. (%76,5).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.