Çatalca Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Çatalca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,0 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 4,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Çatalca’da Kemal Kılıçdaroğlu %57,0 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%50,5
2024 katılım
%87,3
yerel seçim
Seçmen
62.666
2024
Sandık
197
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Çatalca sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıÇatalca, İstanbul · katılım %87,4ÇatalcaİstanbulCHP%50,55%47,16AK Parti%44,95%39,68Yeniden Refah%1,14%3,41İYİ Parti%1,01%1,20Zafer Partisi%0,69%2,68Saadet%0,40%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurÇatalca, İstanbul · katılım %92,3ÇatalcaİstanbulKılıçdaroğlu%53,54%48,55Erdoğan%41,62%46,69Sinan Oğan%4,40%4,50Muharrem İnce%0,44%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurÇatalca, İstanbul · katılım %89,8ÇatalcaİstanbulKılıçdaroğlu%56,99%51,78Erdoğan%43,01%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiÇatalca, İstanbul · katılım %92,2ÇatalcaİstanbulCHP%34,05%28,31AK Parti%32,06%35,48İYİ Parti%14,64%8,15MHP%5,51%6,03Yeşil Sol Parti%2,78%8,11Zafer Partisi%2,21%2,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Çatalca’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Çatalca’da oyların %7,8’i el değiştirdi (sakin). Net kayma CHP lehine 5,5 puan.

1 salıncak mahalle10 mahallede birinci parti değişti37 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
Celepköy Mah.AK Parti → CHP22,49,1

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
CHP%44,6
AK Parti%35,8
MHP%17,0
Katılım %92,9
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Muharrem İnce%44,2
Recep Tayyip Erdoğan%42,9
Meral Akşener%10,2
Katılım %91,4
2018 MVMilletvekili
AK Parti%37,4
CHP%35,0
İYİ Parti%15,3
Katılım %91,4
2019 YerelYerel
AK Parti%51,8
CHP%46,4
Saadet%0,8
Katılım %88,9
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%53,5
Recep Tayyip Erdoğan%41,6
Sinan Oğan%4,4
Katılım %92,3
2023 MVMilletvekili
CHP%34,1
AK Parti%32,1
İYİ Parti%14,6
Katılım %92,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%57,0
Recep Tayyip Erdoğan%43,0
Katılım %89,8
2024 YerelYerel
CHP%50,6
AK Parti%45,0
Yeniden Refah%1,1
Katılım %87,4

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Çatalca’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Akalan Mah.CHP %69,7%94,5
Atatürk Mah.CHP %52,2%87,8
Aydınlar Mah.AK Parti %58,2%89,9
Bahşayiş Mah.AK Parti %53,3%96,8
Başak Mah.CHP %58,0%88,7
Belgrat Mah.CHP %63,2%89,0
Celepköy Mah.CHP %50,2%97,7
Dağyenice Mah.CHP %61,9%97,8
Elbasan Mah.CHP %61,6%90,6
Fatih Mah.CHP %48,3%89,5
Ferhatpaşa Mah.CHP %48,8%83,9
Gökçeali Mah.AK Parti %51,1%90,3
Gümüşpınar Mah.CHP %63,8%93,2
Hallaçlı Mah.CHP %63,6%85,5
Hisarbeyli Mah.CHP %49,1%91,1
Kabakça Mah.AK Parti %52,1%90,7
Kaleiçi Mah.AK Parti %49,9%83,9
Kalfa Mah.CHP %58,3%91,6
Karacaköy Merkez Mah.AK Parti %53,8%88,5
Karamandere Mah.CHP %53,8%92,0

Altın sandık

Çatalca’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Çatalca’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Çiftlikköy Mah.%75,9
İhsaniye Mah.%72,4
Akalan Mah.%69,7
En zayıf
Oklalı Mah.%32,7
Örencik Mah.%36,2
Aydınlar Mah.%36,9
AK Parti
En güçlü
Oklalı Mah.%61,3
Aydınlar Mah.%58,2
Muratbey Merkez Mah.%57,5
En zayıf
Çiftlikköy Mah.%21,8
İhsaniye Mah.%24,6
Akalan Mah.%27,0

Seçime katılım

2024 Yerel%87,4 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%92,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%89,8 / TR %84,1
2019 Yerel%88,9 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Dağyenice Mah.%97,8
Bahşayiş Mah.%96,8
Yazlık Mah.%95,1
Akalan Mah.%94,5
Nakkaş Mah.%93,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Kaleiçi Mah.%83,9
Ferhatpaşa Mah.%83,9
Ovayenice Mah.%84,8
İzzettin Mah.%85,1
Hallaçlı Mah.%85,5

Çatalca seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Çatalca’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Çatalca’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %50,5 oyla CHP kazandı. AK Parti %45,0 ile ikinci oldu.

Çatalca’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Çatalca’da 62.666 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 197 sandıkta kullanıldı.

Çatalca’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %53,5, Recep Tayyip Erdoğan %41,6 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %57,0 ile önde çıktı.

Çatalca’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

CHP %34,0, AK Parti %32,1, İYİ Parti %14,6, MHP %5,5, Yeşil Sol Parti %2,8.

Çatalca’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Çatalca’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 6,4 puan farklıydı; yani Türkiye genelinden belirgin şekilde ayrışıyor.

Çatalca’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Çatalca’da oyların %7,8’i el değiştirdi; bu sakin bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 5,5 puan. 10 mahallede birinci parti değişti.

Çatalca’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Celepköy Mah..

Çatalca’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Çatalca’da etkin parti sayısı 2,18; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,6 puan.

Çatalca’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Çatalca’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Çatalca’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Çatalca’da geçersiz oy oranı %3,45 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 3 sandık var.

Çatalca’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Çatalca’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Çatalca hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Çatalca’da CHP 3 kez, AK Parti 2 kez birinci oldu.

Çatalca’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Çatalca’daki 39 mahallenin 27 tanesinde CHP, 12 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Çatalca’nın altın sandığı hangisi?

Çatalca’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Çatalca, Çakıl Mah., 1017 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,34 puan saptı.

Çatalca’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Çiftlikköy (%75,9) mahallesinde, en düşük oyu Oklalı (%32,7) mahallesinde aldı.

Çatalca’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Oklalı (%61,3) mahallesinde, en düşük oyu Çiftlikköy (%21,8) mahallesinde aldı.

Çatalca’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %87,3 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Dağyenice Mah. (%97,8), en düşük katılım Kaleiçi Mah. (%83,9).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.