Başakşehir Seçim Sonuçları
2014–2024 · İstanbul · mahalle mahalle · güncelleme 02.11.2026
Başakşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,7 ile ikinci oldu. AK Parti, 2019’a göre oyunu 8,0 puan kaybetti. 2023 Cumhurbaşkanlığı ikinci turunda Başakşehir’de Recep Tayyip Erdoğan %54,9 oy aldı (Türkiye: %52,2).

Bir ilçeye dokunun, ilçenin sonuçları açılır. Haritanın boş bir yerine dokunursanız Türkiye haritasına dönersiniz.
Tüm iller listesiSon seçim sonuçları
Başakşehir sonuçları İstanbul geneliyle karşılaştırmalı. Grafikleri kaynak göstererek kullanabilirsiniz.
Seçim analizi
Başakşehir’in seçmen davranışı tek ekranda: oyların ne kadar kaydığı, rekabetin gücü, katılımın kime yaradığı, geçersiz oylar ve sıra dışı sandıklar. Bir kutuya dokunun, ayrıntısı açılır.
2019 → 2024 yerel arasında Başakşehir’de oyların %11,2’i el değiştirdi (hareketli). Net kayma CHP lehine 4,0 puan.
| Mahalle | Önce → sonra birinci | Kayma | Fark |
|---|---|---|---|
| Şahintepe Mah. | AK Parti → CHP | 18,2 | 21,0 |
Birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve kayması Türkiye mahalle ortalamasının (18,1 puan) üstünde olan mahalleler. Kırmızı ok birinci partinin değiştiğini gösterir.
2014–2024 seçim geçmişi
Her seçimde ilk üç parti ya da aday. Yerel seçimlerde ittifak kurulan yerlerde bazı partiler aday göstermediği için oranlar seçimden seçime keskin değişebilir.
Mahalle mahalle sonuçlar
2024 yerel seçiminde Başakşehir’deki her mahallenin belediye başkanlığı sonucu.
| Mahalle | Kazanan | Katılım |
|---|---|---|
| Altınşehir Mah. | AK Parti %43,7 | %77,2 |
| Bahçeşehir 1. Kısım Mah. | CHP %62,9 | %80,5 |
| Bahçeşehir 2. Kısım Mah. | CHP %63,1 | %78,8 |
| Başak Mah. | AK Parti %57,4 | %79,5 |
| Başakşehir Mah. | AK Parti %59,1 | %79,3 |
| Güvercintepe Mah. | AK Parti %40,4 | %76,0 |
| Kayabaşı Mah. | AK Parti %63,5 | %78,1 |
| Ziya Gökalp Mah. | CHP %42,6 | %73,7 |
| Şahintepe Mah. | CHP %50,4 | %78,2 |
| Şamlar Mah. | AK Parti %59,0 | %85,0 |
Altın sandık
Başakşehir’in 2024 yerel seçim sonucunu en iyi yansıtan sandık ve sandık kümesi. Sonuç gecesi ilk açılan sandıklar arasında bunları izlemek genel tabloyu en erken gösterir.
Partilerin kaleleri
2024 yerel seçiminde partilerin Başakşehir’de en güçlü ve en zayıf olduğu mahalleler (aday gösterilmeyen yerler hariç).
Seçime katılım
Başakşehir seçimleri hakkında sık sorulan sorular
Başakşehir’de 2024 yerel seçimini hangi parti kazandı?
Başakşehir’de 2024 yerel seçiminde belediye başkanlığı yarışını %46,8 oyla AK Parti kazandı. CHP %36,7 ile ikinci oldu.
Başakşehir’de kaç seçmen ve kaç sandık var?
2024 yerel seçiminde Başakşehir’de 324.937 kayıtlı seçmen vardı ve oylar 951 sandıkta kullanıldı.
Başakşehir’de 2023 Cumhurbaşkanlığı seçiminde kim önde çıktı?
Birinci turda Recep Tayyip Erdoğan %53,1, Kemal Kılıçdaroğlu %42,0 oy aldı. İkinci turda Recep Tayyip Erdoğan %54,9 ile önde çıktı.
Başakşehir’de 2023 milletvekili seçiminde partilerin oy oranları neydi?
AK Parti %41,4, CHP %21,6, Yeşil Sol Parti %10,7, İYİ Parti %7,3, MHP %5,6.
Başakşehir’in seçim sonucu Türkiye geneline benziyor mu?
2023 genel seçimlerinde Başakşehir’in sonucu Türkiye sonucundan ortalama 2,7 puan farklıydı; yani Türkiye geneline kısmen benziyor.
Başakşehir’de oylar ne kadar kaydı?
2019 → 2024 yerel arasında Başakşehir’de oyların %11,2’i el değiştirdi; bu hareketli bir seçmen davranışıdır. Net kayma CHP lehine 4,0 puan. 1 mahallede birinci parti değişti.
Başakşehir’de salıncak mahalle var mı?
Evet. 2019 → 2024 yerel arasında birinci partisi değişen ya da farkı 5 puanın altında kalan ve oy kayması Türkiye ortalamasının üstünde olan 1 salıncak mahalle var; en oynakları Şahintepe Mah..
Başakşehir’de kaç parti fiilen yarışıyor?
2024 yerel seçiminde Başakşehir’de etkin parti sayısı 2,78; yani çok partili bir yapı var. Birinci AK Parti ile ikinci CHP arasındaki fark 10,1 puan.
Başakşehir’de yüksek katılım hangi partiye yaradı?
2024 yerel seçiminde Başakşehir’de katılım ile partilerin oy oranı arasında belirgin bir ilişki görülmedi.
Başakşehir’in geçersiz oy oranı kaç?
2024 yerel seçiminde Başakşehir’de geçersiz oy oranı %2,65 (İstanbul: %2,92). Kendi ilçe ortalamasının 3 standart sapma üstünde geçersiz oy çıkan 14 sandık var.
Başakşehir’de olağan dışı sandık var mı?
2024 yerel ve 2023 Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçimlerinde Başakşehir’de olağan dışı sandık (en az 200 seçmen, %98+ katılım, %95+ tek parti) çıkmadı.
Başakşehir hangi partinin kalesi?
Son 5 parti seçiminde (yerel ve milletvekili) Başakşehir’de AK Parti 5 kez birinci oldu.
Başakşehir’in mahallelerinde 2024’te hangi parti kazandı?
2024 yerel seçiminde Başakşehir’deki 10 mahallenin 6 tanesinde AK Parti, 4 tanesinde CHP birinci çıktı.
Başakşehir’in altın sandığı hangisi?
Başakşehir’in 2024 yerel seçim sonucuna en yakın sandık Başakşehir, Güvercintepe Mah., 2352 nolu sandık oldu; sonuçtan ortalama 1,19 puan saptı.
Başakşehir’de AK Parti en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde AK Parti en yüksek oyu Kayabaşı (%63,5) mahallesinde, en düşük oyu Bahçeşehir 2. Kısım (%26,2) mahallesinde aldı.
Başakşehir’de CHP en çok hangi mahallede oy aldı?
2024 yerel seçiminde CHP en yüksek oyu Bahçeşehir 2. Kısım (%63,1) mahallesinde, en düşük oyu Kayabaşı (%21,7) mahallesinde aldı.
Başakşehir’de seçime katılım oranı kaç?
2024 yerel seçiminde katılım %78,2 oldu (Türkiye: %78,5). En yüksek katılım Şamlar Mah. (%85,0), en düşük katılım Ziya Gökalp Mah. (%73,7).
Bir sonraki seçim ne zaman?
Olağan takvime göre bir sonraki genel seçim (Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili) 2028’de, yerel seçim Mart 2029’da yapılacak. Erken seçim kararı alınırsa tarih değişebilir.
Kaynak: YSK sandık sonuçları; hesaplama sayim.net. Yerel seçim il sonucu büyükşehirlerde büyükşehir belediye başkanlığı, diğer illerde il genel meclisi oylarıdır. İlçe sonuçları ilçe belediye başkanlığı oylarıdır (beldeler hariç). Veriler kaynak gösterilerek kullanılabilir. Hesap yöntemi ve veri kaynağı: metodoloji.
Bir sonraki seçiminiz hazır olsun.
Kayıt ücretsiz. İlk seçiminizi 5 dakikada kurun ya da önce demoyu deneyin.