Bayrampaşa Seçim Sonuçları

2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026

Bayrampaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,8 ile ikinci oldu. CHP, 2019’a göre oyunu 2,1 puan artırdı. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Bayrampaşa’da Recep Tayyip Erdoğan %52,8 oy aldı (Türkiye: %52,2).

2024 belediye başkanlığı kazananı
CHP
%46,8
2024 katılım
%81,2
yerel seçim
Seçmen
199.743
2024
Sandık
587
2024
Haritada gezin

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.

Tüm iller listesi

Son seçim sonuçları

Bayrampaşa sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

sayim.net2024 Yerel Seçim · belediye başkanlığıBayrampaşa, İstanbul · katılım %81,2BayrampaşaİstanbulCHP%46,82%47,16AK Parti%41,76%39,68Yeniden Refah%4,27%3,41Zafer Partisi%3,42%2,68İYİ Parti%1,04%1,20Saadet%1,04%0,87Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 1. TurBayrampaşa, İstanbul · katılım %91,4BayrampaşaİstanbulErdoğan%51,01%46,69Kılıçdaroğlu%42,83%48,55Sinan Oğan%5,84%4,50Muharrem İnce%0,32%0,26Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2. TurBayrampaşa, İstanbul · katılım %88,6BayrampaşaİstanbulErdoğan%52,76%48,22Kılıçdaroğlu%47,24%51,78Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net
sayim.net2023 Milletvekili SeçimiBayrampaşa, İstanbul · katılım %91,4BayrampaşaİstanbulAK Parti%39,53%35,48CHP%24,61%28,31İYİ Parti%11,99%8,15MHP%5,72%6,03Yeniden Refah%3,98%3,28Zafer Partisi%3,71%2,83Kaynak: YSK sandık sonuçları · Hesaplama: sayim.net/altin-sandiksayim.net

Seçim analizi

Bayrampaşa’nın seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.

2019 → 2024 yerel arasında Bayrampaşa’da oyların %11,8’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,9 puan.

0 salıncak mahalle5 mahallede birinci parti değişti11 mahalle karşılaştırıldı
Salıncak mahalleler

Salıncak tanımına giren mahalle yok; seçmen davranışı istikrarlı.

Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.

2014–2024 seçim geçmişi

Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.

2014 YerelYerel
AK Parti%50,4
CHP%39,4
MHP%4,3
Katılım %90,5
2018 CBCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%55,8
Muharrem İnce%34,4
Meral Akşener%6,0
Katılım %88,3
2018 MVMilletvekili
AK Parti%47,3
CHP%25,1
İYİ Parti%10,8
Katılım %88,3
2019 YerelYerel
AK Parti%49,4
CHP%44,7
Saadet%2,9
Katılım %85,2
2023 CB 1. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%51,0
Kemal Kılıçdaroğlu%42,8
Sinan Oğan%5,8
Katılım %91,4
2023 MVMilletvekili
AK Parti%39,5
CHP%24,6
İYİ Parti%12,0
Katılım %91,4
2023 CB 2. turCumhurbaşkanlığı
Recep Tayyip Erdoğan%52,8
Kemal Kılıçdaroğlu%47,2
Katılım %88,6
2024 YerelYerel
CHP%46,8
AK Parti%41,8
Yeniden Refah%4,3
Katılım %81,2

Mahalle mahalle sonuçlar

2024 yerel seçiminde Bayrampaşa’daki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.

MahalleKazananKatılım
Altıntepsi Mah.CHP %48,3%81,7
Cevatpaşa Mah.AK Parti %46,6%80,9
Kartaltepe Mah.CHP %46,2%81,4
Kocatepe Mah.AK Parti %46,6%80,9
Muratpaşa Mah.AK Parti %45,8%80,8
Orta Mah.CHP %44,6%79,6
Terazidere Mah.CHP %49,1%81,9
Vatan Mah.CHP %49,8%78,3
Yenidoğan Mah.CHP %48,0%80,4
Yıldırım Mah.CHP %53,9%82,1
İsmet Paşa Mah.CHP %45,0%82,6

Altın sandık

Bayrampaşa’nın 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.

Türkiye’nin altın sandıkları ve yöntem

Partilerin kaleleri

2024 yerel seçiminde partilerin Bayrampaşa’da en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).

CHP
En güçlü
Yıldırım Mah.%53,9
Vatan Mah.%49,8
Terazidere Mah.%49,1
En zayıf
Kocatepe Mah.%40,4
Cevatpaşa Mah.%40,5
Muratpaşa Mah.%41,8
AK Parti
En güçlü
Cevatpaşa Mah.%46,6
Kocatepe Mah.%46,6
Muratpaşa Mah.%45,8
En zayıf
Yıldırım Mah.%36,5
Vatan Mah.%38,2
Terazidere Mah.%40,3

Seçime katılım

2024 Yerel%81,2 / TR %78,5
2023 CB 1. tur%91,4 / TR %87,0
2023 CB 2. tur%88,6 / TR %84,1
2019 Yerel%85,2 / TR %84,7
En yüksek katılım (mahalle, 2024)
İsmet Paşa Mah.%82,6
Yıldırım Mah.%82,1
Terazidere Mah.%81,9
Altıntepsi Mah.%81,7
Kartaltepe Mah.%81,4
En düşük katılım (mahalle, 2024)
Vatan Mah.%78,3
Orta Mah.%79,6
Yenidoğan Mah.%80,4
Muratpaşa Mah.%80,8
Kocatepe Mah.%80,9

Bayrampaşa seçimleri hakkında sık sorulan sorular

Bayrampaşa’da 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?

Bayrampaşa’da 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla CHP kazandı. AK Parti %41,8 ile ikinci oldu.

Bayrampaşa’da kaç seçmen ve kaç sandık var?

2024 yerel seçiminde Bayrampaşa’da 199.743 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 587 sandıkta kullanıldı.

Bayrampaşa’da 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?

Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %51,0, Kemal Kılıçdaroğlu %42,8 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %52,8 ile önde çıktı.

Bayrampaşa’da 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?

AK Parti %39,5, CHP %24,6, İYİ Parti %12,0, MHP %5,7, Yeniden Refah %4,0.

Bayrampaşa’nın seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?

2023 genel seçimlerinde Bayrampaşa’nın sonucu Türkiye sonucundan ortalama 1,4 puan farklıydı; yani Türkiye geneline çok benziyor.

Bayrampaşa’da oylar ne kadar kaydı?

2019 → 2024 yerel arasında Bayrampaşa’da oyların %11,8’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,9 puan. 5 mahallede birinci parti değişti.

Bayrampaşa’da salıncak mahalle var mı?

2019 → 2024 yerel arasında Bayrampaşa’da salıncak mahalle tanımına giren bir yer çıkmadı; seçmen davranışı istikrarlı.

Bayrampaşa’da kaç parti fiilen yarışıyor?

2024 yerel seçiminde Bayrampaşa’da etkin parti sayısı 2,52; yani çok partili bir yapı var. Birinci CHP ile ikinci AK Parti arasındaki fark 5,1 puan.

Bayrampaşa’da yüksek katılım hangi partiye yaradı?

2024 yerel seçiminde Bayrampaşa’da katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.

Bayrampaşa’nın geçersiz oy oranı kaç?

2024 yerel seçiminde Bayrampaşa’da geçersiz oy oranı %2,49 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 8 sandık var.

Bayrampaşa’da olağan dışı sandık var mı?

2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Bayrampaşa’da olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.

Bayrampaşa hangi partinin kalesi?

Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Bayrampaşa’da AK Parti 4 kez, CHP 1 kez birinci oldu.

Bayrampaşa’nın mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?

2024 yerel seçiminde Bayrampaşa’daki 11 mahallenin 8 tanesinde CHP, 3 tanesinde AK Parti birinci çıktı.

Bayrampaşa’nın altın sandığı hangisi?

Bayrampaşa’nın 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Bayrampaşa, Yenidoğan Mah., 1260 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 0,44 puan saptı.

Bayrampaşa’da CHP en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Yıldırım (%53,9) mahallesinde, en düşük oyu Kocatepe (%40,4) mahallesinde aldı.

Bayrampaşa’da AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?

2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Cevatpaşa (%46,6) mahallesinde, en düşük oyu Yıldırım (%36,5) mahallesinde aldı.

Bayrampaşa’da seçime katılım oranı kaç?

2024 yerel seçiminde katılım %81,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım İsmet Paşa Mah. (%82,6), en düşük katılım Vatan Mah. (%78,3).

Bir sonraki seçim ne zaman?

Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.

İstanbul il geneli seçim sonuçları

Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.

Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.

Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.