Esenyurt Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Esenyurt’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,2 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,3 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Esenyurt’ta Kemal Kılıçdaroğlu %54,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,2
2024 katılım
%74,8
yerel seçim
Seçmen
642.455
2024
Sandık
1.869
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Esenyurt sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıEsenyurt, İstanbul · katılım %74,8EsenyurtİstanbulCHP%49,19%47,16AK Parti%39,21%39,68Zafer Partisi%3,70%2,68Yeniden Refah%3,11%3,41İYİ Parti%1,38%1,20Memleket%0,58%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurEsenyurt, İstanbul · katılım %88,7EsenyurtİstanbulKılıçdaroğlu%50,97%48,55Erdoğan%44,62%46,69Sinan Oğan%4,15%4,50Muharrem İnce%0,26%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurEsenyurt, İstanbul · katılım %85,1EsenyurtİstanbulKılıçdaroğlu%54,04%51,78Erdoğan%45,96%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiEsenyurt, İstanbul · katılım %88,7EsenyurtİstanbulAK Parti%33,16%35,48CHP%23,53%28,31Yeşil Sol Parti%18,70%8,11MHP%6,42%6,03İYİ Parti%5,66%8,15TİP%3,64%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Esenyurt’un seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Esenyurt’ta oyların %10,5’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 2,2 puan.

0 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti43 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,0
CHP%34,8
HDP%9,9
Katılım %88,2
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%47,6
Muharrem İnce%31,3
Selahattin Demirtaş%16,9
Katılım %85,7
2018 MVMilletvekili
AK Parti%38,8
CHP%22,7
HDP%22,0
Katılım %85,7
2019 YerelYerel
CHP%51,5
AK Parti%46,0
Saadet%1,0
Katılım %81,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%51,0
Recep Tayyip Erdoğan%44,6
Sinan Oğan%4,2
Katılım %88,7
2023 MVMilletvekili
AK Parti%33,2
CHP%23,5
Yeşil Sol Parti%18,7
Katılım %88,7
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%54,0
Recep Tayyip Erdoğan%46,0
Katılım %85,1
2024 YerelYerel
CHP%49,2
AK Parti%39,2
Zafer Partisi%3,7
Katılım %74,8

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Esenyurt’taki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akevler Mah.CHP %51,0%70,3
Akçaburgaz Mah.AK Parti %53,6%77,5
Akşemseddin Mah.CHP %52,3%77,9
Ardıçlı Mah.CHP %54,9%78,7
Atatürk Mah.CHP %58,9%78,5
Aşık Veysel Mah.CHP %69,0%81,5
Balıkyolu Mah.CHP %44,5%75,4
Barbaros Hayrettin Paşa Mah.CHP %57,4%74,6
Battalgazi Mah.CHP %47,0%76,5
Cumhuriyet Mah.CHP %56,5%76,4
Esenkent Mah.CHP %71,4%83,0
Fatih Mah.CHP %46,9%73,9
Gökevler Mah.CHP %46,3%72,5
Güzelyurt Mah.AK Parti %44,5%72,9
Hürriyet Mah.CHP %48,7%73,7
Koza Mah.CHP %66,2%57,1
Mehmet Akif Ersoy Mah.AK Parti %44,2%72,8
Mehterçeşme Mah.CHP %47,6%74,3
Merkez Mah.CHP %48,2%75,1
Mevlana Mah.CHP %61,0%78,2

Altın sandık

Esenyurt’un 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Esenyurt’ta en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Esenkent Mah.%71,4
Aşık Veysel Mah.%69,0
Koza Mah.%66,2
En zayıf
Akçaburgaz Mah.%34,5
Osmangazi Mah.%39,3
İstiklal Mah.%40,7
AK Parti
En güçlü
Akçaburgaz Mah.%53,6
İstiklal Mah.%48,9
Osmangazi Mah.%48,8
En zayıf
Esenkent Mah.%18,9
Aşık Veysel Mah.%21,0
Koza Mah.%22,1

Seçime katılım

2024 Yerel%74,8 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,7 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,1 / TR %84,1
2019 Yerel%81,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Esenkent Mah.%83,0
Aşık Veysel Mah.%81,5
Namık Kemal Mah.%79,0
Ardıçlı Mah.%78,7
Atatürk Mah.%78,5
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Koza Mah.%57,1
Yeşilkent Mah.%66,8
Zafer Mah.%67,2
Akevler Mah.%70,3
Piri Reis Mah.%71,1

Esenyurt seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Esenyurt’ta 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Esenyurt’ta 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,2 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,2 ile ikinci oldu.

Esenyurt’ta kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Esenyurt’ta 642.455 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 1.869 sandıkta kullanıldı.

Esenyurt’ta 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %51,0, Recep Tayyip Erdoğan %44,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %54,0 ile önde çıktı.

Esenyurt’ta 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %33,2, CHP %23,5, Yeşil Sol Parti %18,7, MHP %6,4, İYİ Parti %5,7.

Esenyurt’un seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Esenyurt’un sonucu Türkiye sonucundan ortalama 4,5 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Esenyurt’ta oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Esenyurt’ta oyların %10,5’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 2,2 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Esenyurt’ta salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Esenyurt’ta salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Esenyurt’ta kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Esenyurt’ta etkin parti sayısı 2,51; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 10,0 puan.

Esenyurt’ta yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Esenyurt’ta katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Esenyurt’un geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Esenyurt’ta geçersiz oy oranı %3,44 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 16 sandık var.

Esenyurt’ta olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Esenyurt’ta olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Esenyurt hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Esenyurt’ta AK Parti 3 kez, CHP 2 kez birinci oldu.

Esenyurt’un mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Esenyurt’taki 43 mahallenin 36 tanesinde CHP, 7 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Esenyurt’un altın sandığı hangisi?

Esenyurt’un 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Esenyurt, Namık Kemal Mah., 1216 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,38 puan saptı.

Esenyurt’ta CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Esenkent (%71,4) mahallesinde, en düşük oyu Akçaburgaz (%34,5) mahallesinde aldı.

Esenyurt’ta AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Akçaburgaz (%53,6) mahallesinde, en düşük oyu Esenkent (%18,9) mahallesinde aldı.

Esenyurt’ta seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %74,8 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Esenkent Mah. (%83,0), en düşük katılım Koza Mah. (%57,1).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.