Gaziosmanpaşa Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Gaziosmanpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 7,0 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Gaziosmanpaşa’da Recep Tayyip Erdoğan %57,0 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Gaziosmanpaşa sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Gaziosmanpaşa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Gaziosmanpaşa’da oyların %20,1’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 9,6 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Hürriyet Mah. | AK Parti (aynı) | 22,1 | 1,4 |
| Şemsipaşa Mah. | AK Parti → CHP | 21,9 | 3,4 |
| Sarıgöl Mah. | AK Parti → CHP | 21,4 | 21,1 |
| Yıldıztabya Mah. | AK Parti → CHP | 20,8 | 8,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Gaziosmanpaşa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Barbaros Hayrettin Paşa Mah. | AK Parti %48,4 | %77,4 |
| Bağlarbaşı Mah. | CHP %52,9 | %77,0 |
| Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti %44,3 | %80,9 |
| Hürriyet Mah. | AK Parti %41,9 | %79,8 |
| Karadeniz Mah. | AK Parti %45,2 | %76,2 |
| Karayolları Mah. | CHP %45,3 | %78,3 |
| Karlıtepe Mah. | CHP %53,8 | %80,6 |
| Kazım Karabekir Mah. | AK Parti %51,2 | %78,2 |
| Merkez Mah. | CHP %57,5 | %76,3 |
| Mevlana Mah. | AK Parti %41,7 | %78,7 |
| Pazariçi Mah. | CHP %54,9 | %78,4 |
| Sarıgöl Mah. | CHP %53,7 | %76,9 |
| Yeni Mahalle Mah. | AK Parti %44,3 | %76,8 |
| Yenidoğan Mah. | CHP %55,5 | %74,1 |
| Yıldıztabya Mah. | CHP %45,3 | %76,8 |
| Şemsipaşa Mah. | CHP %43,8 | %78,6 |
Altın sandık
Gaziosmanpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Gaziosmanpaşa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Gaziosmanpaşa seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Gaziosmanpaşa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Gaziosmanpaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %40,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %40,1 ile ikinci oldu.
Gaziosmanpaşa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Gaziosmanpaşa’da 353.813 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.030 sandıkta kullanıldı.
Gaziosmanpaşa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %55,2, Kemal Kılıçdaroğlu %39,6 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %57,0 ile önde çıktı.
Gaziosmanpaşa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %43,3, CHP %20,7, İYİ Parti %8,9, Yeşil Sol Parti %7,5, MHP %5,4.
Gaziosmanpaşa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Gaziosmanpaşa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 3,8 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Gaziosmanpaşa’da oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Gaziosmanpaşa’da oyların %20,1’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 9,6 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.
Gaziosmanpaşa’da salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Hürriyet Mah., Şemsipaşa Mah., Sarıgöl Mah..
Gaziosmanpaşa’da kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Gaziosmanpaşa’da etkin parti sayısı 3,01; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 0,3 puan.
Gaziosmanpaşa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Gaziosmanpaşa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Gaziosmanpaşa’nın geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Gaziosmanpaşa’da geçersiz oy oranı %3,15 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 17 sandık var.
Gaziosmanpaşa’da olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Gaziosmanpaşa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Gaziosmanpaşa hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Gaziosmanpaşa’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.
Gaziosmanpaşa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Gaziosmanpaşa’daki 16 mahallenin 9 tanesinde CHP, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.
Gaziosmanpaşa’nın altın sandığı hangisi?
Gaziosmanpaşa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Gaziosmanpaşa, Mevlana Mah., 3328 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,75 puan saptı.
Gaziosmanpaşa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Merkez (%57,5) mahallesinde, en düşük oyu Kazım Karabekir (%25,5) mahallesinde aldı.
Gaziosmanpaşa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kazım Karabekir (%51,2) mahallesinde, en düşük oyu Merkez (%29,3) mahallesinde aldı.
Gaziosmanpaşa’da seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %77,7 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Fevzi Çakmak Mah. (%80,9), en düşük katılım Yenidoğan Mah. (%74,1).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.