Beyoğlu Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Beyoğlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,1 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 5,6 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Beyoğlu’da Kemal Kılıçdaroğlu %50,2 oy aldı (Türkiye: %47,8).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%49,6
2024 katılım
%76,5
yerel seçim
Seçmen
165.518
2024
Sandık
498
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Beyoğlu sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBeyoğlu, İstanbul · katılım %76,5BeyoğluİstanbulCHP%49,65%47,16AK Parti%41,10%39,68Yeniden Refah%2,58%3,41Zafer Partisi%2,22%2,68İYİ Parti%1,41%1,20Saadet%1,29%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBeyoğlu, İstanbul · katılım %88,3BeyoğluİstanbulErdoğan%48,55%46,69Kılıçdaroğlu%47,34%48,55Sinan Oğan%3,86%4,50Muharrem İnce%0,24%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBeyoğlu, İstanbul · katılım %85,7BeyoğluİstanbulKılıçdaroğlu%50,18%51,78Erdoğan%49,82%48,22Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBeyoğlu, İstanbul · katılım %88,2BeyoğluİstanbulAK Parti%37,79%35,48CHP%24,40%28,31Yeşil Sol Parti%11,06%8,11İYİ Parti%7,56%8,15MHP%5,33%6,03TİP%3,99%4,08Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Beyoğlu’nun seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Beyoğlu’da oyların %13,0’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 7,2 puan.

2 salıncak mahalle7 mahallede birinci parti değişti41 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler
MahalleÖnce → sonra birinciKaymaFark
İstiklal Mah.AK Parti → CHP22,227,2
Camiikebir Mah.AK Parti → CHP20,46,7

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%47,8
CHP%35,2
HDP%7,3
Katılım %87,0
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,2
Muharrem İnce%32,2
Selahattin Demirtaş%10,4
Katılım %85,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%44,4
CHP%22,1
HDP%16,7
Katılım %85,3
2019 YerelYerel
AK Parti%49,9
CHP%44,0
Saadet%3,0
Katılım %80,8
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%48,6
Kemal Kılıçdaroğlu%47,3
Sinan Oğan%3,9
Katılım %88,3
2023 MVMilletvekili
AK Parti%37,8
CHP%24,4
Yeşil Sol Parti%11,1
Katılım %88,2
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Kemal Kılıçdaroğlu%50,2
Recep Tayyip Erdoğan%49,8
Katılım %85,7
2024 YerelYerel
CHP%49,7
AK Parti%41,1
Yeniden Refah%2,6
Katılım %76,5

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Beyoğlu’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Arap Cami Mah.AK Parti %54,4%82,1
Asmalı Mescit Mah.CHP %77,5%66,7
Bedrettin Mah.CHP %48,8%76,9
Bereketzade Mah.CHP %71,1%68,0
Bostan Mah.CHP %58,7%70,3
Bülbül Mah.CHP %66,3%68,0
Camiikebir Mah.CHP %47,9%76,6
Cihangir Mah.CHP %83,4%72,8
Emekyemez Mah.AK Parti %44,8%77,9
Evliya Çelebi Mah.CHP %67,2%75,5
Fetihtepe Mah.AK Parti %47,4%75,9
Firuzağa Mah.CHP %64,4%72,6
Gümüşsuyu Mah.CHP %82,6%71,8
Hacıahmet Mah.CHP %71,8%74,0
Hacımimi Mah.CHP %56,2%69,5
Halıcıoğlu Mah.CHP %45,0%79,6
Hüseyinağa Mah.CHP %63,0%73,8
Kadımehmet Efendi Mah.AK Parti %50,5%79,3
Kalyoncu Kulluğu Mah.CHP %64,9%64,1
Kamer Hatun Mah.CHP %61,1%61,8

Altın sandık

Beyoğlu’nun 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Beyoğlu’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Pürtelaş Hasan Efendi Mah.%85,7
Kılıçali Paşa Mah.%85,1
Cihangir Mah.%83,4
En zayıf
Sütlüce Mah.%36,1
Keçeci Piri Mah.%37,1
Kulaksız Mah.%37,9
AK Parti
En güçlü
Kulaksız Mah.%52,9
Keçeci Piri Mah.%52,6
Sütlüce Mah.%52,4
En zayıf
Pürtelaş Hasan Efendi Mah.%10,3
Gümüşsuyu Mah.%10,4
Kılıçali Paşa Mah.%11,7

Seçime katılım

2024 Yerel%76,5 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%88,3 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%85,7 / TR %84,1
2019 Yerel%80,8 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
Keçeci Piri Mah.%81,2
Piyalepaşa Mah.%80,0
Sütlüce Mah.%80,0
Piripaşa Mah.%79,7
Halıcıoğlu Mah.%79,6
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Şehit Muhtar Mah.%56,7
Kamer Hatun Mah.%61,8
Çukur Mah.%62,6
Kalyoncu Kulluğu Mah.%64,1
İstiklal Mah.%65,2

Beyoğlu seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Beyoğlu’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Beyoğlu’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %49,6 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,1 ile ikinci oldu.

Beyoğlu’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Beyoğlu’da 165.518 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 498 sandıkta kullanıldı.

Beyoğlu’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %48,5, Kemal Kılıçdaroğlu %47,3 oy aldı. İkinci turda Kemal Kılıçdaroğlu %50,2 ile önde çıktı.

Beyoğlu’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %37,8, CHP %24,4, Yeşil Sol Parti %11,1, İYİ Parti %7,6, MHP %5,3.

Beyoğlu’nun seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Beyoğlu’nun sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,0 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.

Beyoğlu’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Beyoğlu’da oyların %13,0’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 7,2 puan. 7 mahallede birinci parti değişti.

Beyoğlu’da salıncak mahalle var mı?

Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 2 salıncak mahalle var; en oynakları İstiklal Mah., Camiikebir Mah..

Beyoğlu’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Beyoğlu’da etkin parti sayısı 2,4; yani iki partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 8,6 puan.

Beyoğlu’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde sandıklar karşılaştırıldığında, katılımı 10 puan yüksek olan sandıklarda CHP oyu ortalama 12,7 puan daha düşük; AK Parti oyu ortalama 10,6 puan daha yüksek; Yeniden Refah oyu ortalama 1,1 puan daha yüksek. Bu bir ilişkidir, nedensellik değildir.

Beyoğlu’nun geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Beyoğlu’da geçersiz oy oranı %3,08 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 6 sandık var.

Beyoğlu’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Beyoğlu’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Beyoğlu hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Beyoğlu’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Beyoğlu’nun mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Beyoğlu’daki 45 mahallenin 35 tanesinde CHP, 10 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Beyoğlu’nun altın sandığı hangisi?

Beyoğlu’nun 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Beyoğlu, Piyalepaşa Mah., 2188 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,48 puan saptı.

Beyoğlu’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Pürtelaş Hasan Efendi (%85,7) mahallesinde, en düşük oyu Sütlüce (%36,1) mahallesinde aldı.

Beyoğlu’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kulaksız (%52,9) mahallesinde, en düşük oyu Pürtelaş Hasan Efendi (%10,3) mahallesinde aldı.

Beyoğlu’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %76,5 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Keçeci Piri Mah. (%81,2), en düşük katılım Şehit Muhtar Mah. (%56,7).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.