Güngören Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Güngören’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %34,9 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 2,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Güngören’de Recep Tayyip Erdoğan %54,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Güngören sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Güngören’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Güngören’de oyların %8,3’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 0,4 puan.
Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Güngören’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Abdurrahman Nafiz Gürman Mah. | CHP %58,6 | %78,6 |
| Akıncılar Mah. | AK Parti %55,4 | %76,8 |
| Gençosman Mah. | AK Parti %53,5 | %76,9 |
| Güneştepe Mah. | AK Parti %59,1 | %77,7 |
| Güven Mah. | AK Parti %46,5 | %74,9 |
| Haznedar Mah. | CHP %45,4 | %78,7 |
| Mareşal Çakmak Mah. | AK Parti %55,6 | %76,8 |
| Mehmet Nesih Özmen Mah. | CHP %49,0 | %81,4 |
| Merkez Mah. | AK Parti %55,8 | %77,6 |
| Sanayi Mah. | AK Parti %52,6 | %76,9 |
| Tozkoparan Mah. | CHP %49,0 | %79,0 |
Altın sandık
Güngören’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Güngören’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Güngören seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Güngören’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Güngören’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,9 oyla AK Parti kazandı. CHP %34,9 ile ikinci oldu.
Güngören’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Güngören’de 194.056 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 563 sandıkta kullanıldı.
Güngören’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,4, Kemal Kılıçdaroğlu %42,5 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,0 ile önde çıktı.
Güngören’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %40,6, CHP %22,1, Yeşil Sol Parti %8,9, İYİ Parti %8,6, MHP %6,5.
Güngören’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Güngören’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.
Güngören’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Güngören’de oyların %8,3’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 0,4 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Güngören’de salıncak mahalle var mı?
2019 → 2024 yerel arasında Güngören’de salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.
Güngören’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Güngören’de etkin parti sayısı 2,6; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 16,0 puan.
Güngören’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Güngören’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Güngören’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Güngören’de geçersiz oy oranı %2,58 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 7 sandık var.
Güngören’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Güngören’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Güngören hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Güngören’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Güngören’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Güngören’deki 11 mahallenin 7 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.
Güngören’in altın sandığı hangisi?
Güngören’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Güngören, Mareşal Çakmak Mah., 2238 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,65 puan saptı.
Güngören’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Güneştepe (%59,1) mahallesinde, en düşük oyu Abdurrahman Nafiz Gürman (%30,7) mahallesinde aldı.
Güngören’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Abdurrahman Nafiz Gürman (%58,6) mahallesinde, en düşük oyu Güneştepe (%25,9) mahallesinde aldı.
Güngören’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %77,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Mehmet Nesih Özmen Mah. (%81,4), en düşük katılım Güven Mah. (%74,9).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.