Esenler Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Esenler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,8 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 15,9 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Esenler’de Recep Tayyip Erdoğan %64,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Esenler sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Esenler’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Esenler’de oyların %28,5’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma Millet İttifakı lehine 16,6 puan. İttifaklar blok olarak karşılaştırıldı.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Yavuz Selim Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 28,5 | 0,5 |
| Namık Kemal Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 27,9 | 2,9 |
| Davutpaşa Mah. | AK Parti (aynı) | 27,7 | 2,9 |
| Çifte Havuzlar Mah. | AK Parti → Millet İttifakı | 25,3 | 10,5 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Esenler’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| 15 Temmuz Mah. | AK Parti %62,2 | %82,3 |
| Atisalani Mah. | AK Parti %55,8 | %79,8 |
| Birlik Mah. | AK Parti %50,6 | %78,1 |
| Davutpaşa Mah. | AK Parti %44,5 | %80,1 |
| Fatih Mah. | AK Parti %54,5 | %76,7 |
| Fevzi Çakmak Mah. | AK Parti %46,9 | %78,3 |
| Kazım Karabekir Mah. | AK Parti %47,5 | %78,9 |
| Kemer Mah. | AK Parti %50,1 | %79,9 |
| Menderes Mah. | AK Parti %50,9 | %77,0 |
| Metris Ceza Ve Tutukevi Mah. | AK Parti %51,9 | %5,5 |
| Mimar Sinan Mah. | AK Parti %46,3 | %79,3 |
| Namık Kemal Mah. | CHP %43,5 | %79,7 |
| Nine Hatun Mah. | AK Parti %49,2 | %76,8 |
| Oruçreis Mah. | AK Parti %52,1 | %78,8 |
| Tuna Mah. | AK Parti %50,5 | %75,4 |
| Turgut Reis Mah. | AK Parti %53,8 | %79,6 |
| Yavuz Selim Mah. | AK Parti %42,6 | %79,1 |
| Çifte Havuzlar Mah. | CHP %47,2 | %83,1 |
Altın sandık
Esenler’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Esenler’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Esenler seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Esenler’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Esenler’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla AK Parti kazandı. CHP %33,8 ile ikinci oldu.
Esenler’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Esenler’de 310.444 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 907 sandıkta kullanıldı.
Esenler’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %62,1, Kemal Kılıçdaroğlu %32,4 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %64,2 ile önde çıktı.
Esenler’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %47,6, CHP %14,8, Yeşil Sol Parti %9,3, MHP %7,5, İYİ Parti %6,4.
Esenler’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Esenler’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 8,0 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.
Esenler’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Esenler’de oyların %28,5’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma Millet İttifakı lehine 16,6 puan. 3 mahallede birinci parti değişti.
Esenler’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 4 salıncak mahalle var; en oynakları Yavuz Selim Mah., Namık Kemal Mah., Davutpaşa Mah..
Esenler’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Esenler’de etkin parti sayısı 2,67; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 16,7 puan.
Esenler’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Esenler’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Esenler’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Esenler’de geçersiz oy oranı %3,62 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.
Esenler’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Esenler’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Esenler hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Esenler’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Esenler’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Esenler’deki 18 mahallenin 16 tanesinde AK Parti, 2 tanesinde CHP birinci çıktı.
Esenler’in altın sandığı hangisi?
Esenler’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Esenler, Kemer Mah., 2216 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,64 puan saptı.
Esenler’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu 15 Temmuz (%62,1) mahallesinde, en düşük oyu Çifte Havuzlar (%37,9) mahallesinde aldı.
Esenler’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çifte Havuzlar (%47,2) mahallesinde, en düşük oyu 15 Temmuz (%24,6) mahallesinde aldı.
Esenler’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,0 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Çifte Havuzlar Mah. (%83,1), en düşük katılım Metris Ceza Ve Tutukevi Mah. (%5,5).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.