Çekmeköy Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çekmeköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 17,2 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çekmeköy’de Recep Tayyip Erdoğan %51,2 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,4
2024 katılım
%81,6
yerel seçim
Seçmen
213.259
2024
Sandık
629
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çekmeköy sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇekmeköy, İstanbul · katılım %81,6ÇekmeköyİstanbulCHP%49,39%47,16AK Parti%39,50%39,68Yeniden Refah%4,71%3,41Zafer Partisi%2,38%2,68İYİ Parti%1,12%1,20Saadet%0,92%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇekmeköy, İstanbul · katılım %91,9ÇekmeköyİstanbulErdoğan%49,33%46,69Kılıçdaroğlu%45,33%48,55Sinan Oğan%5,10%4,50Muharrem İnce%0,25%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇekmeköy, İstanbul · katılım %89,3ÇekmeköyİstanbulErdoğan%51,19%48,22Kılıçdaroğlu%48,81%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇekmeköy, İstanbul · katılım %91,9ÇekmeköyİstanbulAK Parti%37,19%35,48CHP%27,78%28,31İYİ Parti%7,62%8,15MHP%6,43%6,03Yeşil Sol Parti%6,04%8,11TİP%4,00%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çekmeköy’ün seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çekmeköy’de oyların %26,9’i el değiştirdi (çok oynak). Net kayma CHP lehine 10,3 puan.

15 salıncak mahalle12 mahallede birinci parti değişti21 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Alemdağ Mah.DP → CHP39,811,4
Güngören Mah.AK Parti → CHP39,24,5
Soğukpınar Mah.AK Parti → CHP37,61,2
Hüseyinli Mah.AK Parti (aynı)36,74,3
Çatalmeşe Mah.AK Parti → CHP35,20,9
Cumhuriyet Mah.AK Parti → CHP33,411,0
Sultançiftliği Mah.AK Parti → CHP32,612,3
Nişantepe Mah.AK Parti → CHP31,816,6
Taşdelen Mah.AK Parti → CHP31,716,6
Kirazlıdere Mah.AK Parti → CHP30,013,7
Sırapınar Mah.AK Parti → CHP27,626,4
Merkez Mah.AK Parti → CHP25,56,7
Mehmet Akif Mah.AK Parti → CHP22,75,0
Çamlık Mah.AK Parti → CHP22,24,2
Hamidiye Mah.AK Parti → CHP20,910,8

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%48,7
CHP%38,3
MHP%5,4
Katılım %91,7
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%53,8
Muharrem İnce%34,7
Selahattin Demirtaş%5,5
Katılım %89,9
2018 MVMilletvekili
AK Parti%44,1
CHP%25,2
HDP%10,4
Katılım %89,9
2019 YerelYerel
AK Parti%42,9
CHP%32,2
DP%22,1
Katılım %86,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%49,3
Kemal Kılıçdaroğlu%45,3
Sinan Oğan%5,1
Katılım %91,9
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,2
CHP%27,8
İYİ Parti%7,6
Katılım %91,9
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,2
Kemal Kılıçdaroğlu%48,8
Katılım %89,3
2024 YerelYerel
CHP%49,4
AK Parti%39,5
Yeniden Refah%4,7
Katılım %81,6

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çekmeköy’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Alemdağ Mah.CHP %49,9%81,1
Aydınlar Mah.CHP %57,0%80,0
Cumhuriyet Mah.CHP %50,1%80,4
Ekşioğlu Mah.AK Parti %47,1%81,4
Güngören Mah.CHP %46,1%81,9
Hamidiye Mah.CHP %50,2%82,0
Hüseyinli Mah.AK Parti %46,7%95,1
Kirazlıdere Mah.CHP %51,0%81,9
Koçullu Mah.AK Parti %51,1%92,0
Mehmet Akif Mah.CHP %46,7%81,1
Merkez Mah.CHP %47,5%80,6
Mimar Sinan Mah.CHP %53,7%82,9
Nişantepe Mah.CHP %53,4%80,3
Reşadiye Mah.AK Parti %49,4%89,3
Soğukpınar Mah.CHP %44,9%79,9
Sultançiftliği Mah.CHP %50,7%81,9
Sırapınar Mah.CHP %59,8%92,6
Taşdelen Mah.CHP %52,9%80,5
Çamlık Mah.CHP %46,6%82,5
Çatalmeşe Mah.CHP %44,3%80,3

Altın sandık

Çekmeköy’ün 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çekmeköy’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Ömerli Mah.%69,4
Sırapınar Mah.%59,8
Aydınlar Mah.%57,0
En zayıf
Koçullu Mah.%28,0
Ekşioğlu Mah.%36,3
Reşadiye Mah.%41,3
AK Parti
En güçlü
Koçullu Mah.%51,1
Reşadiye Mah.%49,4
Ekşioğlu Mah.%47,1
En zayıf
Ömerli Mah.%24,2
Sırapınar Mah.%33,3
Aydınlar Mah.%33,3

Seçime katılım

2024 Yerel%81,6 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,9 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,3 / TR %84,1
2019 Yerel%86,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Hüseyinli Mah.%95,1
Sırapınar Mah.%92,6
Koçullu Mah.%92,0
Reşadiye Mah.%89,3
Ömerli Mah.%85,8
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Soğukpınar Mah.%79,9
Aydınlar Mah.%80,0
Nişantepe Mah.%80,3
Çatalmeşe Mah.%80,3
Cumhuriyet Mah.%80,4

Çekmeköy seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çekmeköy’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çekmeköy’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,4 oyla CHP kazandı. AK Parti %39,5 ile ikinci oldu.

Çekmeköy’de kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çekmeköy’de 213.259 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 629 sandıkta kullanıldı.

Çekmeköy’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %49,3, Kemal Kılıçdaroğlu %45,3 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,2 ile önde çıktı.

Çekmeköy’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,2, CHP %27,8, İYİ Parti %7,6, MHP %6,4, Yeşil Sol Parti %6,0.

Çekmeköy’ün seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çekmeköy’ün sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,3 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Çekmeköy’de oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çekmeköy’de oyların %26,9’i el değiştirdi; bu çok oynak bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 10,3 puan. 12 mahallede birinci parti değişti.

Çekmeköy’de salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 15 salıncak mahalle var; en oynakları Alemdağ Mah., Güngören Mah., Soğukpınar Mah..

Çekmeköy’de kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çekmeköy’de etkin parti sayısı 2,48; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 9,9 puan.

Çekmeköy’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çekmeköy’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çekmeköy’ün geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çekmeköy’de geçersiz oy oranı %3,12 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 10 sandık var.

Çekmeköy’de olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çekmeköy’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çekmeköy hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çekmeköy’de AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Çekmeköy’ün mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çekmeköy’deki 21 mahallenin 17 tanesinde CHP, 4 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çekmeköy’ün altın sandığı hangisi?

Çekmeköy’ün 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çekmeköy, Nişantepe Mah., 1518 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,65 puan saptı.

Çekmeköy’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Ömerli (%69,4) mahallesinde, en düşük oyu Koçullu (%28,0) mahallesinde aldı.

Çekmeköy’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Koçullu (%51,1) mahallesinde, en düşük oyu Ömerli (%24,2) mahallesinde aldı.

Çekmeköy’de seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,6 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Hüseyinli Mah. (%95,1), en düşük katılım Soğukpınar Mah. (%79,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.